BETA

25.11.2016

02:01

נושאים חמים

שמונה בני אדם נעצרו בחשד להצתות; רבע מתושבי חיפה פונו

לשב"כ לא היה כל מודיעין קודם בנוגע להצתות אפשריות או מידע לגבי תשתית מאורגנת. 4 כבאיות פלסטיניות אושרו להיכנס לישראל - ויעזרו בכיבוי השריפות. לאחר שארדן אמר ש"המצב תחת שליטה", שריפה פרצה בכרמיאל

זה כבר היום השלישי שהלהבות תוקפות במספר מקומות שונים במדינה, מה שחיזק היום (חמישי) את החשד שמדובר לפחות בחלק מהמקרים ביד מכוונת - טרור לאומני.

 

לשב"כ לא ידוע על תשתית מאורגנת שביצעה את ההצתות וגם לא היה מודיעין מוקדם לגביהן. נבדקת בין השאר האפשרות שמדובר בתופעת חקיינות. בד בבד, שמונה בני אדם, חלקם נערים, נעצרו בחשד להצתות.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

נתניהו: "אנחנו עומדים מול טרור מציתים"

עומסים בכבישים: פקקים ברחבי הארץ בעקבות גל השריפות

תיעוד: כבאים פורצים לדירה שעולה בלהבות בחיפה

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר לחדשות 10 כי הושגה שליטה על השריפות, והוסיף: "מה שקרה ביומיים האחרונים לא נראה 30 שנים. במקרה שבו משווים את המצב למה שקרה ב-2010, בשריפה בכרמל, ניתן לראות מהפכה בהתנהלות".

 

 

שריפה שפרצה בכרמל בחיפה
 

שריפה שפרצה בכרמל בחיפה(ללא קרדיט)

 

לגבי האפשרות שהרקע לחלק מההצתות הוא לאומני, הוסיף: "ישנה התסברות לכך, אבל אני לא רוצה לקבוע את תוצאות החקירה. טוב שמנהיגי הציבור הערבי מגנים ויוצאים נגד מעשים כאלו. קיים סיכוי שישנם צעירים שהושפעו מהסתה. יש לנו ממצאים שכוללים חומרי בעירה, כך שמדובר במעשי אדם. נסיים את האירוע, יוקמו צוותי חקירה ולא נרפה עד שנגיע לכל מי שהיה מעורב".

 

ניצב אלון לבבי, ראש אגף מבצעים במשטרה, ציין: "הנקודות הרגישות במהלך הלילה הן בשכונות שפונו כי ישנו חשש לביזה. היה ניסיון גניבה שנמנע על ידי שוטרים". בהתאם למצב, נערכים כוחות הכיבוי והמשטרה להמשך השריפות עד יום שלישי.

 

לאחר דבריו של ארדן בנוגע להשגת שליטה על המצב, פרצה שריפה באזור כרמיאל. אזור התעשייה שבמקום ומתחם הביג פונו עקב חשש כי השריפה תגיע לעיר. לא ידוע על נפגעים או על נזק לרכוש. בד בבד, פונה היישוב הר חלוץ בשל שריפות.

 

 

פעולות הכיבוי ופינוי התושבים בשריפה בחיפה
 

פעולות הכיבוי ופינוי התושבים בשריפה בחיפה(רויטרס)

 

שריפות נוספות פרצו ביער מגידו, בין צבעון לסאסא ובין נחף לסג'ור. שריפה אחרת, שפרצה בצומת סומך, מתקרבת לבתים. כוחות כיבוי הגיעו למקום ופועלים לכבות את השריפה.

 

שלושה מטוסי כיבוי רוסיים גדולים יגיעו הלילה לישראל וארבעה כבאיות פלסטיניות יגיעו לעזור בכיבוי השריפות. שוטרים הסתובבו מוקדם יותר בחיפה עם כריזה וביקשו מאנשים לעזוב, בעיקר את שכונת רוממה. עשרות בתים נשרפו בשעות האחרונות ויותר מ-85 אלף איש עזבו את חיפה, יותר מרבע מתושבי העיר. שריפות נוספות פרצו ביער מגידו, בין צבעון לסאסא ובין נחף לסג'ור. שריפה אחרת, שפרצה בצומת סומך, מתקרבת לבתים.

 

משרד החינוך הודיע כי הלימודים בעיר חיפה יתקיימו באופן חלקי ולא יתקיימו לימודים בגני ילדים ובבתי ספר המצויים באזורים אשר פונו. בנוסף, על רקע מצב החירום השורר בחיפה והשריפות האחרות שפרצו ברחבי הארץ, נפתחו חדרי מצב, שעומדים בקשר רציף עם הרשויות הרלוונטיות ומקיימים הערכות מצב שוטפות.

 

 

 

בנווה אילן נרשמה רגיעה מסוימת, אבל צוותים של כיבוי אש עדיין נמצאים במקום. על פי הערכות, כ-5,000 דונם של חורש טבעי נהרסו בגלל השריפות באזור שהחלו אתמול.

 

צוותים של מגן דוד אדום העניקו במהלך היום טיפול רפואי ל-95 נפגעים משאיפת עשן, 94 במצב קל ואחת במצב בינוני. בנוסף, פונו כ-80 קשישים מבתי אבות בקרבת מוקדי השריפה. 65 מתוך 95 הנפגעים הם מהעיר חיפה. בהתאם למצב, תיגבר מד"א את מוקדי החירום בחובשים ופרמדיקים.

 

רונן בשרי, סגן מנהל אגף המבצעים במד"א: "הגענו לבית החולים הסיעודי פלימן, בו שהו 44 קשישים וחולים סיעודיים שנזקקו לפינוי, מהם 22 מונשמים. התחלנו בפינוי המטופלים לבתי החולים באזור חיפה והשרון שנערכו מראש לקליטתם. מד"א ערוך ופרוס בכל הארץ בכוננות שיא. בכל מקום שיש שריפה אנחנו מטפלים ומפנים לבתי החולים בתיאום עם כל גורמי הביטחון".

 

סמנכ"ל מבצעים במד"א גיל מושקוביץ: "אנחנו מקיימים הערכות מצב מעת לעת ונערכים לכל תרחיש אפשרי בהם פינוי בתי אבות, פינוי בית חולים במידת הצורך וכל משימה שנדרש, ככל שתהיה מורכבת. בהתאם לכך, תגברנו את מרחבי מד"א ב-30 אמבולנסים נוספים שיצאו מאפסנת החירום".

 

 

 

שריפה שפרצה בכרמיאל
 

שריפה שפרצה בכרמיאל(ללא קרדיט)