יהודייה מצרפת, לשעבר שרה בממשלה: אודרי אזולאי היא מזכ"לית אונסק"ו החדשה

לאחר הודעת ארה"ב וישראל על פרישה, ארגון המורשת של האו"ם בחר באזולאי על פני מועמד קטארי. היא פוליטיקאית סוציאליסטית ואוהדת ישראל שלמדה עברית • שגריר ישראל באונסק"ו וב-OECD שאמה-הכהן: "היא מבינה את המצב המורכב בארגון, מביעה נכונות להתמודד עמו"

אודרי אזולאי מצרפת נבחרה למזכ"לית החדשה של אונסק"ו, לאחר שגברה אמש (שישי) על המועמד הקטארי חאמד אבדול-עזיז אל-קאווארי, בסיבוב ההצבעה החמישי והמכריע. כהונתה תחל ב-10 בנובמבר.


ראש ארגון המורשת, המדע, החינוך והתרבות של האו"ם בת ה-45 היא יהודייה אוהדת ישראל. היא אף למדה בעבר עברית אצל עיתונאית ישראלית. בארצה נחשבת הפוליטיקאית הסוציאליסטית להבטחה וכיהנה בעבר כשרת התרבות בממשלתו של פרנסואה הולנד. אביה היה דמות ציבורית ומוכר בחוגים הפוליטיים של מפלגת העבודה בישראל.


>> לכתבות נוספות בנושא:

נתניהו נגד אונסק"ו: "החלטה הזויה, רק בישראל לא מפוצצים מסגדים"

אונסק"ו הצביע: מערת המכפלה בחברון - אתר מורשת פלסטיני

אונסק"ו קיבל את הנוסח המרוכך המבקר את ריבונות ישראל בירושלים

 

אודרי אזולאי, מזכ
 

אודרי אזולאי, מזכ"לית אונסק"ו(רויטרס)

"בעת הזו של משבר, אנחנו זקוקים יותר מתמיד לתמיכה, אורך רוח ורפורמות באונסק"ו - ולא לראות פרישות מהארגון", אמרה אזולאי על הצהרות הפרישה מצד ארצות הברית וישראל. האיום הועלה בשל המדיניות האנטי-ישראלית של הארגון, ניתן לסוף שנת 2018. המטרה בתאריך היעד הזה הוא לאפשר לארגון לשנות כיוון - אולי האמריקנים ישנו את החלטתם, וייתכן שאף ישראל תשקול זאת מחדש. האמריקנים, אגב, פרשו מהארגון בשנת 1984 תחת הנשיא רונלד רייגן - וחזרו מאז לשורותיו.

 

אזולאי אמרה היום לפני בחירתה: "הדבר הראשון שאעשה בתפקיד הוא להשיב את הסמכות של הארגון והאמון בו מצד חבריו". נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בירך על בחירתה ואמר: "צרפת תמשיך להיאבק לקידום המדע, החינוך והתרבות בעולם", צייץ בטוויטר.

 

אודרי אזולאי, מזכ
 

אודרי אזולאי, מזכ"לית אונסק"ו החדשה, לצד שגריר ישראל בארגון כרמל שאמה-הכהן(רויטרס)

כרמל שאמה-הכהן, שגריר ישראל באונסקו ובארגון ה-OECD, שוחח עם אזולאי טרם ניצחונה על פני אל-קאווארי. בריאיון לחדשות 10 אמר שאמה-הכהן שגם היבחרה של נציגת צרפת לא תשנה את החלטת ישראל וארצות הברית: "יהיה קשה לקחת רוורס", הבהיר.


"היא מבינה את המצב המורכב אליו נקלע הארגון ומביעה נכונות לנסות להמודד עם זה - אך לא מבטיחה הבטחות", מדגיש השגריר הישראלי. "הארגון הזה נמצא במקום הכי נמוך שארגון בינלאומי יכול להיות. טראמפ זרק את כל הארגון לפח של חוסר רלוונטיות וכל המדינות מבינות את זה".


שאמה-הכהן התייחס לעתיד תחת כהונתה של אזולאי: "לא יודעים מה ילד יום. הכישרון שלה מאוד בולט, אבל כאן צריך כתפיים רחבות גם של המדינה שמאחוריה. יש לה המון ניסיון".

  • תגיות: