טראמפ הודיע כי לא יאשרר את הסכם הגרעין: "אם לא ישופר - נבטלו"

הנשיא האמריקני הכריז על האסטרטגיה החדשה שלו ביחס לטהראן, בנאום מיוחד. "המשטר באיראן רוצה שיהיה מוות לאמריקה ומוות לישראל", טען, "הם הפרו את סעיפי ההסכם מספר פעמים. אוכל לבטל את ההסכמות בכל רגע". במקביל הודיעו בוושינגטון על סנקציות חדשות נגד משמרות המהפכה

נאום הגרעין של טראמפ: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא הערב (שישי) בבית הלבן נאום, בו הכריז על האסטרטגיה החדשה מול טהראן. כפי שנמסר קודם לכן בתדרוך מיוחד משר החוץ, רקס טילרסון, הנשיא לא הודיע על פרישה מההסכם, אלא על רצונו לשנות אותו, ולהדק את הפיקוח עליו, תוך אפשרות לבטלו בעתיד.

"כנשיא ארצות הברית, מחויבותי הגבוהה ביותר הוא להבטיח את שלומו של העם האמריקני", פתח הנשיא, "האיום הפך למסוכן ביותר". לאחר מכן עבר הנשיא לפרט את האסטרטגיה החדשה מול טהראן, תוך שהוא מצהיר כי היא נעשתה בהוראתו ויחד עם גורמי הממשל - מאז נכנס לתפקידו.

>> נאום הגרעין של טראמפ - כתבות נוספות בנושא:
רוחאני תקף את טראמפ: "נאום מלא האשמות חסרות בסיס"
באיראן תוקפים: "קברנו רבים כמו טראמפ, האיום יהרוס את ארה"ב"

האסטרטגיה: ללא פרישה מהסכם הגרעין - אך עם הצעות לשינוי החוק


"הצעדים עליהם אני מכריז נועדו לוודא שהמשטר העוין באיראן לעולם לא ישיג נשק גרעיני", הוסיף הנשיא, "המדיניות מבוססת על בחינה מפוקחת של הדיקטטורה האיראנית, החסות שהיא נותנת לטרור, העוינות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו. המשטר באיראן רוצה שיהיה מוות לאמריקה ומוות לישראל".

 

 

"תפקידי לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני". טראמפ בנאומו, הערב(רויטרס)

לאחר מכן הודיע טראמפ כי איראן הפרה את סעיפי ההסכם מספר פעמים, ועל כן הוא יוכל לבטל את חלקה של ארצות הברית - בכל רגע נתון. "הם לדוגמא חרגו מה-130 טון של מים כבדים", אמר הנשיא. "מעתה נתייחס להשגת הטילים והנשקים של המשטר אשר מאיימים על הסחר הגלובלי ועל חופש הניווט של שכנותיה, ונמנע מהמשטר את כל הדרכים להשגת נשק גרעיני".

 

"בהתייחס לעובדות שהצגתי, אני מכריז שאיננו יכולים לתת את האישורור להסכם", הודיע, "לא נמשיך בנתיב שסיומו הוא עוד אלימות וטרור". לאחר מכן הודיע טראמפ כצפוי, כי הוא מעביר את ההחלטות על צעדים עתידיים לקונגרס. "אני מורה לממשל שלי לעבוד עם הקונגרס ובעלי בריתנו", אמר, "כדי להתמודד עם הכשלים הרבים בעסקה, כדי שהמשטר האיראני לא יוכל לאיים על העולם".

 

בנוסף הודיע הנשיא כי הקונגרס ייאלץ לגבש דרך להתמודד עם תכנית הטילים הבין יבשתית האיראנית. "נטיל מגבלה קבועה על התכנית הבליסטית של איראן". לבסוף הצהיר: "אם לא נוכל לשפר את ההסכם מתוך עבודה משותפת עם הקונגרס ובעלות בריתנו - התכנית תבוטל".

 

במקביל הודיע הבית הלבן כי יטילו סנקציות על משמרות המהפכה, אך עם זאת, כפי שנאמר קודם לכן, הם לא יוכרזו כארגון טרור. "הם מייצאים טרור", אמר. בטרם כניסת השבת שוחח שר החוץ האמריקני טילרסון עם נתניהו, והודיע לו על פרטי האסטרטגיה החדשה.

 

 

  • תגיות: