BETA

02.05.2015

22:18

עודכן:

מה קורה מעבר לשערי מפעלי התעשייה המזהמים במפרץ חיפה?

תושבי חיפה הם לא היחידים שמוחים על ניסיון הממשלה למזער את טענותיהם בדבר הקשר בין הזיהום הסביבתי לבין תחלואת הסרטן הגבוהה באזור המפרץ. אחד העובדים במפעל הדלקים של תש"ן כבר חשף את זיהומי הקרקע הגדולים בתוך שטח המפעל, והשבוע הצטרפו אליו שורה של עובדים במפעלים נוספים. התמונה שהם משרטטים על המתרחש שם קשה במיוחד

מרחוק, הספינות ומכליות הנפט שמפליגות בדרך לעגינה ברציפי נמל חיפה לא נראות מאיימות. אולם כדי להבין מה קורה באמת בתוך מפעלי התעשייה צריך לרדת למטה, לקרקעית.

 

מ', שעבד בתש"ן (תשתיות נפט ואנרגיה בע"מ) מכיר היטב מכלי הנפט שלה, שממוקמים פחות מקילומטר מהחוף. במשך שנים שתק עד שנמאס לו והוא החל לתעד את מה שקורה מאחורי גדרות המפעל, עשרות סרטונים מטרידים שחושפים את מה שארגוני הסביבה התריעו עליו שנים.

הסרטונים האלה לצד המידע שמסר לרשויות הביאו לפינוי אלפי טונות של אדמה מזוהמת שהייתה במשך שנים מעל אקוויפר החוף, אחד ממקורות המים החשובים של ישראל. כל מה שהיה צריך כדי להוציא את הסיפור הזה החוצה הוא איש אחד שמעז לצאת נגד תאגיד שכמעט בלתי אפשרי לעמוד מולו.

 

 

מכלית בדרכה למפרץ חיפה
 

מכלית בדרכה למפרץ חיפה(חדשות 10)

 

כמעט עשר שנים עבד שי ירושלמי במפעל "שמנים בסיסיים חיפה", החל כפועל ייצור והפך בתוך זמן קצר למנהל משמרת. לפני כמה חודשים הגיש תביעה משפטית נגד המפעל שבו עבד והסיפור שהוא מגולל שם יותר ממטריד - על פי התביעה, רגע לפני מכירת החברה בשנת 2005 החליטו שם להגביר את הקצב כדי שהדוחות יראו מצוין. על התוצאות, טוען ירושלמי, חשבו קצת פחות.

בחברת "שמנים בסיסיים חיפה" מכחישים שנהגו לאדות חומרים מסוכנים באופן לא תקני, אולם עובדים אחרים שעבדו בחברה אישרו את הטענות של ירושלמי. בחודשים הקרובים תתברר בבית המשפט תביעתו של ירושלמי שטוען כי חלה בעקבות עבודתו.

יותר מ-30 מפעלי תעשייה יש במפרץ חיפה ואם יש משהו שאפשר ללמוד ממה שהובא כאן עד כה זה שאף אחד לא יודע באמת מה קורה בתוך המתקנים האלה. יותר מזה, כמעט אף אחד לא יודע כמה מהאירועים האלה פשוט מושתקים. יורם ישראל עבד במשך 15 שנים כמעט עם כל המפעלים שבמפרץ. הוא קבלן חיצוני שאליו מתקשרים בשיא הדרמה - צינורות שמתבקעים או מתפוצצים ופולטים החוצה כל חומר מסוכן שרק אפשר לדמיין. התפקיד שלו הוא להיכנס לאזור האסון ולאטום את הצינור.

 

 

אזור מפרץ חיפה
 

אזור מפרץ חיפה(חדשות 10)

 

12 שנים עברו מאז נפצע ירושלמי במהלך עבודתו ופרש, אבל נראה שהפרקטיקה במפעלים לא באמת השתנתה. המשרד לאיכות הסביבה מחזיק בתיעוד של דליפת חומרים מסוכנים במפעל דור כימיקלים שהחברה ניסתה להסתיר לפני כחודשיים, השבוע אירעה תקלה נוספת שבגללה שוקל המשרד להוציא צו סגירה למפעל. כאן נראית פריקה מסוכנת של חומר שמכיל חלקיקים הידועים כמסרטנים שנעשתה בנמל חיפה - גם כן השבוע.

שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, נאלץ לשחק בחתול ועכבר עם המפעלים המזהמים. שתי בעיות עיקריות מקשות עליו לנצח - הראשונה היא העדר תקציבים ומפקחים שיצליחו לכסות את עשרות המפעלים, הבעיה השנייה היא שמי שעומד מולו יודע בדיוק איך הוא פועל - וזה קורה כי לא מעט בכירים לשעבר במשרד להגנת הסביבה עוברים לשחק בשביל הקבוצות היריבות אחרי שהם מסיימים את תפקידם.

 

שמואל הרשקוביץ למשל, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, מועסק היום על ידי נמל חיפה בתפקיד יועץ סביבתי. יוסי בן חמו, לשעבר מנהל החומרים המסוכנים במחוז וְרוברט ראובן, לשעבר מנהל המחוז, מועסקים שניהם על ידי דוֹר כימיקלים - אחד המפעלים הבעייתיים במפרץ, כך על פי המשרד לאיכות הסביבה. והרשימה הזאת עוד ארוכה - לפחות עשרה בכירים לשעבר מועסקים על ידי מפעלים שונים בחיפה.

תש"ן: "טענות הנשענות על רצף של מידע שקרי"

תגובת תש"ן: בחרתם להציג בכתבה טענות הנשענות על רצף של מידע שקרי אשר מסר עובד שפוטר מהחברה בעקבות מעשי אלימות וגזענות כלפי עובדים אחרים, ומאז מנהל מסע הכפשה שיקרי ומגמתי כנגד החברה. תש"ן עומדת בתקנים הסביבתיים והבטיחותיים המחמירים ביותר, לרבות דרישות המשרד להגנת הסביבה - ועד היום לא נמצאה כל פגיעה במי התהום או בפליטות לאוויר. תש"ן מדגישה כי מתקני החברה אינם מסכנים את תושבי חיפה וכי החברה תמשיך לעמוד בדרישות הסביבתיות המחמירות ביותר, כפי שעשתה עד היום".

תגובת חברת שמנים בסיסיים: "פנייתכם אלינו מבוססת על שקרים והכפשות חסרי כל יסוד של אמת. העובד שפוטר מהחברה מנסה לעשות שימוש זדוני וציני ולנצל את האווירה הציבורית שנוצרה לקידום אינטרסיים אישיים, באמצעות פרסום דברי כזב שיסייעו לו בתביעות השווא שהגיש. החברה מעולם לא אידתה חומרים מסוכנים המגבירים את הסיכון לחלות במחלות שונות. בידינו דוחות בדיקה סביבתיים במסגרתם נבדק קיומם של חומרים נדיפים להם עשויים עובדי החברה להיות חשופים, בדיקה שבוצעה באמצעות מכשיר ניטור המוצמד לדש הבגד של העובד - ולא נמצאו ממצאים חריגים בחומרים להם נחשפו עובדי החברה. האדים הנפלטים מהתעלות ומוצגים בסרטון הם אדי קיטור שכמובן אינם מזיקים לבריאות. אדי הקיטור נוצרים בשל מפגש בין מי שהתנקזו לתעלה לבין הצינורות החמים שבתעלה. הטענה כי האדם שבסרטון הם של חומר מסוכן היא פשוט שקר וכזב"

תגובת "דור כימיקלים" חיפה: "מדובר בתקלה מקומית בשעון תעשייתי שכתוצאה ממנו נפלטו כ-15 ליטרים של תערובת מים וכהלים, שאינם רעילים ואינה מסוכנים לאדם ולסביבה. בו במקום אותרה התקלה, טופלה ותוקנה, והנזילה הופסקה. אנשי המשרד להגנת הסביבה קיבלו במקום את כל ההסברים ואת שיתוף הפעולה המלא מצידנו"

תגובת נמל חיפה: ״הדברים הינם שקר וכזב מראשיתם ועד סופם. הטענה שיש פגם בכך שאנו מעסיקים את מנכ״ל המשרד להגנת הסביבה כדי שיסייע לנו לשמור על הסביבה - מגוחכת. אולי באמת היה רצוי שנסתייע במי שאין לו כל הבנה בתחום, ואז מנהל המחוז היה מוחא לנו כפיים. צילום הוידאו שהוצג הינו הונאה היות שהוא נלקח מפיילוט שנערך ביוזמת נמל חיפה לחומר שאינו מסוכן בכלל ובו נכחו לבקשתנו אנשי המשרד. נמל חיפה מעסיק פקחי איכות סביבה 24 שעות ביממה שכל תפקידם הוא להתריע על כל אירוע שעלול להוביל לפגיעה בסביבה".