BETA

10.08.2015

02:33

נושאים חמים

דילמת האסירים: מהכלא הישראלי לגיבורי תרבות פלסטינים

מאות אלפי פלסטינים נכנסו ויצאו מכתלי בתי הכלא הישראלים בעשורים האחרונים. את הידע שצברו שם מנצלים חלק מהמשוחררים כדי להתחיל דף חדש, אך חלק גדול מהם חוזרים לעסוק בטרור – ולא מצטערים לרגע על מעשיהם: "חלק ממאבק לאומי". מול הדרישה למחוות ולשחרור שבויים ישראלים ניצבות גם המשפחות השכולות: "אם היו מהעולם התחתון, גם כן היו משוחררים?"

אחת מהדילמות המורכבות ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני הייתה מאז ומתמיד ההתמודדות מול אסירים רוצחים עם דם על הידיים. מן הצד האחד, הקריאה לשחררם בתמורה לשבויים ישראלים הביאה את ישראל לוויתורים לא פעם. מנגד, גם גל הטרור הנוכחי מבהיר כמה סכנה טמונה בשחרור אסירים, שחלקם שבים לדרך הטרור, ובמקרים רבים אף נוטלים שוב חיי אדם.

 

מאות אלפי פלסטינים (ולטענת הרשות לא פחות ממיליון) יצאו ונכנסו משערי בתי הכלא הישראליים בעשורים האחרונים. במהלך שהותם שם הם מתנסים בשפה העברית ולומדים להכיר מקרוב את החברה הישראלית - אולי טוב משאנחנו יודעים. עם שובם הביתה, הם מתקבלים כגיבורי התרבות של החברה הפלסטינית, תוך שהם מנצלים לעיתים את אותו הידע שצברו בשנותיהם בכלא.

 

"הנהגת חמאס עושה כל שביכולתה יחד עם הנהגת הג'יהאד האסלאמי כדי להכווין פיגועים מבתי הכלא, כדי ליצור מצב של עסקת חילופי שבויים", מסביר ירון בלום, לשעבר בכיר בשב"כ וממנסחי עסקת שליט. לדבריו, "רוב מי שמשתחררים אחרי הרבה מאוד שנים בכלא הופכים למיתוס. הם חיו מהסיפור של להיות חבר בארגון טרור, הם נשארים בדרך הטרור - ולשם גם יחזרו".

 

 

 

"בחלוף השנים, האסירים הופכים למיתוס וממשיכים בדרך הטרור"(רויטרס)

 

בפרק הראשון של סדרת הכתבות "אסירים ביטחוניים", פגש צוות חדשות 10 את עסמת מנסור, שנידון למאסר עולם בגין חלקו ברצח הישראלי חיים מזרחי ב-1993. במשך 20 שנים ישב בכלא הישראלי, ולפני שנתיים הוא שוחרר בפעימה הראשונה מבין ארבע עליהן החליטה ממשלת ישראל כחלק מהמשא ומתן המדיני.

 

אף על פי שהוא מעיד כי יחסו לחברה הישראלית השתנה, מנסור לא מסכים להביע חרטה על מעשיו הבלתי נסלחים: "האיש הזה הוא מתנחל", הוא קובע בנחרצות, "הוא על האדמה שלי, וזה לא מקומו. כיום, מנסור מלמד עברית בכפר מגוריו, דיר ג'ריר שליד רמאללה: "הכלא כן שינה את היחס שלי. לפני כן, לא הכרתי כלום על החברה בישראל. היום אני מבין שלדעת עברית נותן כוח, עברית היא שפת האויב. כדי לדבר עם חייל במחסום בגובה העיניים, צריך לדעת עברית".

"כל בר דעת רואה שהם חוזרים לרצוח"

יותר מכל, נדמה כי הנפגעות העיקריות משחרורי האסירים הן המשפחות השכולות. לפני כחודש וחצי נרצח מלאכי רוזנפלד, בן 25 בלבד, בהוראות פעיל החמאס מוחמד נג'אר - שכבר ריצה בעבר עונש מאסר בגין פיגוע ירי שביצע באותה הצומת סמוך לשבות רחל. כשהשתחרר בעסקת גלעד שליט, הוא חידש את פעילות הטרור שלו, הפעם מירדן.

 

 

שרה רוזנפלד, אמו של מלאכי. המועקה לא עוזבת את בני המשפחה
 

שרה רוזנפלד, אמו של מלאכי. המועקה לא עוזבת את בני המשפחה(ערוץ 10)

 

את הוריו של מלאכי, שרה ואליעזר, רודפת התחושה שמותו יכול היה להימנע. "הלא כבר שחררנו בעבר, ותמיד הם חוזרים לזה", זועקת האם שרה. "למה עושים שוב ושוב את אותה השטות? כל בר דעת רואה שהם רוצחים שוב, מוכרחים ללמוד מזה ולא לעשות את זה יותר". אביו של מלאכי מוסיף ותוהה: "בעולם התחתון, היו משחררים אדם שרצח 6-7 אנשים ונותנים לו להסתובב ברחובות?".

 

רוב האסירים ששוחררו בעסקאות שונות אמנם אינם חוזרים לטרור פעיל, אך בהיעדר חלופות של ממש הם שבים למנגוני הארגונים. למרות זאת, כפי שאומר מנסור בביטחון, הם עדיין משוכנעים כי דווקא מעשיהם הם שיביאו לקץ הסכסוך: "אני לא מצטער. היום אני לא הייתי עושה את זה, אבל אני גם לא מתחרט. עשיתי משהו שהוא טוב לכולם, זה מקדם את השלום. זה מאבק. אם לא השגנו שלום עד עכשיו, זה לא בגללי ולא בגלל מה שעשיתי. זה בגלל ההקצנה וכל הסירוב הישראלי לשלום".