BETA

16.05.2018

13:48

 הדמיית הרחוב בשכונה
הדמיית הרחוב בשכונה,
רשות מקרקעי ישראל

2,100 דירות חדשות: מתחם מגורים חדש למגזר החרדי בבני ברק

תוכנית "תמ"ל  1045" אושרה בותמ"ל ובמסגרתה ייעשה שינוי יעוד של אזור שהיה מיועד לתעשייה - למגורים • הדירות והשכונה החדשה יותאמו לצרכי האוכלוסיה החרדית

תוכנית לבניית 2,100 יחידות דיור חדשות בבני ברק אושרה היום בותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה למתחמים מועדפים לדיור במשרד האוצר). מדובר בתוכנית "תמ"ל  1045" של רשות  מקרקעי ישראל, ובמסגרתה ייעשה שינוי יעוד של אזור שהיה מיועד לתעשייה - למגורים. אזור המגורים החדש ייועד לאוכלוסיה החרדית, ובהתאם יהיה תמהיל הדירות שבו.

 

לצד אזור המגורים החדש, התוכנית מציעה שטחי תעסוקה ומסחר מניבים שיתרמו לאיתנות הכלכלית של בני ברק וכן פתרונות שונים להתמודדות עם ריבוי התשתיות בשטח זה. בבני ברק קיים מחסור חמור בדירות לאוכלוסיה החרדית והיא ממילא אחת הערים הצפופות בארץ.

 

החרדים משוועים לדירות - הם 'שותים' אותן"  - כתבה מקיפה על הנדל"ן במגזר החרדי

 

 הדמיית השכונה

הדמיית השכונה (רשות מקרקעי ישראל)

 

 

 

השכונה החדשה שתהיה בצביון דתי, בהתאם להחלטת ממשלה, ממוקמת מצפון לשטח העירוני הבנוי של בני ברק ולדרך אם המושבות, מזרחית לכביש 4, דרומית לנחל הירקון. השכונה תותאם לאוכלוסיה החרדית החל מגיבוש הפרוגרמה לשטחי ציבור, התאמת הגובה הנדרש, התאמת גודל הדירות וחזית הבניינים. גודל דירה ממוצעת בתכנית יהיה 90 מ"ר, 20% מיחידות הדיור המוצעות בתכנית הן יחידות דיור קטנות.

 

הדמיית השכונה

הדמיית השכונה (רשות מקרקעי ישראל)

 

 

מתווה הבינוי בתכנית נועד לייצר חיבורים תנועתיים ומעברים ירוקים על מנת להבטיח רצף בין השטח העירוני הבנוי מדרום אל פארק הירקון בצפון. יצירת הרצף כוללת את הקמת גשר הרלינג וקירוי חלקי של דרך 491 ומסילת הברזל. באזורים רבים בתוכנית מתוכנן עירוב שימושים לאורך הרחובות, שמטרתו לייצר אינטנסיביות עירונית וזאת באמצעות חזיתות מסחריות ושילוב מבני ציבור תוך ניצול הפרשי המפלסים בתכנית.

 

התכנית קודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל באמצעות מרחב ת"א ומנהל הפרויקט אורי הורביץ. אדריכל התכנית הוא אלי פירשט.

 

 הדמיית השכונה

הדמיית השכונה (רשות מקרקעי ישראל)

 

 

"מהפכה בדיור למגזר החרדי"

 

היזם החרדי יהודה הרציג, בעלי הרציג נדל"ן, מסר בתגובה כי התוכנית היא מהפכה בדיור למגזר החרדי. "כל ממשלות ישראל ב-70 השנה האחרונות התייחסו לצערי אל המגזר שלנו כאל 'סרח עודף' שצריך בין היתר לבנות גם עבורו, אולם לא הושקע בכך אפילו גרם אחד של מחשבה או יצירתיות. הציבור שלי מתאפיין בריבוי טבעי גבוה, הוא זקוק לשרותי קהילה ודת מיוחדים, וכן תחבורה ציבורית טובה, זמינה ומהירה. ולכן, ההחלטה לקדם את תמל 1045 בבני ברק מהווה ללא ספק משב רוח מרענן ותקדים חשוב לבאות", לדבריו.

 

הרציג מפרט: "כצאצא למשפחת יזמים מבני ברק, העיר הזו כרעה מאז ומתמיד תחת משא כבד ביותר של צפיפות וגם של מחסור אקוטי בדיור זמין. מעיירה קטנה של רבבת תושבים במחצית המאה הקודמת, חוצה כעת בני ברק את גבול ה-200 אלף תושב. ולכן, התוכנית היא מבורכת גם בשל המספר המשמעותי של הדירות, וגם בשל העובדה שהשכילו לשלב בה עירוב שימושים, ולצד המגורים לשלב גם מוקדי מסחר, משרדים וגם בילוי. גם החשיבה על הממשק התחבורתי וגשר שיחבר את המתחם החדש עם כל צירי התחבורה והערים שמסביב, הינה ללא ספק מחשבה מבורכת וראויה לכל שבח".

 

הרציג מוסיף גם הערה אחת: "הכיצד נקבע כי גודל דירה ממוצעת הינו רק 90 מ"ר, וכי אחוז גבוה יחסית מהדירות הינן דירות קטנות? הרי לא מדובר באוכלוסייה תל אביבית מובהקת שכבודה במקומה מונח, אלא במשפחות שגודלן הממוצע הינו 8-9 נפשות ולעתים קרובות אף יותר. זוהי לדעתי נקודת תורפה חשובה שיש לתת את הדעת עליה בטרם התכנית החדשה יוצאת  לפועל".