הפיגוע במנצ'סטר: הבריטים מנסים לפצות על המחדל המודיעיני

הערב בוצע מעצר נוסף, ה-11 במספר, במסגרת חקירת הפיצוץ שהביא למותם של 22 אנשים, רבים מהם ילדים ובני נוער. המודיעין הבריטי פספס את המידע שיכל להוביל לעצירת המחבל. כעת הם העלו כוננות ופועלים לסיכול, אבל בלי פעולת עומק לא ניתן יהיה לוודא את ביטחונם של אזרחי הממלכה

הערב (שישי) נעצר בסביבת העיר מנצ'סטר אדם בן 44, החשוד במעורבות בפיגוע הקשה בבריטניה ביום שני בלילה. זהו העצור ה-11 במספר, כאשר בינתיים שוחררו שניים, כך שכעת נמצאים בידי הרשויות הבריטיות תשעה אנשים.

 

מוקדם יותר דווח עיתון "הגרדיאן" כי שלושה מתוך העצורים הם בני דודו של המחבל, סלמאן עבידי. בכיר במטה הבריטי ללוחמה בטרור אמר לרשת "סקיי ניוז" כי חלק נכבד מהרשת הקשורה לפיגוע כבר נעצרה, אך הוסיף כי מתוכננים מעצרים נוספים בהמשך, כפי שבוצע כאמור לאחר מספר שעות. הוא הוסיף שהתקדמות משמעותית נעשתה בחקירת הפיגוע בו נהרגו 22 בני אדם ונפצעו עוד עשרות.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

"אי אפשר היה להפריד ביניהם": שניים מהרוגי הפיגוע במנצ'סטר - זוג צעיר

אחרי הטבח במנצ'סטר: בבריטניה נערכים לסוף שבוע מתוח

גורם אמריקני: המחבל ממנצ'סטר אומן ע"י דאע"ש בסוריה בחודשים האחרונים

 

בתוך כך נחשפים המחדלים המודיעיניים של הבריטים, שיכלו להוביל לעצירת המחבל. לא היה מדובר באזרח שהושפע מדאע"ש דרך האינטרנט, מפגע שקשה מאוד לזהות, אלא בהוראה שיצאה מסוריה וניתן היה ליירט אותה בדרך. כמו כן עבידי יצא מבריטניה, עבר בלוב וייתכן שבעוד מדינות, ואף אחד לא בדק מה עשה באותן מדינות או תשאל אותו כשחזר.

 

סלמאן עבידי, המחבל שהוציא לפועל את פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר
 

סלמאן עבידי, המחבל שהוציא לפועל את פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר(טוויטר)

אפשרות נוספת לגילוי כוונותיו, שהמודיעין הבריטי פספס, הם קשריו עם בני משפחתו. היום התגלה כי רק רבע שעה לפני הפיגוע הוא דיבר עם אחיו, האח נעצר בלוב ע"י כוחות מקומיים בתיאום עם הבריטים. לפני כמה ימים התגלה כי המחבל גם שלח לאימו הודעה שבה כתב: "אני מצטער".

 

כעת מרכזים כוחות הביטחן הבריטיים מאמצים בסיכול פיגועים עתידיים. לא ברור מה היא היכולת האמיתית למניעת פיגועים ע"י כוחות שאינם מנוסים בכך. בכל מקרה ייתכן שדרוש פתרון עמוק יותר לבעיה, כאשר מהגרים בני הדור השני שסבלו מהזנחה ולא מרגישים חלק מהחברה המקומית מדרדרים במהירות לזרועותיו של דאע"ש, זו הבעיה שאירופה לא השכילה לפתור. כמובן שאין בכך מתן הכשר לפעילות טרור כלשהי.

 

  • תגיות: