15.12.2017

15:52

עודכן:

מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי ,
יח"צ

ביקורת: האם "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" מספק את הסחורה?

הסרט ה-8 בסדרת מלחמת הכוכבים יצא השבוע, ואם שום דבר לא ישתבש בדרך הוא צפוי להפוך לשובר הקופות הגדול של השנה, אבל האם הוא טוב? הנה הביקורת נטולת הספויילרים שלנו

"אחרוני הג'דיי", הסרט השמיני בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, ממשיך כמעט מאותו המקום שבו הסרט הקודם בסדרה, "הכח מתעורר", הסתיים. ללא שום הקדמות מיותרות או בזבוז זמן, הבמאי ראיין ג'ונסון לוקח אותנו ישירות אל תוך האקשן. למעשה בניגוד לסרטים הקודמים בהם העלילה הייתה קצת יותר מורכבת (הכל יחסי בחיים , כן?) הרי שהפעם העלילה מאוד פשוטה.

 

עד כמה פשוטה אתם שואלים? ובכן עבור הפרטנרית מיכל קליינברג, שהצטרפה אליי לסרט, זו היתה הפעם הראשונה שהיא צפתה באחד מסרטי הסדרה - והיא פחות או יותר הבינה כמעט את כל מה שהיה צריך להבין מבלי לשאול אותי יותר מדי שאלות (חוץ משאלות בנוסח: "רגע, אז הוא בעצם אח שלה?" ).

 

 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
 

מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי( יח"צ)

 

 

אז מה בדיוק קורה שם? ובכן, מבלי לחשוף שום טוויסט בעלילה (ויש המון כאלה), נספר שצי המורדים נמצא במנוסה, ובעוד המסדר הראשון דולק בעקבותיו, אלו ממתינים לשובה של ריי – שיצאה לאתר את התקווה האחרונה של המרד: לוק סקייווקר. נראה שהפרק השני בטרילוגיה השלישית מצליח לעשות בדיוק את מה שרוב קודמיו לא ממש הצליחו לעשות, וזה להפתיע את הצופה. למעשה כל פעם שנדמה שהצעד הבא ידוע מראש, התסריט של ג'ונסון מצליח להפוך את הקערה על פיה.

 

 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
 

מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי

 

 

וזה לא קורה פעם אחת או שתיים – אלא מספר פעמים, וכמעט בכל המקרים לא באופן מאולץ ונטול אמינות. מדובר בהישג נכבד, בייחוד בהתחשב בכך שהבמאי המוכשר נכנס לתוך עולם קולנועי שלא נברא על ידיו מלכתחילה. אבל לא הכל מושלם בעולם של "אחרוני הג'דיי": למעשה, כל כך הרבה קורה בו - אבל שום דבר לא באמת קורה בו ( וקשה להסביר את זה בלי ים של ספויילרים). כל כך הרבה אנשים מתים בסרט, אבל כמעט (דגש על כמעט!) אף אחד לא מת, כשהחלק הכי תמוה? בסוף הסרט נראה שאנחנו נמצאים כמעט באותה הנקודה שבה הסרט התחיל – למרות כל הפיתולים, קטעי האקשן והטוויסטים הלא צפויים בעלילה. למרות כל אלו, חווית הצפייה הכללית אינה נפגמת לרגע, והתוצר הסופי הוא סרט מלהיב שברגעי השיא שלו הוא מצליח להיות מותח ומרגש בו זמנית. 

 

 

 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
 

מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי יח"צ

 

 

ובכן, מבחינה ויזואלית הסרט מכיל כמה מהאפקטים הכי מדהימים בסדרה כולה, כמו גם כמה סצינות עוצרות נשימה - מהיפות שראינו בסדרה כולה ( רק בגלל אלו שווה לראות את הסרט על המסך הגדול).

 

למרות כמה עלילות משנה צולעות (מה עשיתם לדמותו של פין?) התחושה הכללית היא שלרוב העלילה המרכזית כן מצליחה לעניין וברגעים מסויימים גם לסחוף את הצופה. אז נכון שלקראת אמצע הסרט מתרחשים כמה מהלכים תסריטיים מפוקפקים וחסרי פואנטה – אבל למרות זאת, "אחרוני הג'דיי" מצליח להתאושש במהרה ומסיים את הסרט עם ארבעים דקות סוחפות במיוחד. למעשה הופתעתי עד כמה שחלקו האחרון של הסרט הצליח להפתיע אותי (וגם - הפתעתי את עצמי עם כמות הפעמים שהשתמשתי בשורש פ.ת.ע), בדיוק כשנראה כי הסרט עומד להסתיים עם עוד איזה קליף האנגר מותח, הוא ממשיך ומעלה את מפלס הסכנה עבור הגיבורים.

 

 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי( יח"צ)
 
 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי( יח"צ)
 
 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי( יח"צ)
 
 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי( יח"צ)
 
 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי(יח"צ)
 
 

 

 

עוד הפתעה גדולה: הסרט משופע בהומור – אף יותר מקודמיו. נראה כי כמות הבדיחות והגגים, כמו גם טיבן, נועדו לקרוץ לצופה ולסמן לו שהוא נמצא בידיים טובות וכי הבמאי (שהוא גם התסריטאי) שולט היטב בחומר, עד כדי כך שהוא מרגיש בנוח לשלב אינספור קריצות – כן, גם ברגעים שהיו דרמטיים.

 

ג'ונסון מצליח לנטרל בסרט הזה כמעט כל שאלה שעלתה מהפרק הקודם ולענות עליה, והוא עושה זאת בצורה מאוד ברוטאלית שעלולה לאכזב חלק ממעריצי הסדרה ההדוקים שכנראה יצפו לתשובות מעט אחרות. אבל אם הסרט הקודם בסדרה, בבימויו של ג'יי ג'יי אברהמס, היה רק כתישה של עלילת "תקווה חדשה" (סרטו המקורי הראשון של לוקאס בסדרה, והשישי בסידור המחודש) הרי שהסרט הנוכחי לוקח את הסדרה למחוזות חדשים, גם אם לעיתים נדמה שהנוף מהחלון נראה אותו הנוף המוכר.

 

רמת המשחק כאן אינה שונה ממה שאנחנו מכירים משאר סרטי הסדרה, לטוב ולרע,  מלבד שלושה: קארי פישר בתפקידה האחרון, מארק האמיל כלוק סקייווקר עייף במיוחד וכמובן דייזי רידלי כ"ריי" – אולי ליבו הפועם של הסרט הזה, והדמות שטוענת אותו בכמויות ענקיות של רגש בכל פעם שהיא מופיעה על המסך. מבלי לחשוף שום דבר הסרט הזה עושה חסד עם פישר כמו גם עם דמותה של הגנרלית ליאה (לשעבר הנסיכה ליאה), ורק נספר שמה שראיין ג'ונסון בחר לעשות עם דמותה הוא לא פחות מגאוני - ותפס אותנו לא מוכנים.

 

 מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי
 

מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי יח"צ

 

 

בשורה התחתונה? מדובר בהרפתקה מהנה במיוחד, כזו שטומנת בחובה גם איזו צביטה קטנה בלב לכל מי שגדל על סדרת הסרטים של ג'ורג' לוקאס, שכזכור כבר אינו מעורב בעשייתה יותר. הוא מותח, מצחיק ומכיל כמעט את כל המרכיבים לסרט שובר קופות מהנה - מהסוג שהיינו רגילים לראות בקיץ.

 

"אחרוני הג'דיי" נועד להיות מוקרן על מסך גדול, הכי גדול שתמצאו בסביבה. אנחנו צפינו בסרט ב-4DX, מה שהוסיף מימד חוויתי קצת אחר להרפתקה הזו. בניגוד לצפייה באולם רגיל, הצפייה על המושבים הללו היא חוויתית: הם רועדים עם החלליות, ונעים עימן קדימה אחורה ולצדדים כשברקע נשמעים פיצוצים,  ערפל נשפך מצידי המסך ותאורה המדמה ברקים מכה בכם. ואם חשבתם שזה מספיק, המושבים הללו גם יגרמו לכם להרגיש זעזוע קל בגב בעזרת סט מנועים מיוחד, כל פעם שדמות מסויימת משופדת עם לייטסייבר או מקבלת מכה. רק קחו בחשבון שחלק גדול מהחוויה הזו כרוך במאווריי ענק שמעיפים עליכם רוחות שלא היו מביישות את הוריקן אירמה - אז נא להתלבש בהתאם.  אורכו של הסרט הוא 150 דקות מה שיאפשר להורים וילדים שמחפשים להעביר את חופשת החג ולשרוף איזה שעתיים וחצי בכיף - מומלץ בחום.

 

 

ולפני סיום, הנה הרהור קטן בעקבות הצפייה בסרט:

 

בשקט בשקט סאגת מלחמת הכוכבים עברה מהפיכה, שמגיעה לשיאה בסרט החדש. מי היה מאמין שבראש סדרת סרטי האקשן והמדע הבדיוני הכי ריווחית בהוליווד תעמוד אישה? אחרי שוונדר וומן הפך לסרט הקופתי של קיץ 2017 נראה כי בראש שני הסרטים הכי קופתיים השנה יעמדו גיבורות קשוחות וחזקות - ממש חזון אחרית הימים.  

 

אם בסרט הקודם שקיבלנו ממשפחת סרטי מלחמת הכוכבים "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" עלו המון שאלות לגבי יכולתה של דמותה של ג'יין אורסו, בגילומה של פליסטי ג'ונס המצויינת, להחזיק סרט שלם ( תחושות שהתבדו לאחר שהסרט הפך ללהיט אדיר בעולם), הרי שבסרט הנוכחי נראה שדמותה של ריי, בגילומה של דייזי רידלי, מחליקה לתפקיד הגיבורה הראשית, זו שאחראית כמעט לכל קטעי האקשן המשובחים בסרט, בצורה טבעית למדי. יתרה מכך, נראה כי צי המורדים כולו מנוהל על ידי נשים שהן מפקדות צבאיות ולוחמות כשהכל נראה ומרגיש כל כך טבעי – ובהוליווד השמרנית שרק מחפשת למכור צעצועים לילדים ( בעיקר בנים)  לא מדובר בעניין של מה בכח אלא בלא פחות מהישג עצום.