24.09.2016

00:51

עלובי החיים בקרב על החיים: האם הפקת הענק תציל את "הבימה"?

כשכל העיניים עליו, כולל ועדה ציבורית שמונתה לבדיקת מעמדו, יצא תאטרון הבימה להרפתקה קריטית, ומעלה את המחזמר הידוע בהפקה של מיליוני שקלים. האם זה יצליח?

יום שני, אחת בצהריים. אחרי שלושה חודשים של חזרות אינטנסיביות אל תוך הלילה, בתיאטרון הלאומי הבימה מתכוננים לפרמיירה של המחזמר "עלובי החיים" שמתקיימת בערב.

 

את המשמעות המיוחדת של היום הזה בעבור תיאטרון הבימה אפשר להרגיש על הבמה, מאחורי הקלעים ובעיקר בקומה השמינית של משרדי ההנהלה. הצלחתו של המחזמר חשובה לתיאטרון ועשויה לקבוע את גורלו. מפלתו חלילה, עלולה להוביל לקריסת התיאטרון הלאומי.

 

המיתוס של עלובי החיים של ויקטור הוגו, מספר את סיפורו של ז'אן ולז'אן, אסיר נמלט שמחפש גאולה, על רקע העוני הקשה של המחצית השנייה של המאה ה-19 והמרד החברתי בצרפת. 120 שנה מאז נכתב, החלה ההיסטוריה התיאטרלית של המחזמר בפריז. ישראל הIקדימה את רוב מדינות העולם והעלתה גרסה משלה בתיאטרון הקאמרי כבר ב-1987.

 

ריבוי התפקידים במחזמר איפשר להבימה לפזר את הסיכונים בבחירת השחקנים. הליהוק למחזמר נע בין הפתעה גמורה לבחירה הברורה, הצוות המרשים נחלק בין הגווארדיה הותיקה של עולם התיאטרון כמו תיקי דיין, מיקי קם ואבי קושניר, לפנים רעננות על הבמה, כמו אמיר דדון או רוני דלומי.

 

לא היה פשוט להביא את תיקי דיין, ששיחקה את גברת טנרדייה, בהפקה הישראלית הראשונה של עלובי החיים בתיאטרון הקאמרי, שם היא משחקת עד היום, כאורחת בהבימה.

 

קנאת סופרים אולי מרבה חכמה, אבל אי אפשר להתעלם מבעיה אחת משותפת - התיאטרון הישראלי סובל מבעיות תקציב קשות. מבקר המדינה קבע בדוח שפורסם במאי האחרון כי הבימה קיבל מהמדינה עשרות מיליוני שקלים, אך נוהל באופן כושל. התיאטרון הלאומי נכנס למעגל כספים מסוכן - התיאטרון נקלע לקשיים, אין מספיק כסף לשלם משכורות, משרדי האוצר והתרבות מחלצים אותו מהבור.

 

ואם לא די בלחץ הטבעי שלפני פרמיירה, בערב הזה ההפקה כולה עוברת תחת עינה הבוחנת של שרת התרבות, שמינתה ועדה לבדיקת מעמדו של הבימה כתיאטרון הלאומי, סוגיה שנבחנת בימים אלה - ויש מי שמעריכים את עלות ההפקה הגרנדיוזית בכחמישה מיליון שקלים.

 

הכרטיסים למופעים הקרובים כבר אזלו. בהבימה מקווים שההצלחה הראשונית הזאת תימשך ותציל את התיאטרון, לפחות כלכלית.