האסטרטגיה של טראמפ: ללא פרישה מהסכם הגרעין - אך עם הצעות לשינוי החוק

הנשיא האמריקני לא יכריז על פרישת ארצות הברית מההסכם עם איראן בנאומו בעוד זמן קצר, כך הודיעו שר החוץ והיועץ לביטחון לאומי האמריקנים. עם זאת, הוא ימליץ להכניס שינויים בחוק האמריקני, שיאפשר הטלת סנקציות, אם איראן תחצה קווים אדומים. "במהלך הזה – הנשיא נותן צ'אנס לתיקון הפגמים הקיימים"

הקרב על הגרעין: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לא יפרוש הערב (שישי) מהסכם הגרעין שנחתם עם איראן, אלא יציע מנגנונים שיאפשרו לשפר את הליקויים הקיימים - כך הודיעו באופן רשמי שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, והיועץ לביטחון לאומי, הגנרל ה.ר. מקמאסטר, בתדרוך מיוחד לקראת הנאום טראמפ הערב בעוד זמן קצר.


לדברי השניים, הנשיא ימליץ לחברי הקונגרס להכניס שינויים בחוק האמריקני, חוק ה" INARA". השינויים יבטיחו למעשה, שאם איראן תחצה קווים אדומים מסוימים שיוגדרו בחוק, אזי הסנקציות עליה יופעלו באופן אוטומטי.

 

>> הקרב על הגרעין - כתבות נוספות:

באיראן תוקפים: "קברנו רבים כמו טראמפ, האיום נגד יהרוס את ארה"ב"

איראן: "נגיב בחריפות לכל מהלך אמריקני בנוגע להסכם הגרעין"

תדרוכים אחרונים וגיבוש סנקציות: ציפייה דרוכה לקראת נאום טראמפ


בבית הלבן מאמינים כי בדרך זו של תיקון החוק יתאפשר בין השאר לטפל בתכנית הטילים הבליסטיים של איראן, וכן בנושא של תפוגת ההסכם. המשמעות היא שאם אכן ייחקק החוק, כפי שימליץ עליו הנשיא, הרי שבכל מועד עתידי, יוטלו סנקציות על איראן באופן אוטומטי ברגע שתעשה פעולות להשגת נשק גרעיני.

 

ינסה לשנות את החוק האמריקני בנושא הגרעין. טראמפ
 

ינסה לשנות את החוק האמריקני בנושא הגרעין. טראמפ(רויטרס)

"ארצות הברית לעולם לא תקבל את חידושה של תכנית הגרעין האיראנית", הבהיר טילרסון, "הצעד הזה, של שינוי החוק הקיים, יעביר מסר חזק לאיראן שאכן אלו הם פני הדברים". בנוסף הודיעו בכירי הבית הלבן, כי ארצות הברית תפעל לשכנע את שותפותיה להסכם, חמש המעצמות האחרות, לפעול להשגת "הסכם צד" שיכיל את כל אותן נקודות שיכיל החוק האמריקני המתוקן, ויתייחס לנושאי תפוגתו של ההסכם ותכנית הטילים הבליסטיים.


באשר לתמיכתה של איראן בטרור, ארצות הברית לא תגדיר את משמרות המהפכה כ"ארגון טרור", אך עם זאת שר האוצר האמריקני יוכל לזהות אנשים וגופים מסוימים בתוך הכוח החמוש האיראני שתומכים בפעילות טרור, ולהטיל עליהם סנקציות. בממשל מבהירים כי "במהלך הזה הנשיא טראמפ נותן צ'אנס לתיקון הפגמים שקיימים בהסכם, ובמקביל מציע פלטפורמה כיצד לתקן את הפגמים הללו".

 

באיראן הגיבו להצהרות מצד האמריקנים. "ארה"ב לא יכולה להתנער מאחריותה באמצעות האשמת גורמים אחרים", נמסר מפי גורמים בממשל בטלוויזה האיראנית, "תכנית הטילים נועדה להתגוננות בלבד, טהרן מחויבת להגביר את יכולות ההגנה שלה. ארה"ב לא מכבדת את המהות הבינלאומית בהסכם הגרעין. נגיב בעוצמה לכל פעולה נגד כוחותיה הצבאיים, כולל משמרות המהפכה". דובר הפרלמנט האיראני הוסיף הערב, כי "ישנה אפשרות שאם ארה"ב תפרוש, גם איראן תפרוש".

  • תגיות: