שגרירת ארה"ב לאו"ם על המתקפה בסוריה: "אם יהיה צורך, נפעל שוב"

בדיון במועצת הביטחון של האו"ם התייחסה השגרירה האמריקנית למתקפה: "מצפים שרוסיה ואיראן ירסנו את בת בריתן". גורמים צבאיים אמריקניים אומרים כי הפנטגון בוחן האם רוסיה הייתה מעורבת בתקיפה הכימית • כל העדכונים והפרשנויות על המתקפה בסוריה

התקיפה האמריקנית בסוריה: מועצת הביטחון של האו"ם מכונסת כעת (שישי) לדיון חירום בעקבות התקיפה. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הגיבה בדיון לתקיפה ואמרה: "כשהקהילה הבין לאומית כושלת, על מדינות לפעול בעצמן".

 

עוד הוסיפה שגרירת ארה"ב כי העולם מחכה שרוסיה תשקול מחדש את בריתה עם אסד. "לא נשב ונחכה עד שאסד ישתמש בנשק כימי. כעת עוברים לשלב הבא- אנו מצפים שרוסיה ואיראן ירסנו את בת בריתן ויכבדו את הפסקת האש. אם יהיה צורך נפעל שוב, אך אנו מקווים שלא יהיה צורך".

 

לכתבות נוספות על המתקפה:

מדבדב: המתקפה האמריקנית כמעט וגרמה לעימות צבאי עם רוסיה

ביקורת מפתיעה - הימין הקיצוני נגד טראמפ: "ההפצצה בסוריה נמהרת ושטותית"

תיעוד ממל"ט רוסי: כך נראו רגעי ההפצצה בשדה התעופה הסורי

 

הנציג הרוסי בארגון אמר מוקדם יותר כי ההפצצה מבוססת על מידע שקרי וולא בוצע תחקיר של התקיפה הכימית באידליב שהייתה הסיבה לפעולה האמריקנית.

 

במקביל באחוזה של טראמפ בפלורידה מתקיימת הערב פגישת פסגה בינו לבין הנשיא הסיני. המטרה היא להעביר לו מסר כי אם לא יפעל לרסן את צפון קוריאה הוא עשוי לפעול גם שם.

 

מקיים פגישה עם מקבילו הסיני. דונלד טראמפ מודיע על תקיפה אמריקנית בסוריה
 

מקיים פגישה עם מקבילו הסיני. דונלד טראמפ מודיע על תקיפה אמריקנית בסוריה(רויטרס)

בתוך כך גורמים צבאיים בכירים אמריקניים אומרים כי הפנטגון בוחן האם רוסיה הייתה מעורבת בתקיפה הכימית עצמה, אך גורם אחר טען: "אין לנו שום מידע על מעורבות רוסית בתקיפה הכימית, אך נבדוק מידע כזה במידה ויתקבל".

 

גורם צבאי אמריקני מסר כי צבא ארה"ב והצבא הרוסי שוחחו לאחר התקיפה האמריקנית בסוריה. ווידאו כי ערוץ התקשורת לתיאום פעולות בשטח המדינה עדיין קיים. רוסיה לעומת זאת טענה כי ישעו את התיאום האווירי עם ארה"ב.

 

ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב אמר הצהריים כי תקיפת הטילים של ארה"ב בסוריה הביאה "למרחק נגיעה" את האפשרות של התנגשות צבאית עם רוסיה. מוקדם יותר אמרו גורמים במשרד החוץ הרוסי: "מוסקבה תגיב לתקיפה". בכיר אחר ברוסיה אמר כי הפעולה "מטילה בספק את שיתוף הפעולה בין המעצמות בנוגע ללחימה בטרור בסוריה".

 

התקיפה הביאה את רוסיה כפסע מעימות צבאי עם ארה
 

התקיפה הביאה את רוסיה כפסע מעימות צבאי עם ארה"ב. אסד ומדבדב(רויטרס)

היום נודע כי הטילים שוגרו כשעה לפני שפגעו במטרה, ורק כשהטילים היו כבר בדרך באוויר, הודיעו לרוסים על התקיפה המתוכננת.

 

בישראל בירכו על התקיפה וכך גם במדינות האזור ירדן, טורקיה ואף סעודיה. טורקיה במצב לא פשוט מצד אחד היא אויבת מרה של אסד ודחפה לסילוקו. מצד שני הם צריכים בתקופה זו את תמיכת פוטין.

 

חברה של התעשייה האווירית צילמה תמונות לווין שצילמו מלוויין ישראלי על התקיפה מראה 13 מבנים תת קרקעיים של מטוסי סוחוי ומיג שנפגעו מ-23 טילי שיוט מסוג טומהוק וכן 5 סדנאות של תיקון מטוסים. בסך הכל זיהו 44 מטרות שנפגעו בתקיפה. ניתן להעריך בזהירות כי המודיעין הישראלי טרם במידע לתקיפה זו.

 

44 מטרות נפגעו. תמונת לווין של התקיפה בסוריה
 

44 מטרות נפגעו. תמונת לווין של התקיפה בסוריה(ללא קרדיט)

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, התקשר לנתניהו וביקש להודות על התמיכה הישראלית האיתנה בפעולה האמריקנית בסוריה. ישראל נמצאת במצב בעייתי מאחר והיא רואה ברגישות גבוהה את הנשק הכימי בסוריה, מחשש כי נשק כזה יזלוג לארגוני טרור באזור ולחיזבאללה. בינתיים בצה"ל מסרו כי אין הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון בעקבות התקיפה.

 

היום, למעשה, טראמפ מתחיל באופן רשמי את כהונתו ושם בצל את 76 הימים הבעיתיים הראשונים עם פעולה זו. השאלה היא כיצד ימשיך נשיא ארה"ב לפעול מעתה והלאה.

 

  • תגיות: