פרשנות: שקד ובנט נגד בג"ץ - במערכת המשפט רואים בצעדים המתוכננים הכרזת מלחמה

שרי הבית היהודי זיהו את גלי הזעם של החרדים בעקבות פסילת בג"ץ את חוק הגיוס, והעלו מדרגה את הקרב בינם לבין בית המשפט העליון. כעת הבלם העיקרי בקואליציית הימין-חרדים של נתניהו היה ונותר השר כחלון, בעל זכות הוטו בחקיקה. אך גם אם החוק לא יעבור, הוא עדיין יכול לשרת אותם פוליטית

כשהם נישאים על גלי הזעם של החרדים בעקבות פסיקת בג"ץ על חוק הגיוס, הפציעו אתמול (חמישי) שרי הבית היהודי גרסה משלהם לחוק עוקף בג"ץ.


שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט הניחו על השולחן את הצעת חוק יסוד החקיקה, עליו עמלה שקד מהרגע בו נכנסה ללשכה בתחילת הקדנציה. הבלם העיקרי, שלא לומר היחיד, בקואליציית הימין-חרדים של נתניהו היה ונותר גם כעת השר משה כחלון, בעל זכות הווטו בחקיקה שבכוחה להפר את האיזון בין הרשויות, ולהחליש את כוחה של הרשות השופטת.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

"עד מדינה זה הכרח בל יגונה": ריאיון בלעדי עם המפכ"ל רוני אלשיך

אנשי השנה של מערכת "שישי": עדי המדינה ומפכ"ל המשטרה

בריטניה: דאע"ש קיבל אחריות על הפיגוע בלונדון


שקד אמנם עדכנה את נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, טרם העבירה לפרסום את יוזמתה, אבל ברור שמערכת המשפט רואה בצעדים המתוכננים האלה הכרזת מלחמה.

 

נישאת על גלי הזעם של החרדים. שרת המשפטים איילת שקד
 

נישאת על גלי הזעם של החרדים. שרת המשפטים איילת שקד(ארן דולב)

הצעד הזה מגיע אחרי שורת פסיקות בג"ץ שהחזירו לאחרונה לכנסת חוקים ספק חוקתיים, וכאלה שלא עברו במסלול החקיקה הדרוש - מס על דירה שלישית, חוק המסתננים, חוק הכשרות ולאחרונה ביטול שלילת תושבות.


על פניו שקד ובנט מבקשים להתחיל להניע מהלך של שינוי סדרי עולם משפטיים וחוקתיים. זה היה רצונם מזמן ויש להם לכך למכביר שותפים בקואליציה, למעט אחד, משה כחלון, שאם יעמוד במילתו יהפוך את היוזמה הזו להצהרת חוק בלבד. אך גם אם החוק לא יעבור, הוא עדיין יכול לשרת אותם פוליטית.

  • תגיות: