BETA

01.11.2017

20:31

נושאים חמים

טראמפ על הפיגוע בניו יורק: "המחבל הוא חיה, אשקול לשלוח אותו לגואנטנמו"

נשיא ארצות הברית הודיע כי יבקש מהקונגרס לפעול מידית לביטול הגרלת אשרות הכניסה למדינה וזאת לאחר שהמחבל, שרצח אתמול 8 אנשים במנהטן, זכה בה. "אנחנו צריכים עונשים כבדים יותר מאלה שהחיות האלה מקבלות היום", אמר. חברו של המפגע: "הוא החל להתעניין בדת לאחר שנכנס לארה"ב"

טרור בניו יורק: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הערב (רביעי) כי יבקש מהקונגרס לפעול מיידית לביטול הגרלת אשרות הכניסה למדינה. המשרד לביטחון לאומי אישר כי סייפולו סאיפוב זכה בהגרלה והיגר כך לארה"ב. "אני מתחיל היום את תהליך הפסקת תוכנית הגרלת הגרין קארד. האיש הזה הביא איתו אנשים נוספים. הוא היה איש הקשר הראשוני ל-23 אנשים שנכנסו או ייתכן שנכנסו איתו וזה בלתי קביל", אמר טראמפ.

 

בד בבד, נשיא ארה"ב כינה את סאיפוב "חיה". "אנחנו צריכים עונשים כבדים יותר מאלה שהחיות האלה מקבלות היום", הוסיף.

 

טרור בניו יורק: לכתבות נוספות בנושא >>

"סוכנים פדרליים תשאלו את המחבל כבר ב-2015"

החברים שחגגו 30 שנה לסיום התיכון: סיפורי ההרוגים בפיגוע בניו יורק
"אנשים צרחו במלוא הגרון": שוב פיגוע קטלני בניו יורק

 

גורם ממשלתי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי סאיפוב היה בקשר עם אדם שהיה תחת חקירת FBI בחשד לפעילות טרור. אדם המשתייך לקהילה האוזבקית באוהיו, שהיה בקשר עם סאיפוב, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המחבל החל בלימודי האסלאם לאחר שהיגר לארה"ב וכי "נהנה עד מאוד" מהחירויות במדינה לאחר הקשיחות שאותה חווה באוזבקיסטן.

 

קודם לכן, הסנטור הדמוקרטי מניו יורק, צ'אק שומר, תקף את תגובת טראמפ לפיגוע ואמר כי "אינה עובדת עבור תושבי ניו יורק או שאר אזרחי ארה"ב". שומר אף הוסיף כי הנשיא בוש איחד את המדינה לאחר אסון התאומים ב-2001. דבריו של שומר הגיעו לאחר שטראמפ טען כי הוא אחראי לתוכנית ההגירה דרכה הגיע לכאורה סאיפוב בשנת 2010.

 

מושל ניו יורק, אנדרו קואמו, התייחס במסיבת עיתונאים שערך עם רשויות הביטחון לציוציו של טראמפ בטוויטר ואמר כי לדעתו הם לא סייעו למצב ולא היו מדויקים. גורמי הביטחון מסרו כי הפתק שנמצא ברכבו של סאיפוב כלל את המילים "המדינה האסלאמית תחזיק לעד".

 

 

החשוד בפיגוע הדריסה בניו יורק, סייפולו סאיפוב
 

החשוד בפיגוע הדריסה בניו יורק, סייפולו סאיפוב(רויטרס)

 

מוקדם יותר אמר קואומו כי "המחבל שביצע את הפיגוע עבר תהליך של הקצנה והיה מקושר לדאע"ש". רשת ABC דיווחה כי בשנת 2015 סוכנים פדרליים תשאלו את סאיפוב לאחר ששמו עלה כאיש קשר עבור שני אנשים שנמצאים ברשימת המבוקשים. עם זאת, סאיפוב לא היה תחת חקירה או מעקב. עוד הוסיפו ברשת כי לפי גורמי ביטחון, סאיפוב נראה "גאה" בחקירתו.


סוכני FBI והמשטרה המשיכו בחיפוש ראיות נוספות בפטרסון ניו ג'רזי, מקום מגוריו של מבצע הפיגוע, ונכנסו לבניין מגורים באזור. בתוך כך, נערך חיפוש בחניית הבניין. מנהל הבניין סיפר כי המחבל, סייפולו סאיפוב, התגורר בבניין ביחד עם אשתו ושני ילדיהם בדירת שני חדרים. "הם החלו לגור בבניין בשכירות לפני מספר חודשים", אמר.

 

 

זירת פיגוע הדריסה בניו יורק
 

זירת פיגוע הדריסה בניו יורק(ללא קרדיט)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לפיגוע בניו יורק כי "אנו ניצבים לצד ידידינו בניו יורק לאחר עוד פיגוע נורא של טרור אסלאמי. תפילותינו נתונות למשפחות הקורבנות". בתוך כך, בקרמלין גם גינו את הפיגוע. דובר הממשל הרוסי דמיטרי פסקוב אמר כי רוסיה מגדירה את המתקפה בניו יורק כטראגית ולא אנושית. "אנחנו שולחים תנחומים לתושבי ארה"ב", אמר פסקוב.


נשיא אוזבקיסטן שבקט מירזייאיב התייחס לעובדה שמוצאו של המחבל הוא ממוצא אוזבקי ואמר כי "אנחנו מוכנים להשתמש בכל המשאבים שיש לנו על מנת לעזור לחקור את מתקפת המשאית בניו יורק".