BETA

12.09.2017

21:11

נושאים חמים

דרמה בבג"ץ: בוטל החוק שמסדיר את הפטור לגיוס החרדים

בהחלטה דרמטית קבע בית המשפט העליון כי התיקונים לחוק שירות הביטחון, המסירים בפועל מהחרדים את חובת הגיוס לצה"ל, אינם עומדים במבחן החוק וכי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף בעוד כשנה. ראשי החרדים זועמים ואומרים שההחלטה תביא ל"מלחמת גוג ומגוג"

 

 

בית המשפט העליון קבע היום (שלישי) כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק ויש לבטלו מאחר שהוא פוגע בשוויון.

 

על פי פסק הדין מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון. "לשׁם פתרוֹן בעיית הגיוס לא די בסיסמאות או בקביעת הסדרים הדוחים את הקץ. נדרשים מעשים של ממש", כך קבעו השופטים. הקביעה התקבלה ברוב של שמונה שופטים מול אחד, כאשר השופט בדעת מיעוט היה נועם סולברג שסבר כי יש לדחות את העתירה כי "טרם בשלה העת להכריע בנושא".

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

פרשת הצוללות: מנהל העבר של לשכת רה"מ שוחרר למעצר בית

דואר ישראל מתחייב: 48 שעות מרגע הנחיתה בנתב"ג - והחבילה בדרך אליכם

דוח: ישראל בראש רשימת המדינות שבהן הכי גרוע להיות הורה

 

שופטי הרוב פסקו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין. הנשיאה מרים נאור קבעה כי הסדר הגיוס החדש "פוגע בשוויון בצורה עמוקה באופן המקים פגיעה בזכות החוקתית לכבוד אדם". השופט אליקים רובינשטיין קבע כי "יש נושאים הצריכים מטבעם לעמוד מעל למקח וממכר פוליטיים, כי הם כרוכים בבטחון כולנו ובחיי אדם, ואין דמו של אחד סמוק משל אחר".

 

 

 

"זכות הקיום שלנו תלויה בתלמידי ישיבות". חבר הכנסת משה גפני(ארז חרודי, עושים צילום)

 

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיב לפסיקה בזעם: "במהלך כל ההיסטוריה של העם היהודי היו רבים מתוך העם ומחוצה לו שניסו למנוע מתלמידי הישיבות להמשיך את תלמודם, חלקם ניסו זאת בכוח, חלקם בדרכים אחרות. לעולם לא הצליחו לפגוע בלימוד התורה, וגם עכשיו לא יצליחו. לומדי התורה ימשיכו בתלמודם עם בג"ץ או בלעדיו. אני דוחה מכל וכל את פסיקת בגץ ובמהלך השנה הקרובה נתקן זאת על אפם וחמתם של השופטים שאין להם שום מושג מה המשמעות של לומדי התורה וכל זכות הקיום שלנו כעם תלוי בתלמידי הישיבות וכך העולם כולו".

 

יו"ר סיעת "יהדות התורה" ח"כ מנחם מוזס אמר כי: "בג"ץ ממשיך פעם אחר פעם להתערב בהחלטות הכנסת באופן שערורייתי. הגיעו מים עד נפש והגיע העת להחזירו לגודלו הטבעי. סיעת יהדות התורה תיוועץ עם גדולי ישראל ובמקביל נפעל לחוקק חוק שיגן עלינו מפני פסיקותיו הזחוחות של בג"ץ. תורת ישראל תמשיך ותתקיים ולומדיה ימשיכו לשבת וללמוד באהלה של תורה על אף ולמרות פסיקתם". ח"כ מאיר פרוש מסר: "האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ מרוקן כליל את חשיבות החקיקה בכנסת שהופכת לאות מתה. הפסיקה היום הינה המשך לתקיעת היתדות בארון המתים. בג"ץ להוט למלחמת גוג ומגוג".

 

מנגד ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) בירכה על ההחלטה: "שוויון רבותיי שוויון. שירות צבאי, לאומי או אזרחי לכולם, בלי שטיקים ובלי טריקים".  איתי בן חורין מפורום השוויון בנטל מסר כי: "הניצחון שלנו מעביר מסר חד וברור - לפוליטיקאים: תפסיקו כבר עם הקומבינות - תקדמו חוק ברור שבו כל אחד משרת את המדינה".

 

 

 

"פוגע בשוויון בצורה עמוקה". נשיאת ביהמ"ש העליון, מרים נאור(חדשות 10)

 

 

מסיעת המחנה הציוני נמסר: "החלטת בג"ץ מבטאת את חשיבות ערך השוויון ונוגעת בתחושות של החברה הישראלית שמשוועת לשוויון בנטל בנושא שקרע את הציבור הישראלי במשך שנים". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון בירכה על הקביעה: "החלטה חשובה של בג"צ, שהגן על עיקרון השוויון בין דם לדם".

 

חוק השוויון בנטל היה אחד החוקים המרכזיים שקידמה הממשלה הקודמת, אותו הובילה מפלגת "יש עתיד". לאחר הבחירות, עם כניסת החרדים שהתנו את תמיכתם בנתניהו בהסכמים הקואליציוניים בדחיית החוק, נקבר בנובמבר 2015 החוק. חברי הכנסת אישרו ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים תיקון שיאפשר את דחיית יישומו בשש שנים ויסיר בפועל מעל צעירים חרדים את חובת הגיוס לצה"ל. זו הפעם השנייה בה מבטל בג"ץ את חוק גיוס החרדים, לאחר שבפסק דין שניתן בשנת 2012 נקבע כי חוק דחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אמונותם איננו חוקתי.

 

 

יקיים מסיבת עיתונאים בנושא. יאיר לפיד
 

יקיים מסיבת עיתונאים בנושא. יאיר לפיד(חדשות 10)

 

 

במפלגת "יש עתיד" הודיעו כי יו"ר המפלגה יאיר לפיד, יערוך הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת בתגובה לבג"ץ. התנועה למען איכות השלטון בישראל הוציאה הודעה בעקבות מסיבת העיתונאים בה היא מזכירה כי פסק הדין מתייחס לעתירה שהוגשה על ידי התנועה עוד בחודש מרץ 2014, כנגד אותו החוק שקידמה "יש עתיד" בשעה שישבה בקואליציה.

 

"צר לנו כי מפלגת יש עתיד בוחרת להתהדר בנוצות לא לה, תוך הפגנת אופרטוניזם של ממש, וניצול זכרונו הקצר של הציבור. הגיע העת לשוויון אמיתי מלא ומקיף לכלל הציבור בישראל, לשים קץ לאפליה בין אדם לאדם ובין דם לדם, ותוך קידום של נורמות שלטון איכותיות וראויות עבור כלל הציבור בישראל", נאמר בהודעה התנועה לאיכות השלטון.