בכיר שנחשף לדוח המבקר: נתניהו הסתיר בשיטתיות מידע קריטי מהקבינט ב"צוק איתן"

רה"מ הסתיר מהקבינט המדיני-ביטחוני את הערכות יו"ר השב"כ ושר הביטחון מלפני המבצע, לפיהן תקיפות פירי מנהרות החמאס מהאוויר אפקטיביות באופן חלקי, כך אמר גורם בכיר שנחשף לדוח מבקר המדינה. בנוסף, נתניהו, יעלון וגנץ לא יוצאים באור טוב מהדוח – שכנראה ולא יכלול מסקנות אישיות נגדם

מספר ימים לפני פרסומו של דוח מבקר המדינה אודות מבצע "צוק איתן" שהתרחש בקיץ 2014, אמר גורם בכיר שנחשף לדוח כי זה דוח קשה מאוד שלב ליבו נוגע במנהרות החמאס.

 

טענה מרכזית שעולה מהדוח קובעת כי ראש הממשלה נתניהו הסתיר באופן שיטתי מידע קריטי מהקבינט המדיני-ביטחוני, למשל בסוגיית הפצצות פירי המנהרות מהאוויר. עוד לפני המבצע, ב-2013 וב-2014, אמר ראש השב"כ דאז יורם כהן כי ההפצצות אפקטיביות באופן חלקי בלבד ושהן לא עושות את העבודה. גם משה יעלון, שר הביטחון לשעבר שכיהן בתפקיד במהלך המבצע, הסכים עם הדברים שנאמרו עוד לפני תחילת המבצע.


>> כתבות נוספות בחדשות 10:

השרה שקד לחדשות 10: "בוועדה למינוי שופטים יישמנו את האג'נדה שלנו"

דיווח: שירות הביון הגרמני עקב אחר כלי תקשורת ברחבי העולם

הקהילה היהודית בארה"ב מודאגת: האם טראמפ יפעל לטיפול באנטישמיות?

 

המידע הזה הוסתר מהקבינט עוד טרם המבצע. במהלך המבצע עצמו חיל האוויר הפציץ את פירי המנהרות, דבר שהוביל להרוגים רבים בקרב כוחות הקרקע של צה"ל מכיוון שאלה נאלצו לפנות את הריסות הפירים.

 

חיילים נאלצו לפנות את ההריסות. חייל במנהרת חמאס במהלך המבצע (ארכיון)
 

חיילים נאלצו לפנות את ההריסות. חייל במנהרת חמאס במהלך המבצע (ארכיון)(רויטרס)

יעלון, נתניהו והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לא יוצאים טוב מהדוח, אך למזלם אין בו המלצות למסקנות אישיות נגדם. בשיחות סגורות אמר גנץ כי המודיעין על המנהרות היה טוב ושהמבצע הוביל לשקט שמחזיק מעמד כבר כשנתיים וחצי, אך שהוא אינו מקבל את מסקנות המבקר.

 

נושא מרכזי נוסף בדוח הוא כי צה"ל נשלח לטפל במנהרות מבלי שהייתה לו תוכנית עבודה כלשהי ומבלי שקברניטי המבצע אמרו מה הם רוצים ממנו. יעלון, כזכור, היה מוכן לגמור את המבצע מבלי לטפל במנהרות, אך הוא נגרר בסיטואציה בגלל לחץ פוליטי בקבינט.

 

גם בחמאס קיימו מעין דוח אודות חלקם במבצע, ולפיו הם שיקמו את יכולת הטילים שלהם. אם יש דבר נוסף שצריך להדאיג את ישראל, הוא כי החמאס קרוב מאוד לשקם את היכולת התת-קרקעית שלו למצב שיהיה דומה לזה של לפני "צוק איתן". אם זה לא מספיק, המודיעין המצרי מזהיר כי הזרוע הצבאית של חמאס מתקרב אל דאע"ש בסיני, ובמקרה של מבצע נוסף תהיה להם את מה שהם מכנים "יכולת המכה השנייה" - כלומר שיגור רקטות מסיני ומעזה, במקביל, לעבר ישראל.

 

ללא מסקנות אישיות נגדם. גנץ, נתניהו ויעלון במהלך
 

ללא מסקנות אישיות נגדם. גנץ, נתניהו ויעלון במהלך "צוק איתן" (ארכיון)(רויטרס)

  • תגיות: