10tv, 10tv

השליח המיוחד: מיהו יצחק מולכו - איש סודו של נתניהו שנחקר בפרשת הצוללות?

השבוע התווסף עורך הדין המקורב לרה"מ אל רשימת הנחקרים בתיק 3000. כבר שנים הוא משמש שליחו המיוחד של נתניהו למשימות מדיניות. גורם שעבד איתו מספר שהוא אחראי לשיפור דרמטי של יחסי ישראל עם כמה ממדינות ערב, אך אחד מיריביו אומר כי הייתה לו כל הסמכות - אך ללא האחריות

עורך הדין יצחק מולכו, האיש שחמק שנים מכל מצלמה, שסלד מכל פומביות מכל ראיון, איש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - דווקא הוא נכנס השבוע במלוא העוצמה לתודעה הציבורית. ארבע פעמים נחקר מולכו במשטרה, כשהחוקרים מנסים להבין - האם ואיך הוא קשור לפרשת הצוללות?

 

>> פרשת הצוללות - כתבות נוספות:

פרשת הצוללות: המשטרה בודקת אם מולכו תיווך בין "תיסנקרופ" לישראל

חקירת מולכו: נתניהו ייפגע קשות - אך אין סיכוי שאיש אמונו יסבך אותו • פרשנות

"איש ישר ונאמן, מוכשר ומנוסה": כשנתניהו הגן על עו"ד מולכו

 

רעייתו שלומית היא אחות של השותף שלו דוד שימרון, בן דודו של ראש הממשלה. בדירתו שבשכונת קטמון הישנה בירושלים הוא אירח אין ספור פגישות מדיניות חשאיות. סאיב עריקת למשל ורבים אחרים. "כשהוא הלך לשליחות מדינית אנשים ידעו שהוא מדבר בשם ראש ממשלת ישראל. אנשים ידעו שכשהם מעבירים מסר לרה"מ הוא הכלי הטוב ביותר להעביר אותו", אמר תא"ל במילואים, מייק הרצוג, שעבד עם עו"ד מולכו בשליחויות מדיניות.

 

מולכו דילג בין וושינגטון לירושלים, והיה למעשה איש אמונו איש סודו השליח המיוחד של נתניהו, אבל לא ה"יס מן" שלו. "להבדיל מלא מעט אחרים שראיתי מסתובבים אצל בעלי שררה, הוא אומר את מה שהוא חושב. הוא אומר לו בפנים את דעתו. הוא לא נרתע מפני השררה", מספר הרצוג.

 

מיהו איש סודו של נתניהו? עורך דין יצחק מולכו
 

מיהו איש סודו של נתניהו? עורך דין יצחק מולכו(שגרירות ארה"ב בישראל)

רבים במערכת רתחו על מעמדו המיוחד. "יש לו את מלוא הסמכות ללא אחריות" אומר לנו גורם שעבד מולו. "לא ייתכן שמשרד עורכי דין שותף א' יהיה המוציא והמביא בעניינים המשפחתיים והפוליטיים של רה"מ, ושותף ב' יהיה המוציא והמביא בעניינים המדיניים החשובים ביותר, הדבר הזה לא אפשרי. אחת דינם הייתה מראש ליפול", אמר עו"ד איתן פלג, סנגור פלילי.

 

כשהתפוצצה פרשת הצוללות טען מולכו שהוא לא קשור. "כמי שעשה איתו מאות ואולי אלפי שעות בחדרי משא ומתן מעולם לא נחשפתי לכך שהוא מערבב בין התחומים. לא ראיתי שיושבים בפגישה מדינית והוא מעלה את העסקים שלו ולא נחשפתי אי פעם למצב שהוא מפסיק פגישה מדינית או לא מקיים אותה בגלל העסקים שלו", אמר הרצוג.

 

האם הפעיל מולכו את מעמדו המיוחד כדי לקדם עסקאות? ארבעה ימים ברציפות הוא נחקר במשטרה, ואף נערך לו עימות קצר מול עד המדינה. לטענתו, שמרון הכיר לו את גנור בשיחת מסדרון של דקות לפני שנים. לא נאמרה מילה על עסקת הצוללות ומעולם לא עסק בכך. עוד הוסיף מולכו בחקירה: "מעולם לא עבדתי מול ממשלת גרמניה אלא רק הממשל האמריקני ומול ארצות ערב".

 

עורכי הדין יצחק מולכו ודוד שמרון, מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

עורכי הדין יצחק מולכו ודוד שמרון, מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו(חדשות 10)

יריב גדול שלו מהמערכת הביטחונית שהעיד במשטרה אמר כי "עם כל הסתייגותי מהאיש לקשור לו את עסקת טיהור השופכין של ממשלת גרמניה בעזה זה פשוט חסר שחר. ברק ונתניהו אישרו את העסקה בעקבות בקשה מפורשת של הגרמנים. לגבי עסקת הצוללות אין לי מושג", אומר הגורם.

 

גורם שעבד אעם מוכלו מספר שהוא אחראי לשיפור דרמטי של יחסי ישראל עם כמה ממדינות ערב. מוקדם עדיין לקבוע לאן תוביל חקירתו, אך בגילו ובמעמדו חקירה שכזאת היא בהחלט מהלומה.

 

בתחילת השבוע נודע לחדשות עשר כי במשטרה נבדק חשד לפיו עורך הדין מולכו היה זה שתיווך בין הגרמנים שדרשו הקמת מתקן לטיהור שפכים בעזה כתנאי להתקדמות בעסקה, לבין ישראל שהביעה התנגדות לנושא. מולכו הודה שהיה מודע לכך שמשרדו מייצג את "תיסנקרופ", ולכן לכאורה הוא נמצא בניגוד עניינים.

 

בחקירתו השבוע סיפר מולכו על נסיבות היכרותו עם עד המדינה בפרשה - מיקי גנור. מולכו סיפר כי הכירו דרך שמרון בשיחת מסדרון וזו היתה הפעם היחידה שבה שוחחו. עוד אמר מולכו כי לא ידע כלל שגנור הוא נציג "תיסנקרופ" או כי שותפו למשרד שמרון מעורב בעסקת הצוללות.

  • תגיות: