BETA

01.12.2017

18:44

עודכן:

מייקל פלין הודה בעדות שקר - והואשם; "הסכים להעיד נגד טראמפ"

היועץ לביטחון לאומי לשעבר הודה ששיקר ל-FBI, במסגרת עסקת טיעון. בין היתר, יועצו של טראמפ לשעבר שיקר כאשר אמר שלא דיבר עם הרוסים על הצבעת או"ם בהחלטה נגד ישראל. זהו כתב האישום הראשון נגד בכיר לשעבר בממשל טראמפ שמוגש במסגרת החקירה. דיווח: פלין יהפוך לעד מדינה יעיד כי טראמפ, כמועמד לנשיאות, הורה לו ישירות ליצור קשר עם הרוסים

התובע המיוחד רוברט מולר, שמונה לחקור את קשרי קמפיין טראמפ עם רוסיה במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016, האשים הערב (שישי) באופן רשמי את היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין, במתן עדות שקר במסגרת שימוע בבית משפט פדרלי בוושינגטון. במסגרת עסקת הטיעון, הודה פלין כי שיקר. זהו כתב האישום הראשון נגד בכיר לשעבר בממשל טראמפ שמוגש במסגרת החקירה, כאשר כתבי אישום לשלושה בעלי תפקידים בקמפיין, גייטס, מנפורט ופפדופולוס, כבר הוגשו. פלין הסגיר עצמו ל-FBI מוקדם יותר היום. לפי דיווח ב-ABC, פלין יעיד כי טראמפ, כמועמד לנשיאות, הורה לו ישירות ליצור קשר עם הרוסים. גזר דינו של פלין יינתן בעוד שלושה חודשים.


בכתב האישום נטען כי פלין שיקר כשהצהיר שלא ביקש מהשגריר הרוסי להימנע מהחמרת המצב לאחר שממשל אובמה הטיל סנקציות על ארצו בעקבות הפריצות למחשבי המפלגה הדמוקרטית שהיא הייתה אחראית להן במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב. בין היתר, פלין דיבר עם חברים בצוות המעבר של טראמפ לגבי השיחה שלו עם השגריר הרוסי. עוד נטען כי פלין שיקר ל-FBI כאשר נשאל אם דיבר עם הרוסים על הצבעת האו"ם בהחלטה נגד ישראל, שבה ארה"ב ואובמה לא הטילו וטו. פלין, כך מתברר, ביקש מהרוסים לדחות את ההצבעה. התובעים טוענים כי פלין התבקש על ידי בכירים בממשל טראמפ ליצור קשר עם מדינות בעלות השפעה במטרה למנוע או לשנות את ההצבעה באו"ם.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

טראמפ חוזר בו: "מאמין לסוכנויות המודיעין לגבי התערבות הרוסים"

דיווח: קושנר מסר מסמכים לחוקר המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב

דיווח: טראמפ ישלם הוצאות משפט לנחקרי פרשת ההתערבות הרוסית בבחירות

 

 

מייקל פלין בעת התפטרותו
 

מייקל פלין בעת התפטרותו(רויטרס)

 

פלין טען כי "מעשיו היו שגיאה", וכן ששיתוף הפעולה עם החקירה היא "אינטרס חשוב לארה"ב". בבית הלבן מסרו בתגובה: "הצהרתו השקרית של פלין משקפת את הצהרתו לאנשי הבית הלבן. הודאתו של פלין לא מפלילה אף גורם נוסף מלבדו".

 

לפני כשבוע, עורכי דינו של פלין, הודיעו כי לא ימשיכו לדון עם סנגוריו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ בנוגע לחקירה על המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות המדינה. כך דיווח "הניו יורק טיימס". על פי הערכות, צעד זה הצביע על שיתוף פעולה של פלין עם חוקרי ה-FBI.


מוקדם יותר השנה, דיווחה CNN כי בכירים רוסים התרברבו במהלך שיחות שיש להם מערכת יחסים קרובה עם פלין ולכן הם יוכלו להשפיע על טראמפ וצוותו. מהדיווח עלה כי השיחות המדוברות הדאיגו גורמים במודיעין האמריקני וחלקם אף נמנעו מלחלוק עם פלין מידע מסווג בעקבות כך. "פלין נתפס בתור בעיה לביטחון הלאומי", סיפר בכיר לשעבר בממשל האמריקני. מקורב לסוגיה סיפר ש"השיחות הראו שהרוסים מאמינים שפלין הוא בן ברית שלהם".

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ(רויטרס)

 

פלין התפטר בחודש פברואר, זמן קצר לאחר שטראמפ נכנס לבית הלבן ולאחר דיווח לפיו משרד המשפטים האמריקני הזהיר את טראמפ כי פלין עשוי להיות יעד לסחיטה של הרוסים, זאת בין השאר לאחר שנחשף ב"וושינגטון פוסט" כי בניגוד לחוק, עוד בהיותו אזרח בשלהי כהונת הנשיא הקודם ברק אובמה ולפני השבעתו לתפקיד, הוא ניהל שיחה, כאמור, עם השגריר הרוסי בארה"ב על הסנקציות שהטיל אובמה על רוסיה - והבטיח כי ממשל טראמפ לא יטיל עליהם סנקציות.


עוד נטען כי פלין שיקר על כך, בין השאר, לטראמפ ולסגנו מייק פנס, וזאת בנוסף לעדויות להתנהלות לא מאורגנת ולא מסודרת של המועצה לביטחון לאומי תחת פלין. במכתב התפטרותו, כתב פלין כי הוא תדרך את סגן הנשיא פנס במידע לא שלם לגבי השיחות שערך עם השגריר הרוסי, וזאת בשל קצב האירועים המהיר אותו עבר לפני שנכנס לתפקידו, כדבריו. "התנצלתי בפני הנשיא וסגנו והם קיבלו את סליחתי. ב-33 שנותיי בשירות הצבאי מילאתי את החובות שלי בהגינות וביושרה. אני מגיש בזאת את התפטרותי, היה לי לכבוד לשרת את ארצנו ואת העם האמריקני", כתב פלין.


מאוחר יותר דווח ב"ניו יורק טיימס" כי טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, לסגור את חקירתו של פלין אודות קשריו עם רוסיה. באתר נחשפה הדלפת מזכר שכתב קומי בעצמו, מיד לאחר הפגישה עם הנשיא בחדר הסגלגל, במהלך פברואר האחרון. "אני מקווה שאתה רואה בבירור כי הוא בחור טוב", נכתב במזכר שכתב קומי לכאורה, ונאמר על ידי טראמפ, "אני מקווה שאתה יכול לעזוב את זה".