BETA

16.08.2014

23:27

נושאים חמים

בכיר לשעבר במל"ל: "הקבינט לא נערך כראוי למבצע ברצועת עזה"

ד"ר רוני ברט, מי שהיה עד לפני שלושה חודשים חלק מישיבות הקבינט כראש חטיבה במל"ל, טוען כי ישראל יצאה למבצע ברצועה מבלי שנערכה אליו כראוי. הוא טוען כי הערכות הצבא היו מנופחות. על הדרג המדיני: "לא היה מעולם דיון שבו ישבה הצמרת המדינית ודיברה על מה אנחנו רוצים שיקרה בעזה". לשכת לשכת ראש הממשלה: "ברט אינו בקיא וחשוף לכל הנעשה"

עדות מבפנים. אלוף משנה (מיל') ד"ר רוני ברט, מי שהיה עד לפני שלושה חודשים חלק מישיבות הקבינט כראש חטיבה במועצה לביטחון לאומי (המל"ל), תוקף בראיון בלעדי לחדשות10 בצורה חריפה את ההנהגה הישראלית וטוען כי היא יצאה למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה מבלי שנערכה אליו כראוי.

 

ברט היה שם כשנושא עזה לא עלה לדיון, כשהדרגים הבכירים לא התייחסו למנהרות כבעיה לאומית, וגם כשהדיונים הפכו לרצף של מונולוגים, כשבסופן כולם מצביעים בעד הצעת הצבא.

 

ברט גם ראה מה קורה בכל פעם שמנסים להציג חלופה לראש הממשלה - היא פשוט לא מגיעה אליו לטענתו. "קברניטי המדינה", הוא אומר - "שבויים בקונספציה, שלכל בעיה יש רק פתרון אחד".


הוא פרש מתפקידו לפני כשלושה חודשים, לאחר שחש כי תהליך קבלת ההחלטות במדינת ישראל לקוי ביותר. עכשיו, לאור המבצע המתמשך בעזה הוא החליט לדבר כי הוא מרגיש שחשוב שגם הציבור עצמו - ידע על כך.

 

"למבצע בעזה יצאנו אחרי חמש שנים שבהן כמעט ולא התנהל שום דיון בצמרת בשאלה האסטרטגית מה אנחנו רוצים מעזה. היו כל מיני שאלות על הבנות עמוד ענן, סגר הכוסברה אך לא היה מעולם דיון שבו ישבה הצמרת המדינית והחליטה ושקלה וליבנה מה אנחנו רוצים שיקרה באמת בעזה", הוא אומר.

 

לדבריו, המצב הנוכחי מול הפלגים הפלסטינים ברצועה הוא תוצאה של תהליך קבלת החלטות לקוי בדרג המדיני והצבאי. "לא הוצגה שום חלופה לאופן הפעלת הכוח של צה"ל", אומר ברט.

 

 

אל
 

אל"ם (מיל') ד"ר רוני ברט, לשעבר בכיר במועצה לביטחון לאומי(חדשות 10)

 

צה"ל כבר מ-2006 עובד על אותה שיטה - קודם עומדים בחוץ 4 ימים, במקרה שלנו 10 ימים ויורים פנימה, ורק אז נכנסים לתוך השטח. זה מה שהיה בלבנון וזה גם מה שהיה עכשיו בעזה, זה צריך להיות ברור לכל אזרח, גם אם הוא לא מומחה, שאם האויב מחכה לנו 10 ימים, האויב יותר מוכן", אומר ברט.

 

ברט, ד"ר ליחסים בין-לאומיים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, ששימש בחמש השנים האחרונות בתפקידו במטה לביטחון לאומי, טוען כי בניגוד להצהרות צה"ל, ניתן לכבוש את הרצועה וכי הצמרת הביטחונית מציגה עמדה שמטה את הקבינט להצביע נגד מהלך שכזה. "הצבא אומר קודם כל שהשלב ראשון ייקח לו הרבה יותר זמן, ויעלה מחירים שזה ברור שהוא תיאר את זה בצורה בוטה כדי שהשרים יחליטו לא לאמץ את זה", הוא אמר לחדשות10.

 

"אני קובע פה באופן חד-משמעי, לא רק על סמך נסיוני הצבאי, אלא בכלל, שיש אפשרות צבאית וצה"ל מסוגל, אם הוא ירצה ואם הוא יקבל הוראה, להשתלט - לא לכבוש - להשתלט על עזה תוך יומיים ולכבוש את כולה תוך 7 ימים. ונדמה לי שעל כך רמז ליברמן ולעשות ניקוי לא מושלם אבל קצר ולצאת החוצה, זו גם חלופה, אני לא יודע אם זו החלופה הכי טובה, אבל שוב, אף אחד לא טרח לבדוק אותה".

 

 

רצועת עזה במהלך הפצצות צה
 

רצועת עזה במהלך הפצצות צה"ל. "היה אפשר להשתלט על עזה תוך יומיים"(רויטרס)

 

ברט לא חוסך ביקורת גם בנושא איום המנהרות שעמד במוקד הפעילות הקרקעית של צה"ל במסגרת המבצע ברצועת עזה, שהחל לפני למעלה מחודש. "11 שנה לא מוצאים לזה פתרון. זה נובע רק מזה שאף אחד לא החליט שהדבר מספיק חשוב בשביל למצוא לו פתרון. ובשביל זה צריך קברניט. רק קברניטים קובעים סדרי עדיפויות, ובמקרה הזה מדובר לא רק על ראש הממשלה, אלא גם על שר הביטחון וגם הרמטכ"ל", הוא טוען.

 

"אני בטוח שאם לפני 11 שנים, או שמונה שנים או חמש שנים או שלוש שנים מישהו היה דופק על שולחן ואומר 'אני רוצה עכשיו פתרון, זה בראש סולם העדיפויות', אז הינו מגיעים לפתרון".

הוא הוסיף ואמר כי "אני מעריך, ושומעים את זה במרומז מדוברי הצבא, שלא העריכו את חומרת האיום כמו שצריך, למרות שאמ"ן התריע על זה והתריע על זה. למה לא עשו פעולת מנע? זה לא קשור דווקא למנהרות, זה קשור לקיבעון הבסיסי שאנחנו לא פועלים מול עזה באופן יזום אלא רק מחכים עד שהחמאס מכריח אותנו. במסגרת המדיניות שמקדשת שקט, רגיעה, אי הסלמה מעל לכל, בין השאר גם נתנו לחמאס להתעצם גם במנהרות, גם ביכולות אחרות, עד שהגענו למצב כיום".

 

לשכת רה"מ: "ברט אינו בקיא וחשוף לכל הנעשה"

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה לדבריו של ד"ר רוני ברט כי "בניגוד גמור לנטען נערכו דיונים רבים בנושא לרבות מנהרות הטרור. בדיונים אלה הוצגו חלופות מגוונות. דבריו של מר ברט, עובד שסיים תפקידו ואינו בקיא וחשוף לכל העשייה, אינם מייצגים כלל את עשייתו הרבה והמקיפה של המטה לביטחון לאומי בשנים האחרונות ובפרט במהלכים שקדמו למבצע "צוק איתן" ושימשיכו ללוות אותו עד סיומו וגם לאחריו".