BETA

15.05.2017

00:12

נושאים חמים

תחקיר "אנליסט": האם ח"כים יצרו בכוונה פגמים בחוק "מס דירה שלישית"?

בג"ץ יכריע בקרוב אם לפסול את המס שהטיל כחלון על בעלי הדירות, בשל טיעונים טכניים. לידי מערכת "אנליסט" הגיעו עדויות על פעולות לכאורה של חברי כנסת מהליכוד ומהעבודה שנעשו על מנת ליצור את הפגמים שהיוו את הבסיס לעתירה נגד החוק

מה עומד מאחורי הטענות על הליך חקיקה פגום בחוק למס על דירה שלישית? החוק אושר בכנסת אבל ייתכן שבג"ץ יפסול אותו, זאת בשל עתירה של סיעות האופוזיציה בטענה להליך חקיקה פגום - הנימוק המרכזי לביטול הוא הזמן המועט שהוקצה לדיון בוועדת הכספים.

 

בכנס של הליכוד שנועד לגייס משקיעי נדל"ן כמתפקדים חדשים, אנשי המפלגה התרברבו על כך שניהלו בכוונה הליך לא תקין בדיוני הוועדה על מס דירה שלישית, כדי לעזור למתנגדים להגיש עתירה לבג"ץ נגד החוק. "ח"כ שרן השכל היא גיבורה", אמר אחד הדוברים בכנס שנערך בחודש שעבר, "היא גרמה לכך שהחוק עבר בתהליך פגום מבחינה טכנית".

 

>> "אנליסט" - כתבות נוספות:

העסקנים מבני ברק שהבטיחו פרויקטים - והשאירו חובות במאות אלפי ש"ח

החברה הציבורית שמבטיחה לחסוך לעיריות, גובה מהן עמלות עתק

מנכ״ל נוקיה מדבר: ״איך איבדנו את שוק הסלולר והמצאנו את עצמנו מחדש״

 

הדובר ציין גם את חבר הכנסת יואב קיש: "הוא אמר בצורה ברורה שזה שההליך היה פגום, זה היה מלכתחילה. היה רצון שזה ייפול. אנחנו כנראה הולכים לזכות רק מסעיפים טכניים". בתגובה לעתירה לבג"ץ הודיעה היום המדינה כי שר האוצר משה כחלון לא מסכים לחוקק מחדש את החוק - לאחר שאושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

"יצא כדי לפתוח סדק לדיון בבג"ץ". ח"כ מנואל טרכטנברג (ארכיון)
 

"יצא כדי לפתוח סדק לדיון בבג"ץ". ח"כ מנואל טרכטנברג (ארכיון)(חדשות 10)

 

ולא רק לגבי ח"כים מהליכוד נשמעו הטענות הקשות. מקורב לח"כ מנואל טרכטנברג, שהוא אחד העותרים לבג"ץ מטעם "המחנה הציוני", אמר ל"אנליסט" כי הוא שיזם את יציאת הח"כים מאולם ועדת הכספים: "כדי שנוכל ליצור את הסדק שבו נוכל להיכנס בבג"ץ. אם נישאר וננסה להילחם, יגידו: 'היה דיון, הם נלחמו'. זה היה חלק קריטי בכך שהשופטים קיבלו את העמדה שלנו, שלא התקיים דיון מהותי".

 

החלטת בג"ץ דרמטית בעיקר בגלל שהמס של כחלון כנראה כבר משפיע על מחירי הדיור. חיים לוי, מומחה להשקעות נדל"ן, טען כי בהנחה שהחוק יאושר, השנה תהיה הקפאה במחירים, ובשנים 2018-2019 ייתכן שכבר תיראה ירידה במחירים. אם החוק ייגנז לעומת זאת, אלפי משקיעים צפויים להציף את השוק ולהעלות שוב את מחירי הדירות.

 

ההערכה הזו מגובה גם בנתונים: מאוגוסט 2016, אז אושרה התוכנית בממשלה, ועד פברואר 2017, משקיעי נדל"ן מכרו כ-1,500 דירות יותר מאשר שקנו, דירות שהשתחררו לטובת רוכשים פרטיים. לגביי החודשים האחרונים שבהם יש נתונים, המגמה הזו אפילו מקצינה. ההתייקרות החודשית פחתה ל-0.15% בלבד, הכ קרוב שהיה לקיפאון שיסמן את תחילתו של המפנה.

 

 

שרן השכל, ח
 

שרן השכל, ח"כית מטעם הליכוד (ארכיון)(הדר סקלטר, Geagea)

 

ח"כ שרן השכל מסרה בתגובה: "התנגדותי לחוק היתה, עוד מתחילת דרכו, מטעמים מקצועיים בלבד, ענייניים ואידיאולוגים כאחד. לא היה לי קשר לכנס המשקיעים שאורגן, הצבעתי בוועדה היתה עניינית וכמתחייב מתפקידי, ובכל מקרה אלחם כדי שהחוק הזה לא יעבור".


ח״כ מנואל טרכטנברג ביקש להבהיר כי בניגוד לדברי מקורבו, עזיבת הדיון בכנסת לא נעשתה על מנת לעתור לבג״ץ אלא מסיבות ענייניות בלבד.