BETA

24.01.2018

08:49

 למה קשה לפייס אותה?
למה קשה לפייס אותה?,
פוטוליה

איזה פרטנר אתם בזוגיות? כוחני או משתבלל?

למה כל כך קשה לנו להתפייס על בני הזוג שלנו לאחר ריב? הדר זוהר עם טיפים להצלחה

לפיוס כוחות קסם רבים. הפיוס מאפשר קרבה, אינטימיות, בטחון ותחושת העצמה והתחזקות. אז למה כל כך קשה לנו להיות הצד המפייס בזוגיות, ומה יש בפיוס שכל כך מרתיע אותנו?

 

ראשית, הצד שפגע לא מבין ומרגיש את עוצמת הפגיעה כמו הצד הנפגע ולא בהכרח מבין מה העניין הגדול שעושה מכך הצד הנפגע. שנית, בפיוס אנחנו נחשפים. אנו כביכול "נחלשים" אל מול הצד השני, שיכול לעשות שימוש בכך נגדנו. אף אחד לא אוהב להרגיש חלש, לחשוף חולשות ולכן העדיפות הראשונה היא להימנע מכך. בנוסף, הכבוד שלנו עלול להיפגע. לפייס אומר להודות בטעותי ואין לי עניין להודות בכך. ישנם ארבעה סוגי טיפוסים בהיבט הפיוסי:

 

הטיפוס המרצה, הכנוע והקורבני

הוא ימהר לפייס מיד לאחר כל ריב, פעמים רבות יבטל עצמו ויעשה הכל רק להשיג שקט בתוך הזוגיות.

 

הטיפוס הכוחני

רק לאחר שהתעמת בבן/ת הזוג, שלט בה/ו והטיל בה/ו מורא, הוא יהיה מוכן להתנצל. (לדוגמא לאחר השפלות מרובות ילך לקנות פרחים).

 

הטיפוס המשתבלל

לאחר מריבה מתכנס, נסגר וננעל עם עצמו ולא מאפשר כניסה לבן/ת הזוג.

 

הטיפוס האמפאטי, המחובר והרגיש

הוא יפייס מתוך הבנה אמיתית לסיטואציה, רצון לגשר על התהום שנפערה עם בן/ת הזוג, יתנצל בכנות ומתוך כבוד ואהבה אמיתיים לצד השני.

 

חשוב שכל אחד יבחן את האופן בו הוא מתנהל לאחר מריבה. אם אני כנועה בתוך הזוגיות שלי, אני אמצא עצמי מוותרת באופן תמידי, מבטלת את עצמי באופן גורף, עושה הכל כדי להרגיש אהובה וטובה והתוצאה היא שאני "זוכה" בחוסר הערכה ובזלזול מהצד השני.

 

אם אני טיפוס כוחני, אין סיכוי לייצר אינטימיות רגשית בתוך הזוגיות. הצד השני חושש לדבר באופן פתוח ורגשי על מנת לא לקחת סיכונים ולקבל ישירות והשפלות. התוצאה היא זוגיות מרוחקת המתנהלת כזוג שותפים ולא כזוג אינטימי החש בטחון וקרבה אחד עם השנייה. במצב זה, כמו הקודם, האחד שולט והשני נשלט.

 

כאשר אני מתנהל בהשתבללות בזוגיות שלי, אני לא מאפשר לבן/ת זוגי להכיר אותי, לעזור לי, לתת לי תמיכה ומשענת. אני גורם לתסכול רב ולייסורי מצפון אצל הצד השני המרגיש חסר משמעות ושאינו ויודע איך לגשת אלי, לגעת בי ולגרום לי לבטוח בו ולסמוך עליו.

 

כאשר אני מחובר לעצמי, מרגיש בטוח במי שאני ואוהב את עצמי, יש לי את האומץ לחשוף חולשות, להביע רגשות, לסמוך על הצד השני ולא לפחד להתנצל ולפייס. להיפך- האדם הבטוח בעצמו יחווה את הפיוס כעוצמה גדולה.

 

רק כאשר אנו מרגישים בטחון בינינו לבין עצמנו ובינינו לבן זוגנו, אנו נוכל לדבר על הפאשלות שלנו, על הטעויות, על כך שלא היינו בסדר בסיטואציה מסוימת ולבקש את סליחתו של היקר לנו מכל- בן/ת הזוג שלנו, ורק באופן הזה, ע"י היכולת להביע חולשה ממקום של חוזק ועוצמה פנימית, החיים הופכים לרכים, בטוחים, משוחררים ונוצר שקט פנימי אצל שני בני הזוג.

 

 תשמרו על מה שיש לכם

תשמרו על מה שיש לכם(פוטוליה)

 

 

5 טיפים לפיוס בריא

 

1. הצעד הראשון יהיה חיזוק תחושת הערך העצמי, להבין מי אני, מה החוזקות שלי, מה הדברים הנפלאים בי ובמה אני טוב. ערכו רשימה של 30 דברים טובים שיש בכם וקראו אותה כל לילה לפני השינה.

 

2. חשוב לזכור שמי שעומד מולי הוא האדם שבחרתי לחיות איתו, שאותו אני אוהבת גם אם אני כועסת עליו. שאלו את עצמכם מה המחיר שאני מוכן לשלם בכדי לא להיות הצד המפייס והאם זה מחיר ראוי?

 

3. הבינו שפיוס= זכייה בפיס ומי שמבצע אותו הוא הזוכה.

 

4. אל תתקמצנו במילים- חשוב לפייס באופן מכובד ולא על הדרך. לתת לכך את המקום הראוי, להרבות במילים ובמחמאות- לא בהסברים והצטדקויות, אלא לנהל שיחה אמיתית מכל הלב ולהראות לצד השני כמה הוא חשוב לנו.

 

5. נסו להיכנס לנעליו של הנפגע- לנסות לחשוב איך אנו היינו מרגישים בסיטואציה הזו ולגייס את החמלה שבנו לטובת התנצלות כנה.

 

6. זכרו שפיוס מקרב לבבות, מחזק אינטימיות זוגית, מעצים ומקפיץ את הקשר מדרגה, נותן לשני הצדדים תחושת הקלה, שקט נפשי, רוגע ושמחה.

 

7. זכרו שהאדם שעומד מולכם הוא היקר לכם מכל. אם פגעתם- פשוט תתנצלו, אם פישלתם פשוט תודו בטעותכם, אם טעיתם- אל תהססו לחזור בכם.

 

8. שמרו על מה שיש ביניכם, למדו איך לדבר אחד לשנייה ואפשרו קרבה ואינטימיות.

 

הכותבת היא הדר זוהר, מאמנת ומלווה תהליכי זוגיות: www.hadarzohar.com