דיווח: "איראן פתוחה לדיון על תכנית הטילים הבליסטיים שלה"

גורמים איראניים ומערביים טענו בפני סוכנות הידיעות "רויטרס", כי טהראן הביעה את נכונותה להתדיין על תכנית הטילים שלה, שמהווה חלק מהסכם הגרעין. משרד החוץ האיראני מכחיש: "התכנית לא ניתנת למ"מ"

הסכם הגרעין האיראני: גורמים איראנים ומערביים טענו הערב (שישי) בפני סוכנות הידיעות "רויטרס" כי איראן הודיעה לשש המעצמות מולן היא חתומה על הסכם הגרעין, כי "היא פתוחה לדון על ארסנל הטילים הבליסטיים שלה".

 

בנוסף נטען, כי המסר הועבר בשולי עצרת האו"ם האחרונה בניו יורק, בדיון בין שר החוץ האמריקני רקס טילרסון ומקבילו, מוחמד ג'וואד זריף. מאוחר יותר הודיע משרד החוץ האיראני כי הדיווח אינו נכון: "תכנית הטילים שלנו לא ניתנת למשא ומתן". יש לציין כי סוגיית הטילים הבליסטיים היא חלק מההסכם עליו חתמו איראן והמעצמות.

 

>> טראמפ והסכם הגרעין - כתבות נוספות בנושא:

רוסיה: יש לשמור על הסכם הגרעין מול איראן במתכונתו הנוכחית

טראמפ שואף לשנות את הסכם הגרעין עם איראן - ולא לפרוש ממנו

רוחאני: "חבל אם ההסכם ייכשל, נאום טראמפ היה מלא בורות ושנאה"

 

אתמול דווח כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוקל שלא לאשרר שוב את הסכם הגרעין עם איראן, כשיידרש לכך ב-15 לחודש, וייטען כי טהראן לא ממלאת את חלקה. הלילה במהלך פגישה עם קציני צבא בכירים בחדר הסגלגל, אמר טראמפ לנוכחים כי "זהו השקט שלפני הסערה", ולא פירט: "חכו ותראו".

 

 

 

"התכנית אינה ניתנת למו"מ". שר החוץ האיראני, מחמוד ג'וואד זריף(רויטרס)

הערב נשאלה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, למה התכוון טראמפ, וטענה כי לא התכוון לאירוע מסויים. "אנחנו ממשיכים להפעיל לחצים כלכליים ומאמצים דיפלומטיים על מדינות בעייתיות, דוגמת קוריאה הצפונית", אמרה, "במקביל משאירים אופציות נוספות פתוחות, והנשיא רוצה להשאיר את אלמנט ההפתעה".

 

טראמפ בונה כעת ציפיות לקראת המהלך הדרמטי, של אי האישרור והעברת ההחלטה אם להשיב את הסנקציות לידי הקונגרס. עוד בטרם הפגישה עם קציני הצבא, דיבר טראמפ בגלוי על חוסר רצונו מאיראן, ומהמשטר, שעליו אמר כי הוא "תומך בטרור ומייצא אלימות", והוסיף כי על הממשל האמריקני "לשים קץ לתוקפנות האיראנית הממושכת, ולשאיפותיה הגרעיניות".

 

בשבוע הבא מתכוון הנשיא טראמפ לשאת נאום, שבו יבשר על החלטתו הסופית. המשמעות היא כי הקונגרס ייאלץ להחליט בתוך חודשיים אם להטיל על איראן סנקציות חדשות. אם כאן יוחלט על הכבדת העיצומים על טהראן, הרי שזה ייחשב כתחילתו של המהלך שיוביל את ארצות הברית לפרישה מן ההסכם.

 

ראוי לציין כי בכירי ממשלו של טראמפ, ובראשם שר החוץ שלו, רקס טילרסון, וכן שר ההגנה, ג'יימס מאטיס, לא במצדדים בצעד הזה שלו. אי אישרור ההסכם יאפשר לטראמפ לטעון כי עמד בהבטחת הבחירות שלו בעניין, אלא שבפועל מי שיכתיב את המהלכים יהיה הקונגרס.

 

  • תגיות: