BETA

07.06.2018

13:57

 תמיר דגן
תמיר דגן,
צילום ארז עוזיר

מנכ"ל שיכון ובינוי למדינה: "רוצים שינוי? תעשו, אל תדברו"

תמיר דגן על תזכיר חוק תמ"א 38: "if you want to shoot shoot don't talk" • מהנדס העיר ת"א-יפו: "אין חזון ומעוף ואין סדר" • עדיאל שמרון: אנחנו משתדלים לא להפריע

"if you want to shoot shoot don't talk", כך אמר תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן, בפאנל שנערך במסגרת הוועידה להתחדשות עירונית של מרכז הבנייה הישראלי שמתקיימת אתמול והיום בירושלים. המשפט הידוע שלקוח מהמערבון הקלאסי "הטוב הרע והמכוער" בבימויו של סרג'ו לאונה, כוון למדינה, והוא התייחס לתזכיר החוק שפרסם האוצר לגבי תוכנית תמ"א 38. לדברי דגן, "אם המדינה באמת רוצה לבצע שינויים בתוכנית – אז שתבצע, ולא תוציא תזכיר שבמקרה הטוב ייקח שנתיים לקדם".

 

בפאנל בהנחייתו של יו"ר מרכז הבנייה ערן רולס השתתפו יזמי נדל"ן, רגולטורים ומהנדסי עיר. בתחילת הפאנל היזמים נשאלו מהן הבעיות שבהן הם נתקלים בפרויקטי התחדשות עירונית ואיך לדעתם אפשר לשפר את המצב. כל היזמים שהשיבו ענו תשובה אחת משותפת: להקטין את אי הוודאות התכנונית.

 

דגן אמר עוד, כי "ישנו מערך אינטרסים קשה שמאריך את התהליך ומה שיכול לשפר את משך הזמן זה יותר יציבות וודאות, וכן הקלות ברגולציה ובמיסוי. ישנה קלות בלתי נסבלת שבה אפשר לתקוע פרויקטים של התחדשות עירונית, וזה מביא למצב שפרויקטים אורכים 5-7 שנים לפחות. אני חושב שבפרויקטים גדולים עם מאות יחידות דיור, מי שצריך לנהל את העסק בתחילתו זו הרשות המקומית או הממשלתית, ורק כשהוא יתגבש להוציא מכרז לקבלנים שיבנו". 


אודי שרביט, מנכ"ל קבוצת תדהר, הוסיף כי "עכשיו זו תקופה של עדנה בהתחדשות העירונית. לא חסרים יזמים שמוכנים לעשות פרויקטים כאלה והמדינה צריכה לנצל זאת ולעשות צעד רדיקלי שיעשה סדר בבלגן. אם רוצים שיעלה שיעור בניית הדירות בהתחדשות העירונית מכלל הבנייה בישראל, חייבים לשחרר חסמים. משך הזמן שלוקח לאשר פרויקטי התחדשות הוא מטורף. אנחנו התחלנו פרויקט משותף עם שיכון ובינוי כבר לפני 13 שנה. חייבים לטפל בחוסר הוודאות, בסחבת ובבירוקרטיה". 


יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג, אמר ש"אין בישראל כללי משחק ברורים או תנאי סף ליזמים שיכולים לבצע התחדשות עירונית. חייבים גורם שיגדיר בדיוק מה מותר ומה אסור, ורק הגורם האחד הזה יקבע ולא קודם הרשות, אח"כ הוועדה המחוזית, ושוב משנים ושוב חוזרים אחורה. אנחנו נתקלים בפקידים שמפחדים לקחת אחריות וזה מובן, אז צריך מישהו אחראי שייקח אחריות על כל זאת".


עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, הגיב לדברי היזמים ואמר כי רמ"י משתדלת כמה שפחות להתערב בפרויקטי התחדשות עירונית במטרה לא להפריע. לדבריו, פרויקטים כאלה לא צריכים לעבור בכלל דרך רמ"י וכך הם יתקדמו מהר יותר. שמרון התייחס גם לנושא קרקע משלימה בפרויקטים כאלה ואמר כי המדינה תקצה קרקע משלימה רק במקרים ברורים שבהם אין כדאיות כלכלית ליזם לבנות, ושהצפיפות באזור גדולה. הוא קרא ליזמים: "יש המון פרויקטים שלא זקוקים לקרקע משלימה – לכו תסתערו עליהם".


מייק סקה, מהנדס העיר הרצליה, אמר כי גם בקרב מהנדסי עיר קיימת אי ודאות. "השלטון המרכזי משנה כל שבוע חוקים ותקנות וכללי משחק. רואים את זה במינהל התכנון, ובמיקרו קוסמוס גם כאן בפאנל, אף אחד לא מקשיב לשני, נציגי המדינה זורקים סיסמאות לאוויר ולא נותנים תשובות ענייניות ליזמים או למהנדסים ולא מתאימים את עצמם למצב הנוכחי של הצורך בדירות". 


עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א-יפו, הוסיף ואמר כי "אין חזון ומעוף ואין סדר בדברים. המדינה מפילה עלינו כל שני וחמישי משהו חדש, ומחזירה אותנו אחורה מבחינה תכנונית. כל התוכניות שקיימות היום באות לתקן משהו שמישהו אחר קלקל וכל מה שצריך לקרות עכשיו בתחום הבנייה לא קורה בגלל חוסר הסדר הזה". 

 

 

 משתתפי הפאנל

משתתפי הפאנל(ארז עוזיר)