רוחאני תקף את טראמפ: "נאום מלא האשמות חסרות בסיס"; נתניהו בירך

במערכת הפוליטית בישראל, כמו גם בעולם, הגיבו לנאום של הנשיא האמריקני שבו הודיע על אי אישרור ההסכם. השר ארדן: "תם עידן אובמה". נשיא איראן אמר בשיחה עם מקבילו הצרפתי: "אסור לאפשר לארה"ב לבצע צעדים לא נכונים נגד הסכם הגרעין"

"נאום הגרעין" של טראמפ: ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, על הנאום שנשא אתמול (שישי) בוושינגטון, שבו הודיע רשמית כי לא יאשרר את הסכם הגרעין. "אני מברך את הנשיא על החלטתו האמיצה", אמר נתניהו.

 

אם ההסכם עם איראן יישאר ללא שינוי, דבר אחד בטוח - בעוד מספר שנים, המשטר הזה יחזיק בארסנל של נשק גרעיני", אמר, "זה איום חמור על עתידנו המשותף. טראפ יצר אפשרות לתקן את הדיל המסוכן הזה, להשיב לאחור את האגרסיביות של איראן ולעמוד מול תמיכתה בטרור. זו הסיבה שישראל מברכת על ההזדמנות הזאת. זו הסיבה שכל ממשלה אחראית, וכל אדם המודאג מהשלום והביטחון, צריך לעשות כך גם כן".


>> טראמפ נגד הגרעין - כתבות נוספות:

טראמפ הודיע כי לא יאשרר את ההסכם: "אם לא ישופר - נבטלו"

באיראן תוקפים: "קברנו רבים כמו טראמפ, האיום יהרוס את ארה"ב"

האסטרטגיה: ללא פרישה מהסכם הגרעין - אך עם הצעות לשינוי החוק

 

גם השר ארדן ברך את טראמפ. "תם עידן אובמה שבו ארה"ב התמקדה אך ורק בצדדים הטכניים של תכנית הגרעין האיראנית תוך התעלמות מתמיכתה בטרור ומתכנית הטילים הבליסטיים", אמר, "החלטת הנשיא טראמפ לפעול כנגד הטרור של משמרות המהפכה מהווה הכרה חשובה בכך שהסכם הגרעין רק הפך את איראן ליותר מסוכנת. עלינו להציג לקונגרס את הצעותינו לתרגום האסטרטגיה שהציג הנשיא לסנקציות וקווים אדומים שישנו את התנהגותה של איראן".

 

 

"ההסכם לא ניתן לדיון מחדש". נשיא איראן, חסן רוחאני(רויטרס)

רוחאני: "ההסכם לא ניתן לדיון מחודש"

 

גם בסעודיה, שמובילה את הקו האנטי איראני בקרב מדינות המפרץ, בירכו כצפוי את הנאום. "איראן ניצלה את הסרת הסנקציות על מנת לערער את הביטחון באזור", נמסר בהודעה רשמית מטעם הארמון בריאד, "תוכנית הטילים האיראנית מהווה איום חדש על אזור המזרח התיכון. איראן הפרה החלטות בינלאומיות, וממשיכה לתמוך באירגוני טרור. יש למנוע ממנה להחזיק בנשק להשמדה המונית".

 

לאחר הנאום שוחח נשיא איראן חסן רוחאני בטלפון עם מקבילו הצרפתי, הנשיא עימנואל מקרון, ותקף את הנאום. "הממשל האמריקני לא רוצה למלא את הסכם הגרעין, ולא את יתר ההתחייבויות הבינלאומיות שלו. הסכם הגרעין בלתי ניתן לדיון מחדש ועל כל הצדדים החתומים עליו לדבוק בו. אסור לאפשר לטראמפ או לקונגרס לבצע צעדים לא נכונים נגד ההסכם".

 

מאוחר יותר המשיך רוחאני לתקוף את טראמפ, בהצהרה רשמית שנשא בטלוויזיה האיראנית. "אנחנו מחוייבים לכל סעיפי ההסכם, למרות עמדת נשיא ארה"ב", אמר, "הנאום היה מלא בקללות וחסרות בסיס". הוא התייחס גם לסנקציות נגד משמרות המפכה: "נמשיך לתמוך בהם, לעולם לא נפסיק את המאבק בטרור". בנוסף האשים את ארה"ב על שימושה בנשק גרעיני במלחמת העולם השניה, וכן על "שהיא מסייעת לגורמים בעלי נשק גרעיני, כמו ישראל". עוד אמר, כי איראן תמשיך לפתח את תכנית הטילים.

 

בקרמלין הביעו את דאגתם מהנאום. " המטרה העיקרית שלנו כעת היא למנוע את קריסת הסכם הגרעין", אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי שוייגו. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה הערב כי לנשיא ארצות הברית אין כל יכולת לבטל את ההסכם. "זה אינו נושא פנימי, אלא החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם", אמרה.

 

 

 

 

  • תגיות: