04.11.2018

15:08

 בית הקלפים עונה 6
בית הקלפים עונה 6,
House of Cards Facebook Page

בית הקלפים בעונה חדשה: "אל תאמינו למילה שפרנק אמר לכם"

עונה 5 של הסדרה המדוברת נגמרה בלא מעט שערוריות בעולם האמיתי, הודח קווין ספייסי מהתפקיד הראשי ואילו האישה שלצידו תפסה את מרכז הבמה, השאלה אם זה עובד. ביקורת

"עכשיו תורי" זה מה שאמרה לנו נשיאת ארצות הברית הראשונה, קלייר אנדרווד, בסוף העונה הקודמת של "בית הקלפים" וכמה המשפט הזה חזה את הבאות בכל מה שנוגע לעונה החדשה לסדרה שמנסה בכוח להתחרות בטירוף של הפוליטיקה במציאות, ואת זה הכותבים אמרו.

 

זה לא יהיה בדיוק ספוילר להגיד שדמותו של פרנק אנדרווד לא ממשיכה לעונה השישית והאחרונה של "בית הקלפים" שעלתה אתמול (נטפליקס, יס, הוט וסלקום טי וי). כזכור, בשיאו של גל התלונות #MeToo עלו ונשמעו האשמות קשות מאד על כוכב הסדרה ואחד השחקנים המובילים בהוליווד, קווין ספייסי, בנוגע להטרדות מיניות שביצע גם בעברו הרחוק וגם הלא כל כך רחוק, דבר שהוביל להיפרדות חד צדדית מצד נטפליקס, לאחר שהעונה הנוכחית כבר החלה להצטלם.

 

 

"כל מה שפרנק אמר לכם בחמש השנים האחרונות – אל תאמינו למילה"

חמש העונות שקדמו לה ובמיוחד האחרונה הובילו את מהלך שתי הדמויות הראשיות, פרנק וקלייר אנדרווד, למאבק כוחות אימתני שהסתיים בסוף מותח במיוחד בסיום העונה החמישית. כשאנו חוזרים בתחילת העונה החדשה, אנו מגלים שנשיא ארה"ב לשעבר, לפי הגרסה הרשמית, מת במיטתו ליד אשתו הנשיאה בבית הלבן. עונה 6 יוצאת לדרך מנקודה זו כאשר אנו לא רואים ולא שומעים את דמותו של ספייסי אבל הרוח של הן הדמות והן השחקן מרחפות מעל העונה הזו לכל אורכה. "כל מה שפרנק אמר לכם בחמש השנים האחרונות – אל תאמינו למילה", כך פונה קלייר לקהל כשהיא לוקחת על עצמה את תפקיד שבירת הקיר הרביעי שהייתה מאופיינת כל כך עם בעלה. "זה הולך להיות שונה בינינו, אני הולכת להגיד לכם את האמת" היא מבטיחה לנו, ספק מדברת על דמות הנשיא חסר המעצורים ספק על השחקן שהועזב. היכולת לכתוב החוצה את דמותו של פרנק מתאפשרת יחסית בקלות וזאת מפני שבעונה האחרונה דמותה של קלייר נבנתה כדי להיות שווה לבעלה, בכוח ובמשמעות שלה לסדרה.

 

העונה נפתחת כשדמותה של קלייר (רובין רייט) מתרגלת למצבה כנשיאת ארצות הברית והאישה הראשונה שממלאת את התפקיד, תוך כדי שהיא מתמודדת עם ערימה של משברים דיפלומטיים. סגן נשיא הפכפך ומניפולטיבי, חוסר אמון של הצבא באישה נשיאה ומצב ביטחוני בעייתי בסוריה וביחסים הדיפלומטיים עם רוסיה. כמו שהסדרה כבר הרגילה אותנו, לכל משבר דיפלומטי יש פתרון והוא לא זה שמדיר שינה מעיני נשיאים, לא כמו בעלי הון ולוביסטים שמוצגים כשליטים האמיתיים של וושינגטון וכעת אנו מגלים את האחים ביל ואנט שפרד (גרג קיניר ודיאן ליין) שיהוו את מרכז מאבק הכוחות העלילתי.

 

מהו יעד יותר גדול ממשרת האיש החזק ביותר בעולם?

כנראה שהצופים הנאמנים של הסדרה יגיעו לעונה האחרונה בציפייה שכל שדי העבר יצופו להם וייראו אור. הם מגיעים בדמותו האפלה של דאג סטאמפר (מייקל קלי) עוזרו הנאמן של פרנק שבפתיחת העונה נמצא במעקב פסיכיאטרי לאחר שהודה ברצח של זואי ברנס. דאג נשאר נאמן לבוס שלו לשעבר גם לאחר מותו והיחסים בינו לבין קלייר הם הדבר היחיד כמעט שמזכיר את הדינמיקה המפחידה אך מבדרת של תחילת הסדרה.

 

מבחינה עלילתית היה קשה לעונה הזו להתרומם מהאדמה ולהחזיק עניין אצל הצופים אבל אם בכנות אנחנו עוסקים, הסדרה סובלת מאותה הבעיה כבר מעונה 3. הדרמה המרתקת שהתחילה כאשר אנחנו מלווים חבר קונגרס עקשן במסעו למשרד הסגלגל ובדרך נוקם בכל מי שניסה לעצור אותו כשהוא לא בוחל בשום טריק או פשע חמור, אך מרגע שהמטרה הזו הושגה היה קשה לכותבים למצוא יעד חדש שכן מהו יעד יותר גדול ממשרת האיש החזק ביותר בעולם?

 

 

רובין רייט כדמותה של קלייר אנדרווד מספקת הופעה כמעט מושלמת, דמותה של הנשיאה שתמיד חיה בצילו של בן זוג כל כך דומיננטי אך הייתה לא פחות שאפתנית ממנו וכעת אמורה להינות מהפירות אך לא מקבלת שבב של הנחה מהסביבה שלה. הבעיה היא בדמותה של קלייר שבניגוד לבעלה המנוח מתקשה לייצר הזדהות לאחר שבנו אותה כל העונות כדמות מאד נוקשה וקרירה. למרות השימוש בפלאשבקים של ילדות קשה כדי לעבות את סיפור הרקע שלה ולייצר עמה הזדהות חוסר הנוכחות של פרנק מורגשת מאד ברמות האנרגיה של הסדרה. היוצרים עשו חכם שבחרו לייצר עונה מקוצרת של 8 פרקים בלבד ולא 10 או 13 כמו בעונות הקודמות. העונה סובלת מסצינות איטיות עם המון שיחות מפולפלות אך שעושות מעט מאד כדי לקדם את העלילה. זוהי עונת סיום שעושה סוף ראוי אך עם זאת טיפה מאכזב לסדרת הדגל הראשונה של נטפליקס.