BETA

15.06.2008

19:36

עודכן:

הופס, אני גומר

שפיכה מוקדמת: מתי זה נקרא מוקדם מדי? למי זה מפריע? עד כמה היא נפוצה? מה הסיבה? מה לא עובד? ומה אפשר לעשות כדי לשפר? ד"ר מיכל זיידיס עם כל התשובות<BR>

הבדיחה מספרת שהגבר הישראלי גומר מהר בכדי שיספיק לרוץ ולספר לחבר'ה. תתפלאו, אבל זה ממש לא נכון. כי מי שגומר מהר - די מאוכזב מעצמו, לכן הוא דווקא לא רץ לספר את זה לחבר'ה. חוץ מזה, הוא לא עושה זאת בכוונה, זה לא בשליטתו.

מהי שפיכה מוקדמת? מדובר במצב שבו הגבר מגיע לאורגזמה עוד לפני החדירה, או בתוך שניות עד דקות בודדות לאחריה. ההגדרה הנכונה צריכה להיות "כאשר הגבר אינו שולט בשפיכתו".

למה זו בעיה? הסובל העיקרי היא בעצם האישה, שבדרך כלל איטית יותר וזקוקה לזמן ממושך בכדי להגיע לגירוי גבוה ולאורגזמה. השפיכה המוקדמת התחילה להיות בעיה רק עם מיסוד ההשקפה שגם נשים יכולות וזכאיות ליהנות ממין. עד לפני כ-50 שנה, בעיה זו פשוט לא היתה קיימת כי עד אז לא ידעו שגם נשים נהנות ומגיעות לאורגזמה.

האם התופעה נפוצה? בארצות הברית, כל גבר רביעי (כ-25 אחוז) סובל מהבעיה.

מה הסיבה? השפיכה המוקדמת, מיד לאחר החדירה, הינה דווקא השיטה המועדפת על ידי הטבע להגעה להריון כי אם המשגל יימשך זמן רב משהו עלול להשתבש ולמנוע את ההפריה, שהיא בעצם מטרת העל של המעשה המיני. השפיכה המהירה מגבירה את סיכויי הפרו ורבו אך פוגעת בהנאה, בעיקר זו של הנשים (וזה כנראה לא היה בראש מעייניו של בורא העולם).

מה לא עוזר?
1. לימוד עצמי לפי מתכונים מספרים או עיתונים.
2. השפיכה המוקדמת אינה מחלה, ולכן הטיפול בה אינו תרופתי.
3. טיפול פסיכולוגי קלאסי אינו מסייע לשליטה בשפיכה. דרוש טיפול סקסולוגי הממוקד בבעיה זו.
4. בתי מרקחת וחנויות סקס מציעים משחה או ספריי להשהיה, המכילים חומר הרדמה המקהה תחושות. לשיטה זו כמה חסרונות: א. מי רוצה לקיים יחסים באיבר חצי רדום? ב. הגוף מתרגל לחומר, שמפסיק להשפיע כעבור זמן. ג. המשחה משפיעה על איבר המין בלבד ולא על מנגנון התגובה המינית שמפוקח על ידי המוח. ד. המשחה גורמת להשהיה, אך אינה מלמדת שליטה בשפיכה.
5. שיטת הפעם השנייה טובה לצעירים בלבד.
6. שיטת המחשבה על החותנת (או צרה אחרת) סתם מקלקלת את ההנאה.
7. תזונה, התעמלות ושאר אלטרנטיבות לא הוכחו כיעילות.
8. קיצור במשחק המוקדם בכוונה להאריך את המשגל משאיר את האישה קירחת מכאן ומכאן. חיזור ארוך יכול לפצות על משגל קצר.

איך אפשר לשפר? למרבה האירוניה, דווקא נסיונות השיפור גורמים להחרפת הבעיה. השפיכה היא תגובה רפלקסיבית שלגבר אין עליה שליטה רצונית, ולכן כל הנסיונות להשהייה מכוונת אינם עוזרים ורק מגבירים את התסכול והלחץ וגורמים לבעיה להחמיר. הדרך הקצרה והיעילה היא לקבל הדרכת סקסולוג/ית מומחה. מדובר בטיפול קצר מועד (3-5 פגישות בממוצע), במסגרת זוגית, עם סיכויי הצלחה מרביים.

ההדרכה כוללת הסבר על כיצד פועלת תגובת השפיכה ועל נקודת ה"אל חזור", או הנקודה שממנה אין דרך חזרה (שימו לב – היזהרו ממתחזים! מי שניגש לטיפול בשפיכה מוקדמת ולא שמע על נקודת האל חזור, לא קיבל את הטיפול המתאים לבעיה זו). בהמשך ניתנים תרגילים שפועלים להשהיית רפלקס השפיכה ולשליטה בו. הטכניקה הנלמדת פשוטה מאוד, אולם יש לבצעה בדיוק לפי ההוראות. כשעושים "כמעט כמו", או "בערך", או מבלי להבין מדוע, זה לא עובד.


ד"ר מיכל זיידיס היא פסיכולוגית וסקסולוגית, המציעה טיפול קצר מועד ויצירתי בבעיות מין וזוגיות
לאתר של ד"ר זיידיס