BETA

26.05.2013

01:36

נושאים חמים

החלום הישראלי החדש: זיכיון לבית קפה

המצב הכלכלי הרעוע וההתמוטטות העיקבית של מעמד הביניים שולחת יותר ויותר שכירים למשכן את עתידם בתחום המזון - בזכיינות של בתי קפה. רשימת ההמתנה מתארכת, אבל איש לא מבטיח את ההתעשרות. בנוסף לכל - אין שום חוק במדינה שמעגן את מעמד הזכיין מול הרשת. השקעה בטוחה?

כבר 12 שנים רונן נמני מוכר חלומות. הם לא זולים כלל, מסובכים לתפעול ויש בהם לא מעט סיכון. למרות זאת, איכשהו עשרות אומדים אצלו בתור, כמעט מתחננים להפקיד בידיו את כל חסכונותיהם ובתמורה - לקבל את השלט שתפקידו לייצר את הצליל שכל איש עסקים חולם עליו. "אנחנו פותחים כמעט סניפ-שניים בחודש. איבדתי את הספירה", הוא מספר בחיוך על רשת בתי הקפה שבבעלותו, "קפה קפה".

 

בשנתיים האחרונות נמני הפך למלך הזכיינויות הישראליות. לצד "קפה קפה" החולשת על כחמישית משוק בתי הקפה בישראל, הוא רכז בזו אחר זו ארבע רשתות נוספות: לחם ארז, רובן, לבורטוריו די פסטה, והרכש האחרון - רשת בתי הקפה הבריאותיים, פרש קיטצ'ן. הוא האיש שפיצח את החלום הישראלי החדש. "יש לנו לפחות בכל זמן נתון כ-20 זכיינים שמחכים לסניפים", הוא מתאר. "מי שלוא מגיע בראייה שהוא בא לעבוד, אלא בגישה של לשים עובדים וללכת, הוא לא יצליח".

 

אף שמדובר בעסק מורכז ובוגדני שנחשב לאחד המסוכנים במשק, הפנטזיה על בית קפה חוצה מגזרים. רום ברוקנר, אילן בן ברוך, אוהד אטיאס, ארז שיף וסהר בן יאיר כבר עושים אצל נמני את הסיבוב השני. לפני שלוש שנים הם היו חיילים משוחררים שחיפשו כיוון בחיים, היום הם מחזיקים באחד הסניפים הרווחיים ביותר ברשת של נמני. הסניף השני שלהם נפתח השבוע והם כבר חולמים על השלישי.


כמוהם, אוסמה בדיר מהכפר מעיליא פתח את הסניף שלו לפני כמה חודשים. אליהו שטרנהל הוא הזכיין האחרון שהצטרף לרשת של נמני והוא מחזיק בסניף החרדי הראשון. לכולם תקווה זהה - שההשקעה תשתלם. אחרי הכל, השקעה של מיליון שקלים וחצי לא הולכת ברגל.

 

קרוב ל-4 מיליארד שקלים מגלגלים עסקי הקפה בשנה. מי שאחראית בעיקר למהפכה היא רשת "ארומה" שמונה היום 150 סניפים בארץ ובעולם. אשר לב, למשל, החל את דרכו כשליח ברשת בגיל 16. 13 שנים מאז הוא הפך למנכ"ל הרשת. גם הוא מחזיק בזכיינות, בשתיים למעשה. הרווחים הוא אומר, נעים בעד 12% ממחזור של מאות אלפי שקלים בחודש.

 

"אין איזון בין הרשת לבין הזכיין"

נשמע כמו ביטחון תעסוקתי? לא תמיד זה ככה. בוקר אחד התעוררו בעלי זיכיונות של 14 סניפי "קופי בין" בישראל וגילו שהכל סביבם קורס. ואם לא די בזה, אחד הזכיינים הסתבך עם השוק האפור והפיל איתו גם את שאר הזכיינים. נ', למשל, נאלצה לסגור את הסניף ואיבדה יותר ממיליון שקל.

 

דרור באבאי היה בלש במחלק סמים עד שהחליט להיות זכיין של רשת "קפה הלל". "זה היה נשמע אחלה עסקה", הוא משחזר. מיליון שקל וחצי השקיע בעסק החדש, אלא שיום אחד החלו מחוץ לסניף שפתח עבודות שיפוץ שנמשכו שנתיים. לקוחות לא היו, חובות דווקא כן. "בשורה התחתונה, כולם רוצים להרוויח. יש רשתות שיבוא בעל הרשת, ישים את היד בכיס אם צריך וייתן לך את הפוש עד שהראש שלך יהיה מעל המים, ויש רשתות שברגע שגזרו את הקופון של הזיכיון, מבחינתם אתה יכול למות", הוא אומר וטוען שאחרי שמכר בחזרה את בית הקפה, הוא עוד מחכה ל-100,000 שקלים נוספים שחייבים לו.

 

ב"קפה הלל" מסרו בתגובה: "הרשת נותנת את כל הכלים כדי לעזור לזכייניה וניצבת איתנה לצדם. הצלחת הזכיינים הינה הצלחת הרשת. לגבי טענתו של מר באבאי - הרשת אינה חייבת לו כספים. בהסכם מכירת הסניף נחתם שהבעלים החדשים הם אלה שישלמו לו".

 

עו"ד נעמה זר-כבוד המתמחה בטיפול בזכיינים מסבירה: "במדינת ישראל אין חוק זכיינות. אנחנו, מכיוון שאנחנו מתעסקים בכך רבות, מנסחים חוק זכיינות. לבתי המשפט אין לאן לפנות ונוצר מצב אבסורדי שיש פסיקות של בתי משפט שהן סותרות. העובדה שאין חוק יוצרת מצב לא שוויוני - אין איזון בין הרשת שהיא הגוף החזק לבין הזכיין. במשבר הרשת יכולה להציב סוללה של עורכי דין, לבוא ולהתמודד עם כל אחד מהזכיינים הקטנים. הזכיין, אחרי שכבר נתן את כל כולו כבר לא יכול לשכור עורף דין ולבוא ולדרוש צדק".