בעקבות הניסויים בטילים: ארה"ב הטילה סנקציות על איראן

משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות כלכליות על 13 איראנים ו-12 חברות בעקבות הניסויים שביצעה לאחרונה איראן בטיל בליסטי וטיל שיוט. הערכה: איראן לא תפסיק לבצע ניסויים הקשורים בתוכנית הטילים שלה

נמשכת המתיחות בין וושינגטון לטהראן: משרד האוצר האמריקני הטיל היום (שישי) סנקציות כלכליות על 13 איראנים ו-12 חברות בעקבות הניסויים שביצעה לאחרונה איראן בטיל בליסטי וטיל שיוט.

 

הסנקציות הוטלו כפי שצוין על 13 איראנים, מרביתם קשורים למשמרות המהפכה ו-12 חברות הקשורות באיראן. הסנקציות, שהוטלו בעקבות ניסויים בטילים שערכה לאחרונה איראן, ימנעו מהם לבצע עסקים עם גופים אמריקנים. ההערכה היא שהסנקציות האלה לא יגרמו לאיראן לחדול מניסויים שהיא מבצעת במסגרת תוכנית הטילים שלה.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

דיווח: איראן ביצעה ניסוי גם בטיל שיוט שיכול לשאת ראש נפץ גרעיני

יועצת טראמפ בדתה פעולת טרור - שלא קרתה מעולם

טראמפ: "יש כאלו שמנצלים את מערכת ההגירה הנדיבה שלנו"

 

גורם בכיר בממשל אמר ש"איראן צריכה לעשות בחירה בנוגע להתנהגותה. היא לא צריכה להיות מופתעת מכך שאנו פועלים נגד מי שתומך בטרור. הסנקציות קריטיות למאבק בפעילות שלה ומדובר בצעדים ראשוניים. נמשיך להגיב לפעולותיה המתריסות ברמה הולמת על מנת שתשנה את התנהגותה".

שר החוץ האיראני זריף.
 

שר החוץ האיראני זריף. "לא מתרגשים"(רויטרס)

היועץ לביטחון לאומי, מייקל פלין, פירסם הודעה בעקבות החלת הסנקציות ואמר: "הימים בהם ארה"ב מעלימה עין מהתנהגותה העוינת של איראן תמו".

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התבטא מוקדם יותר בחריפות פעם נוספת נגד הממשל האיראני. בחשבון הטוויטר שלו כינה את התנהלות המשטר בטהרן "משחק באש", והוסיף: "הם (האיראנים) לא העריכו כמה נחמד אובמה היה נחמד אליהם, לא אני".

 

אמש אמר טראמפ כי מול איראן "כל האופציות נמצאות על השולחן", כהגדרתו. "אני לא שולל דבר", אמר. בתגובה לדברים צייץ שר החוץ האיראני, מחמוד ג'וואד זריף, כי "איראן אינה מתרגשת מהאיומים האמריקניים ולעולם לא תיזום מלחמה". במקביל סירבו היום לתת ויזות כניסה לאיראן למתאגרפים אמריקנים, מה שמהווה יישום ראשון של הגבלת הכניסה מצד האיראניים מול ארה"ב.

 

בתוך כך הביעה סעודית תמיכנ בטראמפ. שר החוץ הסעודי, עאדל ג'ובייר, קרא להתערבות בינ"ל בעקבות מה שהגדיר "התערבותה של איראן בנעשה באזור, במיוחד בתימן. "אין לאיראן זכות לעשות זאת כיוון שמדובר בהפרה של החלטות מועצת הביטחון של האום", אמר לאחר פגישה עם מזכ"ל האו"ם בניו יורק. בינתיים, ארה"ב העבירה משחתת לאזור תימן במטרה להתמודד עם מליציות חותיות, שנמצאות באזור וקשורות לאיראן, כך מסרו שני בכירים אמריקנים.

 

באיראן דווח כי היא תציב מגבלות על אנשים וחברות אמריקניות "המסייעים לארגוני טרור אזוריים". מהדיווחים עולה כי איראן רואה בסנקציות הפרה של ההתחייבויות החוקיות של ארה"ב ושל החלטת מועצת הביטחון של האומות המאוחדות, שתמכה בהסכם הגרעין.

  • תגיות: