28.07.2018

21:44

גלידה וודקה, אבוקדו וחלב נאקות בקרואסון? ניקח שלוש, תודה

הטרנדים בעולם הגלידה מתרבים בקצב מסחרר, אז ניסינו לעמוד בקצב: מי מציע אותה להולכים על ארבע, מי מערבב אותה עם אלכוהול בפאב השכונתי ומי הלך דווקא על קנאביס?

סיפור המפעל המשפחתי של גלידות פלדמן ברחובות יכול להיות משל טוב לשינויים בהרגלי הצריכה של הישראלים, בכל מה שקשור לקינוח המטפטף. את המפעל הקימו בתחילת שנות השישים פדיה וברכה פלדמן, זוג עולים מפולין, את המושכות קיבלה בשנות השמונים בתם דינה שמנהלת אותו עד היום עם שלושת הילדים שלה.  

 

שוק הגלידות בישראל מגלגל כמיליארד ושמונה מאות מיליון שקלים בשנה, ועל 43 אחוזים ממנו חולשת חברת שטראוס. נסטלה ובן אנד ג'ריס תופסות יותר מ-20 אחוזים כל אחת, גלידות פלדמן כ-7 אחוזים, והשאר מתחלק בין שחקניות קטנות אחרות.

 

באופן מפתיע אולי הישראלי הממוצע אוכל פחות גלידה מחברו האירופאי או האמריקני. את הגביע מקבלת ללא עוררין ניו זילנד עם ממוצע צריכה של 23 ליטרים גלידה לאדם בשנה, אחריהם ארצות הברית עם 20 ליטר, אוסטרליה עם 18, פינלנד, שבדיה וקוריאה הדרומית – 12. ישראל עם ממוצע של יותר מעשרה ליטרים גלידה לאדם בשנה, הרבה מעל איטליה ובריטניה למשל, אבל בהחלט לא מעצמה בתחום. 

 

גלידת אלכוהול ביהוד
 

גלידת אלכוהול. מורידים את היגון בצורה טעימה במיוחד (חדשות עשר )

 


מאיפה להתחיל לספור את כמות וקצב הטרנדים שפוקדים את תעשיית הגלידות בשנים האחרונות, בהשפעה לא מבוטלת של הרשתות החברתיות ובעיקר של אינסטגרם? מגלידה שחורה, דרך גלידה בוופל בועות, או בתוך קוראסון. מטעמים כמו טובלרון, קרמל מלוח, אייריש קרים או רוגעלך, דרך גלידה מבצק עוגיות לא אפוי ועד טעמים מעולמות אחרים כמו שמן זית, אבוקדו, שום, פרחי ורדים ואפילו חלב נאקות. 

 

והיה גם מי שחשב לגוון לא רק בטעמים ובצורות אלא גם בסוג הלקוחות: מזה שנה מציעים בסניף אחד בנווה צדק גלידה להולכים על ארבע. המתכון ללא סוכר, מועשר בערכים תזונתיים בעלי ערך לחיית המחמד, שאמורים אפילו להפחית ריחות לא טובים, לנביחות נעימות קצת יותר. ואם כבר ירוק וארומטי, יש מי שלקח את זה שלב אחד קדימה ולמעלה - לגלידה בטעם קנאביס.

 

גלידה לכלבים
 

גלידה לכלבים. גם משפרת את איכות הנביחות (חדשות עשר )

 

 

על עודף הקלוריות מתאבלים בסוף היום בבר השכונתי של יהוד. בכל כדור גלידה אלכוהולית יש כחמישה אחוז אלכוהול, בערך כמו שליש בירה. את הרעיון הביא לארץ מורן לוי, אחרי שחיטט במקפיא של אחיו בביקור משפחתי בניו יורק. הקוקטיילים לבחירה: סורבה אוזו מלון נענע, אפרול שפריץ תפוז אדום, ג'ק דניאלס ווניל, לימונצ'לו פטל, סנגריה לבנה גרייגוז ותותים ושוקולד עם קרמל מלוח עם וויסקי - עיקר השיווק במשלוחי קרטונים משפחתיים עד הבית.

 
הרבה לפני המפעל, העסק המשפחתי של משפחת פלדמן התחיל ב-1945 בתור בית קפה שהציע לחלוצים המקומיים גלידה באיכות אירופאית, אבל בשלב מסויים המקום היה קטן מכדי לעמוד בקצב הביקוש. ויש גם בית קברות, לטעמים: חברת בן אנד ג'רי'ס הקימה בשנת 1997 בורמונט בית עלמין לכל סוגי הגלידה שלה שעברו מן העולם. על כל מצבה פה רשום שם הטעם והשנים שבהם היה בייצור. המקום הפך לאתר תיירות פופולארי עם כ-300 אלף מבקרים בשנה, ומדי כמה זמן מחליטים כאן איזו גופה להעלות מהקבר ולהחיות מחדש.