17.02.2015

16:44

עודכן:

פאודה
פאודה,
יח"צ

10 סיבות טובות לאהוב את "פאודה"

מסתערבים, אקשן, מתח ורונה לי שמעון: "פאודה" היא הסדרה הישראלית הכי חמה בטלוויזיה עכשיו, אז למי שעוד לא התמכר - הנה 10 סיבות טובות להתחיל לצפות

 

 

"פאודה" (yes Oh, ימי א', 22:15) היא סדרת מתח-אקשן, המספרת את סיפורו של דורון קביליו (ליאור רז), מסתערב בדימוס במשרד הביטחון, נשוי לגלי (נטע גרטי) ואב לשניים, המטפח כרם ומכין יין למחייתו. קביליו נקרא חזרה לשירות למורת רוחה של אישתו, אחרי שמסתבר לו שרב המרצחים אבו אחמד, הקרוי גם "הפנתר", שעד כה חשבו שהופל על ידי דורון, עדיין חי.

 

לעוד כתבות שאולי יעניינו אתכם:

מדהים: חיות לבקניות מוכיחות שהן לא פחות יפות!

צפו: 10 פוסטרים של סרטים שהיו נועזים מידי והוחרמו

 

פעילותה של יחידת המסתערבים אליה שב דורון, מתחקה אחרי אותו אבו אחמד ומנסה לתפוס אותו. כאשר הדמויות ודרכי הפעולה שלהן, הן לא פחות ממרתקות. יוצרי הסדרה הם השחקן ליאור רז והפרשן לענייני ערבים אבי יששכרוף, בבימויו של אסף ברנשטיין ועבודת התסריט של משה זונדר. אז מה עושה את הסדרה הזאת לכל כך אהובה אתם שואלים? אומר לכם בדיוק מה:

 

 

1. סקס אפיל

אני לא יודעת מה איתכם, אבל מבחינתי אין כמו חבורת גברים נאים, מסוקסים, מזוקנים ומיוזעים, כדי להדביק אותי למסך. העובדה שהם גם משחקים בצורה כל כך משכנעת, זה רק בונוס.

 

 

פאודה • סקס אפיל, צריך להרחיב?
 

פאודה • סקס אפיל, צריך להרחיב?(אוהד רומנו)

 

 

2. פתיח הסדרה

המוזיקה, הכיתוב בעברית לצד הכיתוב בערבית, הקצב וקטעי הוידאו, מצמררים אותי בכל פעם מחדש. זוהי ללא ספק אחת הפתיחות היותר חזקות שראיתי בסדרות בכלל ובסדרות ישראליות בפרט.


3. תוכן

היצירה הישראלית חיה ובועטת. חייבים להמשיך ולעודד אותה, משום שאם זהו תוצרה הסופי, אז אין זמן לבזבז. מוכרחים להמשיך וליצור כאן עוד תוכן משובח להנאתנו הצרופה. הוליווד זה כאן.

 

צפו בפתיח של "פאודה"

 

4. אמת

אומנם הסידרה דמיונית, אך היוצרים וחברי הקאסט צחי הלוי, יעקב זאדה דניאל, ליאור רז ואבי יששכרוף, הינם מסתערבים/ יוצאי יחידות מובחרות בעברם ובכך, מביאים איתם אותנטיות שלא ניתן להשיג בדרך אחרת שאינה מבוססת על ניסיון אישי.


5. הופעת אורח

איציק כהן שמגלם את "קפטן איוב" בעל האישיות הדיסוננטית של החוקר הקשוח והבלתי נלאה, אך הרך כחמאה בכל פעם שמדבר עם בנו. הוא מסוג השחקנים שיודעים לעטות על עצמם כל תפקיד, בין אם קומי או דרמטי, בצורה מושלמת ונוגעת ללב. מאחר ומרבית הטקסט שלו בערבית והשפה לא היתה שגורה בפיו, הוא למד אותה לתפקיד במשך שלושה חודשים. שחקן טוטאלי כבר אמרנו?


6. פוליטיקה

לא חשוב מאיזה צד של המפה הפוליטית אנחנו ובכל זאת, נוכל לראות את המציאות המורכבת של שלל הדמויות בסדרה. הסדרה לא מתמקדת על המציאות פוליטית, כמו שהיא מתמקדת על הסיפורים שמאחורי הדמויות. הצפייה בסדרה עלולה לבלבל אותנו ולגרום לנו לראות גם את האויבים שלנו כבני אנוש.

 

 

פאודה • אנחנו עוד
 

פאודה • אנחנו עוד "עלולים" לראות באויבים שלנו בני אנוש(יח"צ)

 

 

7. הקאסט

הליהוק של הסדרה מדויק ונדמה כאילו כל שחקן מגלם את התפקיד שנכתב בדיוק עבורו. צוות השחקנים מבצע עבודה ראויה לשבח. אולי בגלל "סדנאות הטרור" שהם עברו כהכנה לסדרה, אולי בגלל עברם הצבאי ואולי, משום שהם פשוט שחקני נשמה.


8. השפה

במהלך הצפייה בסדרה, התחלתי להיזכר במילים שלא זכרתי שאני מכירה ולהכיר מילים שלא ידעתי שאני זוכרת. בין אם נרצה או לא- אנו חיים במדינה שחצי מאוכלוסייתה דוברת ערבית. אולי הסדרה הזאת תעשה לנו חשק להתחיל וללמוד אותה. שוב, מבלי להיכנס לפוליטיקה- גשר על פני מחסום שפה, יכול להוביל אותנו לעבר השני של נהר האיבה.

 

 

פאודה • עברו
 

פאודה • עברו "סדנאות טרור" מיוחדות(יח"צ)

 

 

9. הנרטיב

נקודת הראייה של הסדרה אינה רק ישראלית או רק פלסטינית. היא מציגה באופן שווה את שני צידי המתרס. הטובים הם לא תמיד טובים, הרעים הם לא תמיד רעים- יש כאן מציאות מורכבת, עם גיבור ואנטי גיבור שמוכנים להפסיד הכל למען יצר הנקמה.

 

10. "פאודה"

בלאגן/כאוס בעברית, הוא שם הקוד שבו משתמשים כאשר זהותם של המסתערבים נחשפת. הסדרה היא באמת "פאודה"- קיצבית, מרתקת ואין בה רגע דל. אם "פאודה" זה בלאגן, אז יאללה בלאגן. שוקראן על הפאודה.