04.05.2018

13:18

פרס נובל
פרס נובל ,
רויטרס

פרס נובל בספרות בוטל השנה בגלל שערוריית מין

הוועדה השוודית הודיעה כי לא יהיו מועמדים השנה לפרס נובל בספרות, לא בגלל שחסרים כאלו אלא בגלל זעם הציבור לגבי שערורית המין

הוועדה השוודית הודיעה שתדחה את מתן הפרס לשנה הבאה, אז תודיע על שני זוכים. בכך זו הפעם הראשונה בהיסטוריה, מאז מלחמת העולם השנייה, שהפאנל החליט לא לתת את אחד הפרסים היוקרתיים ביותר בעולם. האקדמיה מעורבת רק בפרסי הספרות כך ששאר פרסי הנובל לא ייפגעו מהמהלך.

 

אמנם פרסי הנובל הם פרסים שנתיים אבל ניתן לדחות את המתן שלהם במידה ומתעוררת סיטואציה בה האמינות של חברי האקדמיה הבוחרת מתערערת בצורה כזו, שהפרס עלול להיתפס כלא לגיטימי. קרן פרסי הנובל, שאחראית על כל הפרסים אמרה כי המהלך הזה מחזק את חומרת המצב ויעזור לשמר את המעמד היוקרתי וארוך הטווח של פרסי הנובל.

 

פרס נובל
 

פרס נובל ( רויטרס)

 

 

בנובמבר האחרון כ-18 נשים התלוננו על שהן הותקפו ו/או הוטרדו מינית על ידי ז'אן קלוד ארנו, שמקורב מאוד לאקדמיה ומואשם בכך שהוא משתמש בקשריו בעולם האמנות על מנת לגרום לנשים לקיים איתו יחסי מין. בין ההאשמות נגדו עלתה גם האשמה כי ניסה להטריד מינית גם את ויקטוריה, הנסיכה השוודית.

 

ארנו נשוי לצלמת שהיא חברת האקדמיה, קתרינה פרוסטרסון, חבר קרוב של חברי אקדמיה אחרים וכן בעלים יחד עם אישתו של "הפורום", מרכז תרבותי בשוודיה שקיבל את המימון שלו מהאקדמיה.