הטרור והבחירות: האם אירוע הירי בפריז יסייע ללה-פן?

החוק בצרפת אוסר פרסום סקרים נוספים לפני הבחירות, אך סביר להניח שפיגוע דאע"ש בשאנז אליזה משרת את מועמדת הימין הקיצוני. באירופה חוששים מתסריט האימים שבו יתמודדו לה פן ומלנשון בסיבוב השני, מה שצפוי לשנות את פני היבשת כולה • פרשנות

הפיגוע בשאנז אליזה: במהלך מסיבת עיתונאים הערב (שישי) הודיע התובע בצרפת כי שלושה בני אדם נעצרו מאז פיגוע הירי בפריז, בחשד שהיו קרובים לכרים שרפי, המחבל שנורה למוות. בנוסף אמר התובע, כי למרות שלשרפי עבר ברישומי המשטרה, הוא לא הראה סימנים להתקרבות לאסלאם הרדיקלי.

 

כעת נשאלת השאלה האם ישפיע הפיגוע על דפוס ההצבעה של אזרחי צרפת בסיבוב הראשון לבחירות לנשיאות הצפוי ביום ראשון. לא ברור האם הצרפתי ינהרו בהמוניהם להצביע למועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן, אך מה שברור הוא שהוא לא ישפר את מצבם של המועמדים המתונים.


>> לכתבות נוספות בנושא:

דאע"ש קיבל אחריות על הפיגוע, המחבל הורשע בעבר בתקיפת שוטר

צרפת מנסה להתאושש מפיגוע נוסף; החשוד השני הסגיר את עצמו

המטאור מול אימת הממסד: תמונת מצב לקראת הבחירות בצרפת


לא ברור עדיין, גם לא מהסקרים האחרונים מהי המגמה בשדה הפוליטי, אך מה שברור הוא שהפיגוע לא הגיע בהפתעה. "זה היה טרוריסט", אמר עד ראייה, "הוא יצא עם קלצ'ניקוב והתחיל לירות". העובדה שהמחבל היה מוכר לרשויות, התזמון והמיקום התיירותי, מלמדים עד כמה גדול האתגר לשירותי הביטחון הצרפתים.

 

 

תתחזק בעקבות הפיגוע? לה פן
 

תתחזק בעקבות הפיגוע? לה פן(רויטרס)

לה פן כבר גייסה את הפיגוע למטרות אלקטורליות כצפוי. "אני לא רוצה שנתרגל לטרור האסלאמי", אמרה, "אני לא רוצה שנומר לצעירים שלנו שהם יחיו עם הסכנה הזו מידי יום או לטווח ארוך". החוק הצרפתי אמנם אוסר על פרסום סקרים נוספים בשל הקרבה לבחירות, אך אם נצמדים לסקרים הקודמים - לה פן צפויה לפגוש בסיבוב השני את מועמד המרכז העצמאי מקרון.

 

בשבוע האחרון הלכו הסקרים והצטמצמו בין שני המועמדים המובילים לבין שני המועמדים הנוספים, מלנשון איש השמאל הקיצוני, ופיון השמרני החשוד בעבירות שחיתות חמורות. החשש הגדול באירופה הוא ששני המועמדים לסיבוב השני יהיו לה פן ומלנשון, מה שמהווה תסריט אימים מבחינתו של האיחוד האירופי.

 

  • תגיות: