BETA

24.11.2016

18:37

נושאים חמים

האיש שהוחלף במיקי גנור למקורביו: "נאמר לי שאיתי לא יקנו יותר צוללות מהגרמנים"

פרשת הצוללות, גילויים חדשים: שייקה ברקת, שנחשב ל"מלך הצוללות" ורקם את העסקאות בין ישראל לגרמניה מאז שנות ה-80, טוען כי הודח במפתיע בשנת 2009 וכי אבריאל בר יוסף מהמל"ל דרש ממנו לפנות את מקומו, על פי דרישת מפקד חיל הים דאז צ'ייני מרום. צ'ייני: "להיפך – התנגדתי לרכישת צוללות ממיקי גנור". בר יוסף: "לא זכורה פגישה כזו"

יש דמות אחת מרכזית בפרשת הצוללות שעד היום לא הצלחנו לחלץ מילה ממנה. שייקה ברקת היה דמות חשובה בהתקפה ההירואית של חיל האוויר במלחמת ששת הימים. החל מסוף שנות ה-80, הוא רוקם את פרוייקט הצוללות והקשר הגרמני-ישראלי, והופך לאט לאט ל"מלך הצוללות", האיש שבלעדיו אי אפשר. הוא אחראי לחוזים לקנייתן של חמש הצוללות הראשונות. מגרמניה לישראל.


בשנת 2009, הוא הודח באופן מפתיע לטובת אותו מיקי גנור, שדוד שמרון מייצג.

 

>> לכתבות נוספות בפרשה

חשיפה: המייל שמוכיח את מעורבותו של שמרון בפרשה

היועמ"ש: אם יתגלה חשד סביר, נפתח בחקירה

אלה הגורמים שהביאו לפתיחת הבדיקה בפרשה

 

הרבה גבות הורמו אז ומאז על ההחלטה הגרמנית המפתיעה הזאת. גנור התעסק עד אז בעיקר בנדל"ן והרקע שלו בחיל הים הרבה פחות הירואי מזה של ברקת. ברקת בן ה-82 מסרב לדבר בתקשורת, אבל לראשונה היום אנחנו מפרסמים את מה שסיפר למקורביו - כאשר גרסתו הגיעה גם אלינו וגם לעיתונאי בן כספית.

 

 

עו
 

עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של רה"מ נתניהו(חדשות 10)

 

ברקת סיפר כך: "ב-2009 הגיע מפקד חיל הים צ'ייני לביקור בגרמניה, ותואמה לו ארוחת ערב עם מנכ"ל המספנה. הוא הגיע בשעה איחור וכבר בהליכה לקראתנו הוא לפתע אומר 'שוב ברקת? מה הוא עושה כאן?'. המנכ"ל אמר לו שאני האיש שלהם, בדיעבד הסתבר לי שזה היה האיתות הראשון.

 

"באזור מאי-יוני 2009 הגיע אותו מנכ"ל לביקור בישראל. תואמה לנו פגישה עם מפקד חיל הים. אנחנו עומדים להיכנס לפגישה - המנכ"ל, פקיד בכיר במשרד הביטחון ואני, אבל לפתע בא אלינו אבריאל בר יוסף, תא"ל לשעבר בחיל הים ואומר לנו - מפקד חיל הים לא יקיים את הפגישה אם ברקת יעלה. היינו בהלם. הפקיד הבכיר אמר - מה זה השטויות האלה? בוא נעלה? המנכ"ל הגרמני אמר שבלעדיי הוא לא עולה אבל אני ויתרתי ועזבתי את המקום.

 

"אחרי הפגישה המנכ"ל התקשר אליי נסער, היינו מאוד קרובים והוא סיפר לי מה היה. בפגישה היו מפקד חיל הים ואבריאל בר יוסף. צייני אמר לו שאם ברקת ימשיך להיות הנציג של המספנה הגרמנית אז לא יוזמנו יותר צוללות ממנה. אני אזמין מהצרפתים. צ'ייני הוסיף שהנציג של המספנה צריך להיות מיקי גנור.


"מהפגישה אצל מפקד חיל הים המנכ"ל נלקח ישירות לירושלים לפגישה אצל שר האוצר החדש, יובל שטייניץ. המנכ"ל סיפר לי אחרי הפגישה שבפגישה אצל שטייניץ ישבו גם אבריאל בר יוסף ומיקי גנור, 'האיש הזה מטורף', אמר לי המנכ"ל. 'אתה יודע מה אמר לי האיש של צ'ייני? שהוא רוצה 5%'. המנכ"ל התייחס למיקי גנור. אני בכלל לא הכרתי את מיקי גנור, באותו ערב בארוחת ערב במלון שרתון לכבוד המנכ"ל ישב לידי אדם שלא הכרתי. שאלתי אותו מיהו והוא אמר שהוא מיקי גנור.


"בלילה פגשתי שוב את המנכ"ל הגרמני והוא הגיע חיוור ואמר שמפקד חיל הים שוב הבהיר לו שאם גנור לא יחליף את ברקת, לא יוזמנו יותר צוללות מהמספנה הגרמנית. אני אמרתי למנכ"ל שהוא צעיר ויש לו קריירה שלמה לפניו ואני מוכן לוותר".

 

 

אבריאל בר יוסף. ברקת:
 

אבריאל בר יוסף. ברקת: "היינו בהלם"(ללא קרדיט)

 

תגובת מפקד חיל הים לשעבר, אלי מרום (צ'ייני): "התנגדתי נחרצות לרכישת צוללת שישית בעת שמיקי גנור היה נציג המספנות ואף שלחתי מכתב שמתנגד לרכש זה למקבלי ההחלטות העוסקים בנושא. במהלך כל שירותי לא קיבלתי אף החלטה לרכש מהמספנה אותה ייצג מיקי גנור ההפך הוא הנכון. כל שאר הטענות הן מכלול של השמצות בעוד שהשיקול הבטחוני הוא היחיד שעמד ועומד לנגד עיניי".


תגובת השר יובל שטייניץ: "לא זכורה הפגישה המדוברת. אדגיש, כי מעולם לא ידעתי על תפקידיהם של ברקת או גנור כמתווכים בעסקאות רכש מול מערכת הביטחון, דבר שאליו נחשפתי לראשונה רק עם הפרסומים בכלי התקשורת בימים האחרונים. תמיכתי החד משמעית בהתעצמות חיל הים בספינות ובצוללות ידועה מזה כעשרים שנה".


תגובת אבריאל בר יוסף, באמצעות עורך דינו: "למר בר יוסף לא זכור כלל שהשתתף אי פעם בפגישה אצל מפקד חיל הים עם מר פרייטאג. בכל מקרה, אין שחר לטענה שדרש שמר ברקת לא ישתתף בפגישה. בשום פגישה אחרת גם לא דרש ולא שמע מישהו אחר דורש את החלפת הנציג הישראלי".