על רקע המתיחות: ארה"ב עושה שרירים מול סין - לא פחות מאשר קוריאה הצפונית

בצל המתיחות הגואה בחצי האי הקוריאני ביצע ממשל טראמפ צעדים רבים השבוע, בהם פריסת טילים ותרגיל משותף עם קוריאה הדרומית. טראמפ היה מעדיף לסיים את המתיחות בצעדים דיפלומטיים, אבל חושש שזה לא יספיק • פרשנות

המתיחות בחצי האי הקוראני: גם השבוע נמשכו רוחות המלחמה לנשב בין ארצות הברית לבין קוריאה הצפונית. באמצע השבוע זימן הנשיא האמריקני דונלד טראמפ את כל חברי הסנאט לדיון יוצא דופן, שגם בסופו הובהר כי "כל הקלפים על השולחן".


טראמפ מעדיף פיתרון דיפלומטי, אך ייתכן שזה לא יסתדר. "יש סיכוי שניקלע לעימות גדול מאוד עם קוריאה הצפונית", אמר הלילה (שישי) בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס". גם שר החוץ טילרסון הודיע לפני זמן קצר לאחר דיון מיוחד באו"ם: "ארה"ב תגן על עצמה ועל עם בני בריתה".

 

>> המתיחות בחצי האי הקוריאני:

בכיר בצבא ארה"ב: "מטרתנו אינה להוריד את קים על ברכיו"

דיווח: לקוריאה הצפונית יש 30 ראשי נפץ גרעיניים

מה תהיה ההשפעה הביטחונית של המתיחות על ישראל?


טילרסון דורש מהקהילה הבינלאומית ששתי דרישות דרישות עיקריות. האחת, הידוק הסנקציות הכלכליות על פיונגיאנג. השניה, להטיל סנקציות על "גורמים שלישיים", כלומר על מי שמקיים קשרים כלכליים עם קוריאה הצפונית. עם זאת הדיון הסתיים בלא הכרעות ברורות.

 

 

"נגן על עצמנו". טילרסון(רויטרס)

ארצות הברית רואה בתכנית הטילים הבליסטיים של קים ג'ונג און ובתוכנית הגרעין שלו איום של ממש. ברגע שיצליח לשלב בין השניים, איש לא יוכל לצפות את מהלכיו. לאור זאת המטרה היא לעצור את שתי התכניות האלו. הדרך המועדפת היא כמובן סנקציה כלכלית, אך החשש הוא כי זה לא יספיק.


צפון קוריאה בינתיים לא מראה סימנים שהיא מוכנה לחדול מהניסויים הגרעיניים. טראמפ רואה בסינים את המפתח לפתרון הסכסוך הזה, לאור הקשרים הכלכליים הענפים בין המדינות. ולכן האמצעי הוא הפעלת לחץ על סין, תוך שידור רצינות מצד ארצות הברית.


בין השאר מקווים שהצבת הסוללה בקוריאה הדרומית, תרגיל צבאי משותף ונושאת מטוסים שהגיעה לאזור תסייע, וכל האלמנטים הללו נועדו לעיני נשיא סין שי, לא פחות משנועדו לעיניו של קים. רבים אפילו משווים את המתיחות ל"משבר הטילים בקובה" בתקופתו של הנשיא קנדי, לאור חוסר הניסיון של טראמפ.

  • תגיות: