BETA

16.05.2017

21:08

נושאים חמים

יועצו של טראמפ חשף את לו"ז לביקור הנשיא: לא ינאם במצדה, יבקר לבדו בכותל

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ציין כי טראמפ יישא נאום במוזיאון ישראל בירושלים במקום במצדה, ככל הנראה בשל החום במקום, וכי אף מנהיג ישראלי לא יצטרף לביקורו בכותל. בתדרוך סרב היועץ לענות אם הכותל הוא חלק מישראל: "מדובר בעניין של מדיניות" • בתוך כך 48% מהאמריקנים תומכים בהדחת טראמפ

שישה ימים לביקור טראמפ בישראל: ה.ר מקמסטר, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר בתדרוך שנערך היום (שלישי) כי הנשיא יישא נאום במוזיאון ישראל בירושלים ביומו הראשון בארץ ולא יבקר במצדה כפי שתוכנן בתחילה. מצדה נפסלה בשל תנאי השרב השוררים בה.

 

עד לשעה זו לא יודעים בירושלים אם הנשיא טראמפ מתכוון להגיע לטיפול עם הצעה חדשה לטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני והאם אכן תתקיים פגישה משולשת בין טראמפ, נתניהו ואבו מאזן.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

חשד: בני זוג מירושלים רצחו את שכנם, ביתרו את גופתו - וקברו אותה בגינה ציבורית

סערה בעקבות דוח המבקר על השר אריאל: "יש לפטרו, מקומו בכלא"

השריפה בערד: חשד להריגה, הוארך מעצרם של האב ובנו

 

עוד אמר היועץ כי אף מנהיג ישראלי לא יצטרף לביקורו של טראמפ בכותל המערבי. כשנשאל היועץ האם הכותל הוא חלק מישראל סרב פעמיים להשיב ואמר כי "מדובר בעניין של מדיניות". כן ציין הגנרל כי מטרת ביקור הנשיא בכותל היא להגביר אחדות וסובלנות. "הנשיא מתכוון לבקר באתרי דת אלה ולהדגיש את הצורך באחדות בין שלוש הדתו הגדולות בעולם", אמר מקמסטר.

 

ביום שני התעוררה סערה כשאנשי הקונסוליה האמריקנית בירושלים אמרו שהכותל המערבי אינו נמצא בשטח ישראל. בתגובה לסערה, דובר הבית הלבן שון ספייסר הצהיר כי הדברים שנאמרו אינם משקפים את עמדת ארצות הברית או של הנשיא טראמפ.  לצד זאת ביקר שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן אתמול אף הוא בכותל.

 

 

לא יבקר בכותל. דונלד טראמפ והיועץ לביטחון לאומי מקמאסטר
 

לא יבקר בכותל. דונלד טראמפ והיועץ לביטחון לאומי מקמאסטר(רויטרס)

 

אתמול אמרו גורמים בכירים בממשל טראמפ לתקשורת האמריקנית כי בכירים בבית הלבן לוחצים על כך שארצות הברית לא תכיר בירושלים כבירת ישראל בהנחה שהדבר ייפגע בהליך השלום. הגורמים, המגיעים ממשרדי החוץ וההגנה האמריקניים ומגורמי מודיעין בארצות הברית, בפני CNN כי המהלך ייפגע בהליך השלום ועלול להוביל לסיכונים גדולים באזור.

 

הדברים מגיעים על רקע הדיווחים כי הנשיא דונלד טראמפ שוקל להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, ואולי אף להודיע על כך בביקורו בישראל בשבוע הבא, דבר בו ממשלת ישראל תומכת - אך מדינות ערביות רבות מתנגדות לו בתוקף.

 

כמו כן אמר היועץ כי טראמפ לא ניהל שיחה לא הולמת או אחת שגרמה לפגיעה בביטחון הלאומי, כאשר נפגש בשבוע שעבר עם בכירים רוסים בבית הלבן.

 

"אני עומד בהצהרה שלי מאתמול", אמר מקמאסטר בתדרוך. "מה שאני אומר הוא שהנחת היסוד של המאמר של ה"וושינגטון פוסט" הייתה שקרית, שבדרך כלשהי היה לנשיא שיחה שלא הייתה הולמת או הביאה לכל סוג של פגיעה בביטחון הלאומי. אם הבטחון הלאומי נמצא בסכנה זה לא משום שהנשיא דיבר על נושאים מסוימים, אלא בגלל ההדלפה עצמה".

 

מיום ראשון הקרוב - מבצע שידורים מיוחד כאן בחדשות 10: "ביקור נשיאותי". כתבי חדשות 10 ידווחו ממוקדי ההתרַחַשויות - מִנחיתת מטוס אייר פורס 1 ועד הפגישה האחרונה:  המפגשים, הטקסים והנאומים במשדר מאולפן מיוחד בשטח - עם ראיונות, אורחים ופרשׁנים - בסיקור הביקור המיוחד.

 

 

"הנחת היסוד הייתה שקרית". טראמפ(רויטרס)

 

בתוך כך פורסם לראשונה כי יותר אמריקנים תומכים בהדחת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מאשר מתנגדים לכך, כך עולה מסקר חדש שפורסם היום בארה"ב. בסקר, שנערך על ידי חברת הסקרים PPP, עולה כי 48% תמכו בצעד כזה, ואילו 41% התנגדו לכך. אותו סקר מצא שהאמריקנים התחלקו באופן שווה בין תומכים למתנגדים בהדחה רק לפני שלושה חודשים.

 

החוקרים סקרו את המצביעים בין 12 ל -14 במאי - לאחר פיטוריו המפתיעים של מנהל ה- FBI ג'יימס קומי, אך לפני גילויי ה"וושינגטון פוסט" בהם נמסר כי הנשיא דיווח על מידע מסווג עם פקידים רוסים. פיטוריו של קומי עוררו דאגה מצד הדמוקרטים והרפובליקנים בנוגע לחקירתו השוטפת של ה-FBI בנוגע לקשריו של טראמפ עם רוסיה.

 

דרגת שביעות הרצון מהנשיא ירדה לנקודת השפל שלה. על פי מעקב יומי של גאלופ רוב האמריקנים - 57 אחוזים - אומרים שהם לא מרוצים הביצועים של טראמפ. רק 37% מהאמריקנים אומרים שהם תומכים בפיטורי קומי, לעומת 48% המתנגדים לכך.