10tv, 10tv

המלחמה הקרה: מתיחות בין הרמטכ"ל לשר הביטחון

תחילת הקדנציה של אביגדור ליברמן כשר ביטחון הייתה מבטיחה, אבל פרשת אלאור אזריה, סוגיית המינויים בתעשיות הצבאיות והיחס להסכם הגרעין עם איראן, הובילו בסופו של דבר לקרע בין השניים

  • פורסם ב:
  • 17/09/2016 01:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/09/2016 01:05
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

את המתיחות בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לבין הרמטכ"ל, גדי איזנקוט קשה להסתיר. בקריה שמו לב לכך שכבר בטקס חילופי שרי הביטחון, לפני ארבעה חודשים, כאשר יעלון עזב ובמקומו נכנס ליברמן, אפשר היה לראות את פרצופו המוטרד של איזנקוט.

 

אחר כך באה שורה של חיכוכים וחילוקי דעות בין השניים - על הסכם הגרעין עם איראן, על מערכת היחסים עם וושינגטון, על הפנימיות הצבאיות ובעיקר על ערכי צה"ל והדמוקרטיה הישראלית, כשמעל ומתחת לפני השטח רוחשת כל הזמן פרשת החייל היורה בחברון.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10

>> מאמנים ועד ארוחות גורמה לילדים - במיליונים: הצצה נדירה לאירועי האלפיון העליון

>> טראמפ מאשר: "אובמה נולד בארה"ב. נקודה"

>> אין שינוי במצבו של פרס, צוות הרופאים מתכנס בכל כמה שעות

 

מכיוון שליברמן לא מקיים כשר ביטחון את ההבטחות המצולמות שלו, למגר את שלטון חמאס ולחסל בתוך 48 שעות את הנייה, הוא חייב להראות לציבור לצה"ל ולעומד בראשו מי כאן הבוס. הוא נכנס לתפקיד עם גיבנת לא מבוטלת, היעדר עבר צבאי ותדמית כוחנית ומאיימת. עד כדי כך ששר בממשלת ישראל התפטר בשל מה שנתפס כחוסר אחריות למנות אותו לתפקיד.

 

מנסה להראות מי הבוס. ליברמן
 

מנסה להראות מי הבוס. ליברמן(רויטרס)

ההתחלה הייתה דווקא מבטיחה. לליברמן היה חשוב מאוד לשדר רצינות, לנפץ תדמיות. למרות צפירת ההרגעה
בצה"ל עקבו בדאגה אחרי השר החדש. פרשת אלאור אזריה פתחה פצע פעור בצה"ל, שנתון למתקפה בשל המשפט הזה.

 

כעת, מי שהתייצב בבית המשפט הצבאי בדיון של החייל ואמר "ממה שראיתי פה, התביעה התרסקה לרסיסים, ברור שהחייל ייצא זכאי", הוא השר הממונה עליהם. ליברמן הבין את הקונפליקט מול צה"ל ובסיור בדרום כשר ביטחון הוא בחר מילים אחרות ולכאורה הקונפליקט בפרשת החייל היורה, נרגע. לכאורה.


באוגוסט האחרון איזנקוט היה בביקור עבודה בוושינגטון והתקבל בכבוד שאחרים בישראל לא מתקבלים בו. ועם לא די בכך, הרמטכ"ל האמריקני העניק לו מדליה בטקס צבאי בפנטגון. לאחר מכן ציטט אובמה גורמים צבאיים שתומכים בהסכם עם איראן.  מי הם הגורמים הצבאיים שמצטט אובמה, האם הם אלה שמקבלים מדליות מהאמריקנים? מפלס החשדנות רותח. בד בבד, משרד הביטחון פרסם הודעה חסרת תקדים שמשווה את ההסכם שחתם אובמה עם איראן להסכם מינכן עם גרמניה הנאצית. הביקורת על ליברמן צוברת תאוצה, הוא נסוג בו ומשרד הבטחון פרסם הודעה חדשה.

 

הרמטכ
 

הרמטכ"ל מקבל עיטור כבוד מראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב(דובר צה"ל)

ליברמן: "היחסים עם איזנקוט מצוינים"

שר הביטחון מינה שלושה מחברי מפלגתו הבכירים לעמוד בראש שלוש התעשיות הביטחוניות של ישראל. בצה"ל עקבו בסקרנות וההשתאות, אחרי מה שנתפס כהשתלטות של ליברמן על התעשיות הביטחוניות. בעידן אחר שהוא לא עידן איזנקוט, היו מפעילים את חטיבת דובר צה"ל רק סביב סוגיית התעשיות הצבאיות הזו, לתדרוכים לוחמניים על שר הביטחון. הפעם, יש בשר.

 

שר הביטחון מסר בתגובה: "היחסים בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לרמטכ"ל וצמרת צה"ל הם יחסים מצוינים ותוצאותיה של העבודה המשותפת הטובה נראות בשטח באופן ברור. לטענות המופרכות שעולות בכתבה אין כל קשר למציאות".

 

באשר למשפט החייל היורה אזריה אומר ליברמן ש"מהרגע הראשון עמדתי הייתה כי אין לחרוץ את דינו של אלאור אזריה בטרם החל הליך משפטי. לצערי שר הביטחון הקודם והתקשורת כן הרשיעו את החייל עוד בטרם בית הדין הצבאי אפילו החל לדון במקרה.  אני סבור כי גם במקרה בו חייל הנשלח למשימה או נמצא בפעילות מבצעית שוגה או פועל מתוך לחץ או שיקול מוטעה, אך לא בזדון, יש להעניק לו גיבוי ותמיכה מלאים".

 

לגבי המינויים בתעשיות הביטחוניות אומר ליברמן כי "שלושת המינויים הם של אנשים ראויים מן המעלה הראשונה שאין חולק על התאמתם לתפקידים הללו והעובדה שהם היו גם שרים מטעם "ישראל ביתנו" (ולנדאו היה עוד קודם לכן שר מטעם הליכוד) לא הופכת את האנשים לפסולי חיתון".

 

היחסים מצוינים? איזנקוט וליברמן
 

היחסים מצוינים? איזנקוט וליברמן(דובר צה"ל)

דובר צה"ל: "ביטחונה של מדינת ישראל עומד מעל לכל עניין אישי"

דובר צה"ל מסר בתגובה: "ביטחונה של מדינת ישראל עומד מעל לכל עניין אישי. הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, עוסק במשימותיו העיקריות של צה"ל. שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן והרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט עובדים בשיתוף פעולה בכלל הנושאים.  נושאים ביטחוניים נידונים במקומות הרלוונטיים. בצה"ל קיימת הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי לציר המשפטי ולאחר נקיטת הצעדים הפיקודיים באירוע של סמל אלאור אזריה מתנהל המשפט ללא התערבות".


עוד הוסיפו בדובר צה"ל כי "כבדרך קבע, צה"ל מגבה את חייליו באופן מלא לאחר קיום תחקיר פיקודי, גם אם הם שגו. ולעניין התעשיות הבטחוניות, יו"ר הועדה לִבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות, השופטת בדימוס בלהה גילואר, כתבה לשרים ליברמן וכחלון כי מי שבוחר את יושב ראש הדירקטוריון הם חברי הדירקטוריון. עוד היא רמזה כי מינויו של עוזי לנדאו ליושב-ראש רפאל עלול להיות בעייתי, זאת משום שרק לאחרונה מונה יושב ראש אחר לתפקיד".

 

  • תגיות: