מספרם של המתנדבים הולך וגדל, פוטוליה

רק מילה טובה

שלא כמו העובדים בשכר, מתנדבים אינם מקבלים תגמול כספי או תמריצים חומריים. מהו ניהול אפקטיבי, האם הוא שונה מניהול עובדים וכיצד הוא יכול לעודד את רוח ההתנדבות

  • פורסם ב:
  • 16/08/2018 14:17
  • |

על פי נתונים שאסף מרכז טאוב, החברה האזרחית בישראל היא מהגדולות בעולם מבחינת מספר הארגונים הרשומים ביחס למספר התושבים. רק בעשור האחרון נרשמו בממוצע כ-1,600 ארגונים חדשים (עמותות) בכל שנה. כוח האדם בארגונים הנבדקים עומד על 370,000 איש, מתוכם 66 אחוזים (243,000) הם מתנדבים ונראה כי בקרב ארגונים קטנים שיעור המתנדבים גבוה יותר. בעבר, הוגדרו מפעילי המתנדבים כ"רכזי מתנדבים" או "אחראי מתנדבים", אבל המציאות לימדה כי הפעלת מתנדבים דורשת לא רק ריכוז או אחריות משנית אלא ניהול מבוקר, המותנה בהקצאת משאבי זמן, במבנה ובמסגרת ארגונית יציבים. "ניהול מתנדבים אינו דומה לניהול עובדי בשכר, ועל כן נדרש בסיס ידע נפרד בתחום ההתנהגות הארגונית של מתנדבים. שלא כמו העובדים בשכר, המתנדבים אינם מקבלים תגמול כספי או תמריצים חומריים ולכן ניהול אפקטיבי יכול לעודד את הרצון ואת רוח ההתנדבות, אבל גם את יכולתם של המתנדבים שרוצים לתרום לקהילה, לתקן את ליקוייה, לשוחח עם אנשים ולהכיר חברים ולהרגיש נחוצים", אומרת ד"ר גלית ינאי ונטורה מהחוג לשירותי אנוש במכללה האקדמית עמק יזרעאל, שחקרה את התחום.

על רקע הנתונים ומספרם ההולך וגדל של המתנדבים, טבעי שתחום ניהולם הוא רחב, מגוון וכזה הדורש ניהול אפקטיבי ויעיל של שימור. האם מניע מסוים מוביל להתמדה? הממצאים של מחקרים שונים שנעשו בתחום אינם חד משמעים. הם מונים את המניע האלטרואיסטי, אחרים רואים את המניע האגואיסטי כיעיל יותר ותורם להתמדה וגישה שלישית מראה שלא סוג המניע הוא שחשוב אלא האם המתנדבים מודעים בכלל למה שמניע אותם. כך או כך, מה שמניע את המתנדבים מלכתחילה לא בהכרח מאפיין אותם בהמשך ושאלת ההתמדה היא שאלת מפתח בניהול מתנדבים ושימורם בהתחשב בזה שמתנדבים נתקלים פעמים רבות בקשיים כמו קשר לקוי עם הארגון, מתח בין אנשי המקצוע ועוד.

על פי מחקרה של ד"ר ינאי ונטורה שבחנה מהו ניהול מתנדבים יעיל מנקודת מבטם של מנהלים, יש דרכי התמודדות: "במבט ראשון נראה שמדובר בניהול רגיל ושכדי להצליח יש לנהל באותה דרך שבה מנהלים עובדים בשכר הן מבחינת הארגון והן מבחינת המתנדבים, כלומר לדרוש מהם מחויבות, משמעת ועמידה בזמנים. מבט מעמיק יותר מגלה שניהול מתנדבים הוא תחום ייחודי הדורש דגשים אחרים. אף שכלי הניהול דומים השיטות יכולות להיות רכות יותר, המדגישות את הצד הרגשי. בהתחשב בכך שאין משאבי תגמול חומריים חשיבותם של התגמולים הלא חומריים, כמו הבעת הערכה הוקרה וחיבה, עולה. "בסופו של דבר סמכותם העיקרית של מנהלי מתנדבים נובעת מהיחסים האישיים שהם רוקמים עמם", אומרת ינאי ונטורה.

"אין פרופיל מסוים של המתנדבים שלנו", אומר צור רפאל, מנהל עמותת "מכורים לחיים", העוסקת בשיקום וגמילה לאוכלוסייה של מכורים לסמים, אלכוהול והימורים ועוזרת להם ללמוד לנהל את החיים שלהם באופן שוטף וללא צורך בחומרים שמשנים מצב רוח או תודעה. למתנדבים מקום חשוב בפעילות העמותה, בעיקר בפעילויות העשרה וסדנאות שונות כמו בישול, גינון ואומנות.

אחרים עוברים הכשרה מקצועית אקדמאית ועושים את הסטאז' שלהם במסגרת העמותה, בליווי ובפיקוח הצוות המקצועי. "יש חיילים שמתנדבים מטעם היחידה שלהם בימים מרוכזים במהלך השנה ויש מכורים נקיים שבאים באופן קבוע כדי לתמוך ולעזור בנוסף לזה סטודנטים שצריכים לעבור הכשרה מעשית. באופן כללי אנו שמחים לאפשר לכולם להתנדב ולעסוק בנתינה. הקשר האישי שנבנה ונשמר בין המתנדבים לבין המטופלים בעמותה וההצלחה בהליך הטיפולי נותן סיפוק אדיר למתנדבים. בנוסף לזה, ההווי החברתי בעמותה ותחושת השליחות והחשיבות בעיסוק שלנו שומרים על המתנדבים איתנו לאורך זמן", אומר רפאל, מכור נקי בעצמו שיצא לדרך לבד ובהתנדבות לפני שבע שנים כאשר זיהה את הצורך החברתי במסגרת מבינה, מכילה ותומכת שמטפלת באופן אינדיבידואלי, תוך התאמת הטיפול לצרכי המטופל. את העמותה ייסד לפני שלוש שנים בעזרת מתנדבים ואנשים טובים. בכל הנוגע לניהול מתנדבים, הוא מתוודה: "אני לומד בעיקר מטעויות, ומשתדל להגיד מילים טובות כמה שאפשר ולהקפיד שהם יעמדו במחויבויות שלהם. האנשים האלה לא מקבלים תמורה כספית, והפידבק החיובי מגיע להם".

"המתנדבים הם משאב אנושי שערכו לא יסולא בפז", מסכמת ליאורה ארנון, מנהלת פיתוח ידע של מיזם ההתנדבות הישראלי. "גם אם היה לארגון סכום כסף בלתי מוגבל לשלם להם, התרומה, האנרגיה והערך שהם מביאים במעשים שלהם, שווים הרבה יותר. בדיוק מהסיבה הזו, חשוב שכל ארגון או עמותה לא יתנהגו למתנדבים בזלזול, חוסר כבוד או ככוח עבודה זול שניתן לנצל. היחס, הטיפוח, ההכלה, ההקשבה וההתאמה של אופי ההתנדבות לכל אחד באופן ספציפי חשובים מאין כמותם והם בעצם אלו שיקבעו האם אותו מתנדב ימשיך לעשות במלאכת הקודש, או יחווה חווייה שלילית וימנע מלהתנדב שוב. אנחנו קוראים לזה "תלוש שכר מוטיבציוני", כלומר – איזה יחס מקבל המתנדב, כמה הכשרה הוא מקבל, איזה פידבק הוא מקבל על המעשים שלו, חשוב שכל מתנדב ירגיש מוערך, חשוב שהוא ידע שיש לו מקום להתקדם ולפתח קריירה שלמה בתחום ההתנדבות. רק בדרך הזו הוא ימשיך לעסוק בפעילות ההתנדבותית ויתמיד בה לאורך זמן".

בניגוד לחברות שבהן יש פונקציה מוגדרת של ניהול משאבי אנוש, בארגונים התנדבותיים אין הכשרה או לימודים אקדמיים שמכשירים את העושים במלאכה. ארנון מספרת שלאחרונה הוקם בית ספר שבו ניתן ללמוד באופן מסודר איך לנהל נכון את המתנדבים. הלימוד הזה יכול להפוך ארגון מכזה שהמתנדבים בו מרגישים לא מוערכים ובסופו של דבר יחדלו מהפעילות שלהם לארגון ש"סובל" מעודף מתנדבים, ארגון שמגיעים אליו אנשים עם רעיונות יצירתיים ועם המון רצון טוב שצריך לדעת איך לתעל באופן הנכון ביותר. אחרי הכל, המתנדבים הם אלו שמשנים במעשיהם את פניה של החברה בישראל וחשוב שהם יבינו, ידעו וירגישו עד כמה הם מוערכים וחשובים לכל ארגון באשר הוא".

רוצים למצוא מקום התנדבות בקלות? לפרטים ורשימת אלפי מקומות התנדבות בישראל הכנסו לאתר התנדבות ישראלית