10tv, 10tv

"טעיתי, הייתי במצב של גסיסה. למה המידע נשמר עד הבחירות?": השנים הקשות של בן אליעזר

ארבעה ימים לפני היום שבו קיווה להפוך לנשיא העשירי, הגיע בנימין בן אליעזר לחדר החקירות. "הבאתם לקרע טוטאלי בתוך משפחתי", כתב אז לחוקרים. שנתיים אחרי, מת בן אליעזר בגיל 80 כשלא כולם ששים לפזר את העננה שריחפה מעליו. "מי שלא עושה דבר ויושב בצד ומחבק את הידיים שלו, לא נפגע", אמרה עליו השבוע אלמנתו

  • פורסם ב:
  • 02/09/2016 21:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/09/2016 23:36
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

לילה לפני שמת, מישהו מיהר להכריז בטוויטר ש"פואד הלך לעולמו" - שקר שהקדים את זמנו בכמה שעות. "אני לא יודעת מאיפה זה התחיל, וזה היה פשוט מפחיד כי לא היה לזה שום בסיס, לא קרה אפילו משהו באותו הלילה", סיפרה כלתו, עירית בן אליעזר, זמן קצר לאחר שנטמן הפוליטיקאי הוותיק שמת בתחילת השבוע בגיל 80. "פתאום אני מתחיל לקבל טלפונים. אמרתי להם: 'מה קרה לכם?'", המשיך בנו, יריב בן אליעזר. "אחד החברים שלו שלי לי ווטסאפ שבו כתוב שהוא מת, אמרתי לו: 'לא יודע. אני לידו והוא חי. אתם יכולים לומר מה שאתם רוצים, אבל הכל בסדר".

 

בנימין בן אליעזר (2016-1936):

 

זו לא הייתה הפעם הראשונה בה מידע הנוגע לבן אליעזר הקדים את זמנו. ארבעה ימים לפני היום שבו ראה את עצמו נבחר לנשיא ה-10 של מדינת ישראל, מצא את עצמו בנימין (פואד) בן אליעזר בחדר החקירות. הוא נחשב למועמד המוביל לנשיאות, אולם אז, בעיתוי קטלני התפוצצה פרשת ביתו ביפו. במכתב לחוקר תת-ניצב אפרים ברכה, הוא תהה מדוע מידע שהיה ברשות המשטרה במשך שנתיים לפחות לא הפך לחקירה עד לאותה העת.

 

"הפכו אותי בן לילה ממועמד לנשיאות המדינה לנאשם", כתב בן אליעזר לתת-ניצב ברכה בכתב יד צפוף, על נייר מכתבים של הכנסת. "הבאתם לקרע טוטאלי בתוך משפחתי. לחלקם הצלחתם לזרוע פחד ובהלה ללא שום הצדקה. קראתם לחבריי אחד-אחד. חברים אישיים של עשרות שנים, שכל פשעי היה ללוות מהם כסף".

 

בנימין בן אליעזר
 

בנימין בן אליעזר(רפי קוץ)

 

(חדשות 10)

במכתב, שנחשף עתה לאחר מותו, הוא הוסיף: "נכון, טעיתי שלא דיווחתי על ההלוואות כמתבקש. הייתי במצב של גסיסה. כמובן שמעבר לכל זה, נותרה השאלה הגדולה בעיני והיא העיקרר, מדוע מידע כזה, שעליו התבססה החקירה (ההלוואה מאברהם נניקשווילי) נשמר מעל לשנתיים ורק ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות - נשלף התיק".

 

"המכות, אחת אחרי השנייה. זה קשה. אמא נפגעה מאוד בריאותית. המתח הרס אותנו", תיארה השבוע טלי, בתו של בן אליעזר. "זה גם כל כך כואב. אומרים שהוא מתחיל להשפיע פיזית. מתחילים להיות חולים. הרסו אותו, את הכיף שלו, את האנרגיה. הכל נעלם. זה נעשה לאט-לאט אדם אחר. אפילו פיזית הוא השתנה".

 

אחד הנפגעים המרכזיים היה בנו אופיר המתגורר במיאמי ונמנע מלהגיע להלוויית אביו. "לצערי, הפעם האחרונה שראיתי את אבא שלי הייתה לפני שלוש שנים", הוא סיפר בשיחת טלפון ביום ההלוויה. "אני לא בארץ בגלל שבמשטרה אמרו שהם הולכים למרר לי את החיים. המשטרה, כשהיו בארצות הברית לחקור אותי במשך שלושה ימים, בסוף הם אמרו לי: 'אם אתה תבוא לארץ, אנחנו הולכים למרר לך את החיים'".

 

דולי בן אליעזר בהלוויתו של פואד, השבוע.
 

דולי בן אליעזר בהלוויתו של פואד, השבוע. "שום כתם לא היה"(חדשות 10)

הלוויתו של בן אליעזר, השבוע
 

הלוויתו של בן אליעזר, השבוע(חדשות 10)

פואד היה האחרון בסדרה של מועמדים לנשיאות שנפלו בזה אחר זה בדרך אל קו הסיום. בן אליעזר טען שידע מי עמד מאחורי הוצאתם מהמגירה של החשדות נגדו. "לפואד הייתה דיאגרמה ברורה של מה שהיה ", טוען עו"ד עמית חדד, פרקליטו של בן אליעזר. "אני לא נכנסתי איתו לנקודות האלה. אני שמעתי ממנו שהוא יודע בדיוק מה קרה. אני מניח שככל שהזמן יחלוף נשמע את הגרסה של פואד למה שקרה ערב הבחירות לנשיאות, איך דווקא אז הגיעה המשטרה לחקור אותו. סמיכות הזמנים, קשה לומר שהיא מקרית לגמרי".

 

ביום שלישי האחרון התייצבו ללוות את בן אליעזר חבריו ותומכיו לאורך דרכו הפוליטית והצבאית, נציגים מכל קצות הקשת הפוליטית. אבל גם אחרי מותו, העננה שליוותה את שנותיו האחרונות סירבה להתפוגג. "הכל היה העיתוי, זה היה העיתוי לומר את הדברים האלה", מציין יוסי ביילין שעורר זעם על הביקורת שהשמיע זמן קצר אחרי מותו של בן אליעזר. "זה אחד הדברים מוציאים אותי מדעתי. זה יוצא כאילו שכולם, יש איזה קונצנזוס, סביב איש שלא ראוי לזה, שזכרו לא ראוי לזה, שדורות אסור שילמדו את משנתו, אם היה לו משהו כזה. זה לא אישי".

 

דולי, אלמנתו של בן אליעזר, סירבה מצדה להגיב לביילין. "אני לא רוצה להגיב, זה מתחת לרמה שלי", היא הבהירה לפני ההלוויה. "שום כתם לא היה. הבנאדם לא הורשע. אנחנו לא מאמינים שהוא עשה שהו לא בסדר. הבנאדם חי חיים מלאים, עשה המון למען מדינת ישראל. מי שלא עושה דבר ויושב בצד ומחבק את הידיים שלו, לא נפגע".

  • תגיות: