27.12.2017

09:38

עודכן:

 נשיקה
נשיקה,
אינסטגרם בר רפאלי

לא תאמינו כמה יתרונות יש לנשיקה תמימה

לנשיקה יש המון יתרונות בריאותיים כמו חיזוק מערכת החיסון, ובנוסף, 30 שניות של נשיקה פעמיים ביום - ישדרגו את הקשר שלכם פלאים. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על נשיקה

20,160 דקות בממוצע מחיינו נבלה בהצמדת השפתיים שלנו לאלו של בני זוגינו, או במילים אחרות- נתנשק.

הנשיקה היא חלק מחיינו, ישנן לפחות 20 סוגי נשיקות ומחקרים מראים שכשישה מיליארד בני אדם ב90% מתרבויות העולם נוהגים להתנשק בקביעות.

 

נשיקות הפכו לסמל הרומנטיקה במערכות יחסים, הן ההתקרבות האינטימית הראשונה בין בני זוג ומסמלות מעבר לקשר רומנטי. נשיקה היא אקט משמעותי וחשוב ואנו זוכרים מתי התנשקנו לראשונה יותר מאשר מתי עשינו סקס לראשונה.

 

למה אנו עושים זאת? מה זה נותן לנו? האם נשיקה תורמת לאינטימיות הזוגית? לחיבור הזוגי?

שריל קירשנבאום, חוקרת אנרגיה מאוניברסיטת אוסטין בטקסס, חקרה לעומק את הנושא וכתבה עליו בספרה: "The Science of Kissing" - המדע של הנשיקות.

 

קירשנבאום מתארת שלנשיקות סיבות רבות, חלקן מולדות, הישרדותיות (לדוגמא לצורך התחזקות המערכת החיסונית בהעברת נוזלים-רוק) וחלקן מסתוריות, אך ברור שהן חשובות מאוד גם כיום. באחד מהמחקרים שהיא מצטטת בספרה, היא מתארת ממצא מעניין שרוב הגברים והנשים סיימו קשר רק בגלל שבן/ת הזוג היו לדעתם נשקנים לא טובים. חלק מהעניין הוא שאנו קובעים האם הגבר הוא מאהב טוב לפי הדרך בה הוא מנשק. (קירשנבאום משתפת שהיא מנשקת יום, יום את בעלה מאז המחקר הזה).

 

כל החושים פועלים

בנשיקה אנו מפעילים את כל חמשת החושים שלנו: טעם, ריח, מגע, ראייה ושמיעה- אנו מקבלים ברגע אחד המון אינפורמציה על הפרטנר שאיתנו, והמוח שלנו מתחיל לאסוף ולעבד את המידע ולקבל החלטות בהתאם- מתאים לי, נעים לי, איך המשיכה, איך הריח, המגע, האם אני רוצה את הפרטנר הזה או לא.

 

ההבדל בין גברים לנשים

מעניין לראות, שישנה התייחסות אחרת של נשים וגברים לנשיקות: גברים רואים בנשיקה אקט שמוביל לסקס, בעוד נשים רואות בנשיקה חיבור וחיזוק הקשר הרגשי.

 

יותר מחמישים אחוז מהנשים מספרות שנשיקה עמוקה ומרגשת זה מה שהכי מעורר בהן את החשק. והן מעידות על כך שהן חייבות להתנשק כדי להתחיל להתקרב ולהתגרות.

 
יום האהבה והמתנות

נשיקה למערכת החיסון( אינסטגרם)

 

שינויים בנשיקה עם הזמן

דבר נוסף שאנו עדים לו, הוא שינוי העוצמה והתשוקה של הנשיקה לאורך הקשר. בתחילת קשר הנשיקה מלווה בתשוקה, עוצמה, היא חזקה וארוכה וככל שהשנים חולפות הנשיקות יורדות בעוצמתן, התשוקה פוחתת ואנו פוגשים יותר נשיקות קצרות, תכליתיות ועם הרבה פחות תשוקה.

 

השחיקה, ההרגל של בני הזוג אחד לשנייה, הפיכה למובן מאליו, חוסר השקעה בקשר, כל אלו מקבלים ביטוי בנשיקה באופן ישיר. ככל שישנה פחות השקעה, חיזור, זמן משותף וכבוד הדדי בקשר, כך הנשיקות פחות חושניות ונראות יותר כמו "ניקור הציפור".

 

חשיבות הנשיקה לקשר הזוגי

גם תדירות ההתנשקויות משתנה עם הזמן- בשלוש השנים הראשונות לקשר 100% מהזוגות דיווחו שהם מתנשקים, ככל שעוברות השנים אנחנו מתנשקים פחות ופחות ולאחר 20 שנה 50% מהזוגות דיווחו שהם עדיין מקפידים להתנשק אך רק במסגרת יחסי מין ו-20% בלבד דיווחו שהם מקפידים להתנשק גם מחוץ ליחסי מין.

 

כאשר זוגות מקפידים על נשיקות, הם שומרים על מערכת יחסים בריאה וטובה. נשמרת אינטימיות וקרבה בין בני הזוג וכמו כן, נשמרת תחושת הביטחון והשייכות שהינה קריטית להצלחה זוגית. כאשר מתנשקים בציבור אנו מסמנים גבולות ו"טירטוריה"- מסמנים שייכות- "היא/הוא שלי".

 

אז מה עושים?

- חשוב להחזיר את הנשיקות לשגרת היום יום: חשוב להקפיד להתנשק בבוקר ושנפגשים שוב בערב.

 

- הקדישו 30 שניות בכל פעם לכל נשיקה. אם נחשוב על זה באופן הבא- 30 שניות פעמיים ביום שמלווים בחיבוק של 20 שניות יכולים לשנות לנו את כל מערכת היחסים- לא נעשה? בטח שכן!

 

- חשוב לזכור שכמו כל הרגל שאנו רוצים להכניס לחיינו- בהתחלה העשייה מרגישה טכנית ומאולצת. ישנה תחושה שצריך לזכור ולהתאמץ לעשות, אך לאחר שלושה שבועות שנקפיד על כך, העניין יהפוך להרגל וחיי הזוגיות השתפרו פלאים. התחילו כבר היום ולאחר מספר ימים תראו את ההבדל.

 

הדר זוהר

מאמנת ומלווה נשים בתהליכי זוגיות

www.hadarzohar.com