"המדינה לא עושה כלום": מכת התנים בצפון נמשכת והתושבים חוששים

עשרות מקרי תקיפה על ידי תנים הכניסו אלפי ישראלים לפאניקה ולדאגה לעתיד ילדיהם. החשש הגדול: תן ידביק בכלבת חיית מחמד וזו תעביר את הנגיף לבני המשפחה. "אם לא תתעוררו, זו עלולה להיות מגפה"

"אני לא עושה הליכה בערב", מספרת תושבת בית שאן בשם אסנת. "אני שומעת את הצווחות. זה כמו צווחות של מקוננות". וכך, בשני משפטים, סיכמה את התחושות בעמק יזרעאל בשבועות האחרונים. כשהערב יורד, העמק נכנס לעוצר, אנשים ובעלי חיים מסתגרים בבתים והכול בגלל התן, בעל חיים שבעת שגרה נחשב ביישן ומתרחק מבני אדם.


קובי גולדברג מקיבוץ בית השיטה מספר על מפגש מפחיד עם תן בשעת בוקר מוקדמת: "הוא התנפל בחמת זעם על הדלת. הוא היה מלא ריר וכל הריר ניגר כאן על החלון". גולדברג מוסיף שלא חווה לחץ כזה אפילו בתקופת שירותו הצבאי. "בתוך הבית אני אלף פעם בודק שהדלת סגורה". תיאורו של גולדברג תואם למחלת הכלבת, נגיף שאין לו מרפא - גזר דין מוות בייסורים. אלא שלמחלה יש תקופת דגירה בגוף. הסיכוי היחידי להינצל הוא לחסן את מי שבא במגע עם בעל חיים נגוע בזמן הדגירה, לפני ההתפרצות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מירי רגב, מאחורייך: סיפורה של ח"כ נורית קורן

פלין הודה בעדות שקר - והואשם; "הסכים להעיד נגד טראמפ"
פרסום ראשון: חקירת ביטן - גם בעבירות שביצע לכאורה כח"כ

 

תן
 

תן(חדשות 10)

בעת האחרונה תוגברו החיסונים שמעניקים פקחי הרשות להגנת הטבע לחיות הבר. בשנה שעברה היו 25 מקרי כלבת ברחבי הארץ ואילו השנה נספרו כבר 53 מקרים, מרביתם באזור העמקים. הכלבת הגיעה מירדן, שם לא מחסנים את חיות הבר. הפחד הגדול הוא שתן ידביק כלב או חתול והם יעבירו את המחלה לבני הבית. השבוע זה קרה במושב גדעונה אולם הדבר התגלה בזמן והמשפחה חוסנה. בשטח, כולם נאבקים למנוע את התפרצות המגפה וזאת לאחר שחקלאים טענו כי לא נעשה דבר מול אוכלוסיית התנים בשל חשש מארגוני זכויות בעלי החיים. כעת - מתבצע דילול תנים רציני. ד"ר שי רודריג, וטרינר המועצה האזורית גלבוע, מספר על המאמץ מול הכלבת: "רצים מאירוע לאירוע, מיישוב ליישוב. חסר לי זמן, כוח אדם, משאבים".


עובד נור, ראש המועצה האזורית גלבוע, אומר: "משרד החקלאות הוא הסמכות היחידה שיכולה להגדיר שזה מצב חירום ולאפשר ולתת את הכלים בנושא הזה, כלים שמאפשרים לפתוח תקציבים יותר גדולים, לגייס צוותים יותר גדולים, להביא לאזור מכשור מתאים" ואילו איתן אביבי, מנהל גד"ש, עין חרוד איחוד אומר לחדשות עשר כי התרעות על תנים קיימות כבר שנתיים. "מבחינתנו זאת מגפה. בהתחלה לא היה מדובר בכלבת, אלא פשוט הנזקים העצומים שהיו לשטחים החקלאיים".

 

תן תוקף ג'יפ
 

תן תוקף ג'יפ(חדשות עשר)

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "המשרד תגבר את הטיפול באזור ואת הצוותים הווטרינרים. המשרד הגדיר את האזור כ'אזור סיכון' המאפשר טיפול ייחודי לאזור".

  • תגיות: