ברר את המילים בקפידה: טראמפ יכול היה לבטל את הסכם הגרעין, ובחר שלא

הנשיא האמריקני פרס את משנתו על הממשל באיראן, אך נמנע במתכוון מצעדים אופרטיביים. טראמפ, שטען כי טהראן הפרה את ההסכם, גלגל את "תפוח האדמה הלוהט" לקונגרס, כצפוי • פרשנות

"נאום הגרעין" שנשא אתמול (שישי) טראמפ בלט בבחירת המילים הקפדנית מצדו. בניגוד למנהגו, הוא לא סטה מהנאום שנכתב לו, והיה מאוד מאוד מדויק, ולא בכדי. יש לשים לב שטראמפ דיבר על האסטרטגיה באופן כללי, אבל עם זאת לא פירט מה הדברים הללו אומרים.


טראמפ מנה את כל חטאיה של איראן, מהמהפכה האסלאמית ועד ימנו, וכן הסמיך את שר האוצר שלו להטיל סנקציות על משמרות המהפכה, אולם גם הסנקציות הללו, לא ברור בדיוק מה תכליתן. הנשיא בעצם גלגל את ה"תפוח האדמה הלוהט" לקונגרס, כדי שהוא יחליט מה לעשות במישור האופרטיבי.

 

>> נאום הגרעין של טראמפ - כתבות נוספות:

טראמפ הודיע כי לא יאשרר את הסכם הגרעין: "אם לא ישופר - נבטלו"

רוחאני תקף את טראמפ: "נאום מלא האשמות חסרות בסיס"; נתניהו בירך

באיראן תוקפים: "קברנו רבים כמו טראמפ, האיום נגד יהרוס את ארה"ב"


גלגל את תפוח האדמה הלוהט לקונגרס. טראמפ
 

גלגל את תפוח האדמה הלוהט לקונגרס. טראמפ(רויטרס)

במקביל דאג הנשיא לאיים גם כי אם הקונגרס לא ישתמש בכוחו, הוא ישתמש בסמכותו כדי לבטל את ההסכם. בכך הוא מודה שהוא לא רוצה את ההסכם הזה, אולם בשלב הזה הוא יכול לחיות איתו, זאת מכיוון שיש לו פלטפורמה לתיקון הליקויים.


הנשיא הדגיש את העקב אכילס של ההסכם - כיסוי התחום הגרעיני בלבד, תוך יכולת איראנית להמשיך ולתמוך בטרור. טראמפ גם טען בנאומו כי האיראנים הפרו את ההסכם, שהם סטו מכמות המים הכבדים ואיימו על פקחים. אולם למרות שהוא לכאורה יכול היה לבטל את ההסכם בשל כך, הוא בחר שלא לעשות זאת.

  • תגיות: