BETA

14.05.2017

22:50

נושאים חמים

נתניהו: "העברת שגרירות ארה"ב לירושלים תקדם את השלום"

ראש הממשלה הגיב לשר החוץ האמריקני, שאמר כי טראמפ בוחן אם המהלך השנוי במחלוקת יקדם או יפגע בתהליך השלום: "העברת השגרירות תנפץ את הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל". גורמים פלסטיניים בוושינגטון: העברת השגרירות אינה על הפרק, לבית הלבן אין יוזמת שלום מגובשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לדבריו של שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, לפיהם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בוחן אם העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים תסייע או תפגע בסיכויים להסכם שלום.

 

"עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקני ולעולם", נמסר מלשכתו של נתניהו. "העברת השגרירות האמריקנית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להיפך. היא תקדם אותו על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ: "יביע תמיכה בשאיפה הפלסטינית להגדרה עצמית"

דיווח: טראמפ יודיע על תהליך מדיני חדש בביקורו באזור

פרשנות: טראמפ לא נכנס לפרטים עם אבו-מאזן, אבל בטוח שאפשר להגיע ל"עסקה"

 

טילרסון למעשה חשף את הקריטריון המרכזי שנבחן במסגרת שאלת העברת השגרירות - השפעת העברת השגרירות על תהליך השלום. "הנשיא זהיר מאוד במטרה להבין כיצד החלטה שכזו תשפיע על תהליך השלום", אמר טילרסון בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" של רשת NBC האמריקנית.

 

 

 

"העברת השגרירות תנפץ את הפנטזיה הפלסטינית" נתניהו וטילרסון (ארכיון)(אבי אוחיון לע"מ)

 

דבריו של נתניהו מגיעים על רקע תגובתו של יו"ר הבית היהודי לדבריו של טילרסון. "אני קורא לרה״מ להבהיר שאנו מצפים מממשל ארה״ב להעביר את השגרירות לירושלים", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "העברת שגרירות ארה״ב לבירת ישראל מחזקת את ישראל, מפני שכל הסכם המבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל", הוסיף בנט.

 

בתגובה לדברי בנט נמסר מהליכוד: "בליכוד מברכים את בנט על כך שהוא מקפיד לשנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלו. כך עשה בנושאים רבים וכך הוא עושה גם לגבי דרישתו העקבית של רה״מ נתניהו להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הגיבה גם היא לדבריו של טילרסון באירוע של ארגון "שורת הדין" הערב. "ירושלים הייתה בירת העם היהודי מאז ומעולם", אמרה חוטובלי, "רק תחת ריבונות ישראלית מתקיים חופש פולחן לכל הדתות.

 

בתוך כך אמרו גורמים פלסטיניים בוושינגטון, שמצויים במגעים לקראת ביקור טראמפ באזור, כי העברת השגרירות אינה על הפרק. הגורמים טענו כי לבית הלבן אין יוזמת שלום מגובשת לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, למרות התקרבות אנשי הבית הלבן בהדרגה לכיוון פתרון שתי המדינות המוכר. הם הוסיפו כי ביקור טראמפ יהיה בעיקר כדי להאזין לצדדים, ולא יצאו ממנו הצהרות גדולות.

 

 

מתח בקואליציה בנוגע לביקור טראמפ. ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט (ארכיון)
 

מתח בקואליציה בנוגע לביקור טראמפ. ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט (ארכיון)(רויטרס)

 

נתניהו ככל הנראה מבין היטב את התמונה ואת שינוי עמדתו של טראמפ לגביי הצהרת הבחירות על העברת השגרירות. בפגישה בין הנשיא האמריקני יו"ר הרשות הפלסטינית אמר האחרון כי הוא מוכן לוותר על התנאים המוקדמים ולהיכנס למשא ומתן ישיר עם ישראל. טראמפ ככל הנראה לא רוצה לשים מקל בגלגלי המשא ומתן, ולכן מוותר על העברת השגרירות.

 

העברת השגרירות האמריקנית לירושלים נקבעה בחוק בארה"ב, שנדחה על ידי נשיאים דמוקרטים ורפובליקנים כאחד בשל רגישות הנושא. הדחייה האחרונה, שעלייה החליט הנשיא ברק אובמה, תפוג ב-1 ביוני. עם זאת טראמפ צפוי לחתום על דחייה נוספת של חצי שנה, שתאפשר לו לשקול שוב את העניין.


שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, הודיע כבר כי יעבוד מהשגרירות האמריקנית בתל אביב ולא מהקונסוליה בירושלים, למרות שגורמים שונים דחקו בו לעשות כך. עובדה זו מדגישה את היחס הזהיר של הבית הלבן לנושא. הפלסטינים טוענים כי מעבר השגרירות יקבע למעשה את עמדת ארה"ב בנוגע לאחד הנושאים הרגישים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ויפגע בעמדת הגישור של האמריקנים.