BETA

17.09.2017

20:43

נושאים חמים

פירוק "ממשלת הצללים" בעזה: אלו הסעיפים הבולטים בהסכם הפיוס בין חמאס לפתח

לאחר הודעת חמאס הדרמטית, התקשורת הערבית דיווחה כי בין השאר הצדדים הסכימו על סיום הסנקציות שהטיל אבו מאזן על הרצועה, הפסקת העלבונות בין הארגונים בתקשורת, וכן פתיחת מעבר רפיח, שהאחריות הביטחונית בו תהיה של הפתח • פרשנות: חמאס נכנע ללחץ עקב מצוקת החשמל

לאחר ההודעה הדרמטית של חמאס על פירוק "ממשלת הצללים" ברצועה וההליכה לבחירות כלליות, אתר התקשורת הערבי "אילאף" דיווח היום (ראשון) על עיקרי הסכם הפיוס בין הארגון לבין פתח.

 

בין השאר סיכמו הצדדים כי פקידי הוועדה המנהלית של חמאס בעזה לא יפוטרו וישולבו במשרדים של ממשלת ההסכמה הלאומית, הממשלה הזמנית, לאחר שהוועדה תפורק. כמו כן, ישולמו להם המשכורות שעוד לא שולמו.

באותו נושא הוסכם לאפשר לממשלה הזמנית שתקום לקבל לידיה את כל המשרדים לאחר שתפורק הוועדה המנהלית.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

חמאס: מפרקים את הממשלה הזמנית בעזה; מוכנים ללכת לבחירות כלליות

חרף החשש מהסלמה: הקבינט אישר לצמצם את אספקת החשמל לעזה
משבר החשמל בעזה: תמיכת ישראל באבו מאזן - הימור מסוכן


עוד ההסכם קובע על סיום הסנקציות שהטיל אבו מאזן על הרצועה והפסקת העלבונות ההדדיים בין חמאס לפתח באמצעי התקשורת. לפי ההסכם, ממשלת האחדות הלאומית תהיה אחראית על עריכת בחירות כלליות ובחירות לנשיאות לאחר שהנשיא עבאס יוציא צו רשמי לכך.

 

 

מה יעשו גדודי עז א-דין אל קסאם? אנשי הזרוע הצבאית של חמאס במצעד ברצועה
 

מה יעשו גדודי עז א-דין אל קסאם? אנשי הזרוע הצבאית של חמאס במצעד ברצועה(רויטרס)

 

בנוגע למעבר רפיח, ההסכם מורה כי המעבר יהיה פתוח וכי את האחריות על האבטחה בתוך המעבר יתפוס המשמר הנשיאותי הפלסטיני של פתח, בעוד האחריות הביטחונית מחוץ למעבר עצמו ומסביבו יתפוס מנגנון הביטחון של חמאס. עוד נקבע אין לגעת בנשק ההתנגדות של הפלגים הפלסטינים השונים בעזה.

 

לבסוף, מצרים, חמאס ופתח הסכימו כולם להקמת אזור מסחר חופשי לאחר שתקום ממשלת האחדות הלאומית, וכי מצרים תהיה המפקחת על ההוצאה לפועל של ההסכם.

 

עוד הוסיף האתר אילאף כי משלחת חמאס נענתה לבקשת ראש המודיעין המצרי, ודחתה את מועד עזיבתה חזרה לרצועה, במטרה לדון בכל האפשרויות בשביל קיום שיחות ישירות עם משלחת פתח.

 

 

האבטחה תעבור לידי המשמר הנשיאותי הפלסטיני. חמאס עומד על המשמר ליד מעבר רפיח
 

האבטחה תעבור לידי המשמר הנשיאותי הפלסטיני. חמאס עומד על המשמר ליד מעבר רפיח(רויטרס)

 

פרשנות: חמאס נכנע ללחץ עקב מצוקת החשמל שיצר אבו מאזן

 

המצור של אבו מאזן על הרצועה הצליח להביא את התוצאות הרצויות. לאחר שסגרו בעזה את החשמל, את המים ואת מעבר רפיח, חמאס מבקש פיוס. אך ישנו מלכוד - על פי ההסכם, עבאס יקבל את ניהול הרצועה. 10 שנים אחרי שנזרק ממנה לנהל אותה היום זה תיק לא פשוט, זאת בייחוד כאשר לא דובר בכלל מי ישלוט ברצועה. לא סוכם שהוא זה שיקבל את השליטה, אלא רק את הניהול. לא ברור עדיין מה יעשו עם גדודי עז א-דין אל-קסאם ועם המשטרה הפלסטינית החמאסניקית.

 

יחיא סנוואר, מנהיג החמאס בעזה, לא יוותר מהר על השליטה בעזה, וגם אבו מאזן לא טירון פוליטי להגיע לשם כל כך מהר. מה גם שישנו חשש מצד פתח שידו של דחלאן מעורבת בעניין לטובת חמאס. על כן מדובר באיתות, אך אנו עדיין רחוקים מפיוס אמיתי. אבו מאזן זהיר ורוצה לסמוך על התמיכה המצרית, שמצידה מעוניינת ללחוץ על חמאס ולחלץ אותו מהזרועות האיראניות.

 

רצועת עזה כבר עשור סופגת הפסד מצטבר על 3 מלחמות. גם כל הסגירות של מעבר רפיח פגעו בה מאוד. היום אנחנו רואים את התוצאה בדמות ההסכם. אבו מאזן ביקש מישראל להרעיב את עזה, עד לנקודה בה חמאס יודע שאם הוא לא יילך על פיוס, יהיה לו אביב ערבי בתוך הרצועה. במסגדים בעזה קראו בשישי ליו"ר הרש"פ בוגד ולישראל רחמנית - אמרו שישראל רוצה לתת, ואבו מאזן מונע.


סימן אחד יכול לומר שההסכם הזה הוא אכן רציני - חמולות חמאס שטבחו באנשי פתח, כולל באנשיו של אבו מאזן, החלו בתהליך של סולחה בין החמולות של הארגונים. מוחמד דחלאן הקציב עשרות מיליוני דולרים לכך. זה מאותת שמתחילים לאחות את הקרעים.