BETA

17.08.2017

00:42

נושאים חמים

"שנים חייתי עם בור שחור ואפל": התמודדות האימהות שילדיהן נמסרו לאימוץ

מה הוביל אימהות שנאלצו לוותר על ילדיהן ולמסור אותם לאימוץ להחלטה הקשה בחייהן? האם לחצו עליהן? האם היו רגעים שבהם הן התחרטו? הצצה למסעם של ההורים הביולוגיים לחיפוש ילדיהם במשפחה אחרת • הפרק האחרון בסדרת הכתבות "מאומצים"

אתי אגיסון התמכרה בצעירותה לסמים, אך המשיכה לעבוד ולפרנס שני ילדים. כשנולד הילד השלישי, הכל התפרק. "הוא נולד עם תסמונת גמילה. סגרו אותו מכל הכיוונים מיד והגישה אליו הותרה לי רק בשמירה", סיפרה אתי. שלושה ילדים נלקחו ממנה - הבכור עבר לגור עם אביו, הבת והתינוק נלקחו לאימוץ. "את עומדת ברחוב, תולשים ממך את הילדה שלך. היא צורחת קחי אותי הביתה, אין אלוהים באותו רגע. לא נשאר בשביל מה לישון ובשביל מי לקום".


אתי מנסה להיגמל, אבל זה לא פשוט. "מבחינת הרווחה, השירות למען הילד, נשים במצב שבו הייתי באותם ימים הן חפץ, אין להן משמעות או ערך". היא נעצרה ונידונה ל-9 שנות מאסר בכלא נווה תרצה. "נעשיתי שם דבר בעולם הפשע". השנים חלפו, ואין יום שהיא לא חושבת על ילדיה. עם בנה הצליחה ליצור קשר, אך בתה לא רצתה לפתוח את תיק האימוץ ועד היום מסרבת לפגוש אותה. "שנים היה לי בור שחור ואפל שאיתו את צריכה לחיות".

 

>> הפרקים הקודמים בסדרת הכתבות:

"ההורים לא קיבלו הדרכה להתמודד עם ילד מצולק": מה קורה כשהליך האימוץ נכשל?

"מאומצים": מדוע המדינה מקשה על רווקים ועל זוגות חד מיניים לאמץ?

"מאומצים": מאבקם המשותף של ההורים וילדיהם - "החלום שלי הוא לא להרגיש שונה"

 

שירן בן דוד, בעצמה אמא צעירה, אומצה בילדותה. היום היא עומדת בראש התנועה לזכויות המאומצים בישראל, שכבר הביאה לשינויי חקיקה משמעותיים בחוק האימוץ, כמו היכולת להיחשף בציבור ולהשמיע קול של קהילה אילמת ורחוקה מן העין. "אומצתי בגיל 6 ומאז שאני זוכרת את עצמי ידעתי שאני מאומצת וחיכיתי לפתוח את תיק האימוץ ולקבל את הפרטים אודות האימוץ שלי", סיפרה שירן.

 

 

 

"מאז שאני זוכרת את עצמי חיכיתי לפתוח את תיק האימוץ שלי". שירן בן דוד, יו"ר התנועה לזכויות מאומצים בי(חדשות 10)

 

החוויה של שירן הפגישה אותה עם עוד מאומצים, ועם חוק מיושן מאד. "חוק האימוץ בישראל הולך ברוורס, כל מאומץ תלוי באם הביולוגית שלו אם הוא רוצה לקבל מידע". במקביל החלה שירן לקבל תלונות על השירות למען הילד. על נהלים לא ברורים, על פקידות סעד שמחליטות על דעת עצמן אם לקיים מפגשים בין הורים ביולוגים למאומצים, או על מידע חסר בתיק האימוץ. עם כל זה היא הגיעה עד לכנסת, הקימה את התנועה לזכויות מאומצים, ונלחמת יחד עם חבריה בכנסת כדי לעדכן את חוק האימוץ.


"גיליתי שמדובר בחוק שחוקק בשנות ה-60 שאנחנו יודעים שהתפיסה החברתית הייתה אחרת והכל היה אחר ולא הייתה שום התאמה למציאות שהולכת ומתפתחת", אמרה. המצב שבו משרד הרווחה מחזיק את המידע הבלעדי בתיק האימוץ מפני המאומצים מצד אחד, ומפני ההורים הביולוגים מצד שני, הביא בשנים האחרונות למבול של פניות לחוקרים פרטיים כדי לנסות ולהתחקות אחרי ילדים והורים, למרות שהדבר אסור על פי חוק.


אנט קירש, חוקרת פרטית: "הרבה פעמים הצד שמחפשים אותו לא יודע בכלל שמחפשים אותו. אין לו בכלל את האפשרות לדעת. אני יודעת שמתקיים מהלך לשנות את החוק הזה והוא מבורך. לסגור מעגל זה חשוב. האנשים האלה יכולים לקבל שקט ושלווה לסערת הרגשות שהם נמצאים בה שנים על גבי שנים".