BETA

13.02.2018

17:38

שמרו על הזוגיות
שמרו על הזוגיות,
גטי אימג'ס/אימג'בנק

לעור זוהר וגוף בריא: 8 סיבות טובות להישאר בזוגיות

זוגיות טובה ובריאה תשמור עליכם יפים וצעירים, תמנע מחלות, תגרום לכם להרגיש פחות בודדים ואולי גם לעזור לכם להתעשר. הנה 8 סיבות טובות לעבוד על הזוגיות שלכם

זוגיות ידועה כתורמת משמעותית לרמות האושר שלנו, אך לא רק. מחקרים רבים מראים את הקשר בין זוגיות טובה המבוססת על חום ואהבה לבריאות טובה וקיימת השפעה ישירה בין מצבנו הנפשי למצבנו הבריאותי.

 

הקשר הזוגי משפיע על עולמנו הפנימי והרגשי אפילו יותר מהצורך בהגשמה עצמית, שגשוג והצלחה (שגם הם מושפעים מטיב הזוגיות שלנו).

 

הגוף והנפש מתפקדים טוב יותר כשישנה זוגיות טובה. אנו נטענים באנרגיות חיוביות, מצב רוחנו משתפר וישנה השפעה חיובית על המערכת ההורמונאלית וזו בתורה משפרת את תחושת הבריאות הכללית ואף משפרת מדדים ספציפיים כמו תפקודי לב, לחץ דם וכו.

 

אנו נוכחים לראות שזוגיות מכילה ותומכת מאפשרת לשני בני הזוג להתמודד עם מצבי תסכול, קושי, דחק, דאגה ומצבים של מציאות קשה באופן טוב ומקדם, משום שהיא נותנת תחושת ביטחון, שייכות ושלווה המאפשרים לשני בני הזוג להיתמך, להישען ולהיעזר. הנה 8 סיבות טובות שיגרמו לכם לרצות לשמור על זגיות טובה יותר.

 

קשר זוגי אוהב הופך אותנו לאנשים טובים יותר

זוגיות המבוססת על אהבה הוכחה כמפחיתה כאב, מפיגה מתחים, ממתנת כעסים, הופכת אותנו ליותר נחמדים, סובלניים וידידותיים לסביבה. אנשים הנמצאים בזוגיות מחייכים יותר ומרגישים שמחים יותר, מה שמשפיע באופן ישיר על הסביבה שלהם.

 

צומחים, מתפתחים, מתעשרים

כשיש אהבה וקשר בחיינו, נוצר שקט נפשי שעוזר לנו להתפנות ולהשקיע אנרגיה במקומות נוספים בחיינו כמו לימודים, קריירה, והתפתחות אישית. אין לחץ של שעון ביולוגי שמתקתק ואנו יכולים להתרכז ולהשקיע מאמצים במשימות אחרות.

 

אנחנו הופכים ליפים יותר כשאנחנו מאוהבים

לא סתם אומרים ש"אהבה מחליקה קמטים",  אנשים שאוהבים ומרגישים אהובים, נראים טוב יותר מכפי שנראו בעבר.

 

זוגיות טובה מפחיתה סרטן

מחקר שפורסם השנה בכתב העת Cancer Epidemiology מצא כי לאנשים נשואים סיכוי גבוה יותר לשרוד את מחלת סרטן המעי הגס. המחקר שנערך על כמעט 130 אלף מטופלים מצא כי גם גברים נשואים וגם נשים נשואות היו בעלי סיכון נמוך יותר למוות בכל שלב של המחלה. סך הכול סיכויי ההישרדות של אנשים נשואים החולים בסרטן המעי הגס היו גבוהים ב-14 אחוז בהשוואה לחולים שאינם נשואים. 

 

טובים השניים מן האחד

כל אחד מבני הזוג טוב במשהו אחד ופחות בדבר אחר- לדוגמא חלקנו יודעים לנהל ולהתנהל עם ההוצאות השוטפות, בירוקרטיה, ארגון וניהול, משימות היום יום ולחלקנו יתרונות במקומות אחרים כמו רומנטיקה, הווי, מתן חום, חינוך הילדים, בישול וכו. כאשר אנו מאחדים כוחות והופכים לזוג, אנו הופכים לצוות יעיל ואפקטיבי שיכול להתמודד עם משימות רבות באופן טוב יותר. בעיות שקשות לפתרון עבור אחד עוברות לבן הזוג השני ולהיפך. הזוגיות מאפשרת שותפות והתמודדות עם מגרעותיו של השני.

 

 זוגיות

זוגיות( אינסטגרם)

 

 

 משחררת את תחושת הבדידות

מחקרים מראים שבדידות משפיעה לרעה על המצב הבריאותי, בעיקר בגילאים מבוגרים. גם בתוך מערכת זוגית אפשר להרגיש בדידות- כאשר הקשר אינו תומך, או נעים, כאשר אין הקשבה וישנה ביקורת וחוסר פרגון מצד אחד או מצד שני בני הזוג. כאשר הקשר טוב, מכיל וישנה הקשבה ותמיכה, ישנה אפשרות לשתף במצוקות, להתייעץ, לקבל החלטות בשותפות מה שמקל מאוד על התמודדויות עם שגרת היום יום בכלל וסיטואציות מורכבות בחיינובפרט.

 

מניעת מחלות

מחקרים מראים כי זוגיות מעודדת רפואה מונעת, ומחזקת התנהגויות בריאותיות מקדמות כמו פעילות גופנית, תזונה נכונה, שעות פנאי וכמו כן זוגיות מעודדת הפחתה של התנהגויות לא מקדמות כמו שימוש בסמים, אלכוהול ואכילה מופרזת.

 

בנוסף, מחקר שפורסם בכתב העת Canadian Medical Association Journal, מצא כי גברים שנמצאים במערכות יחסים רציניות וגברים נשואים פונים מהר יותר לקבלת סיוע רפואי לאחר התקף לב. (אצל נשים נשואות לא נמצא שוני בהקשר הזה מול נשים רווקות או אלמנות).

 

תמיכה פיזית ונפשית בזמן חולי

למרות שאנחנו לא אוהבים לחשוב על עצמנו כעל מי שזקוקים לתמיכה פיזית ונפשית, ישנם מצבים בחיים שאנו מוצאים את עצמנו זקוקים לעזרה- בתקופות של הריון, אחרי לידה, מחלה, ניתוחים, דיכאון, משבר, גיל מבוגר וכו. בני הזוג הם המשענת הראשית, הם אלו שיעזרו לנו לקום מהמיטה, ידווחו על החרפה במצבנו, יסעדו אותנו בעת הצורך. אנו עדים לכך שלאחר אובדן של בן זוג מגיע משבר רגשי עמוק.