בחזרה מהגיהנום: החיים החדשים של תושבי מנבג'

במשך שנתיים 300 אלף תושבי העיר הסורית חיו תחת שלטון האימים של דאע"ש. ראשים נערפו, ידי גנבים נגדעו ונשים, נערות וילדות הפכו לשפחות מין. בשבוע שעבר הניסו כוחות המורדים את אנשי דאע"ש ושחררו את העיר. "מרגישה שאני בחלום", סיפרה אחת התושבות

שנתיים של גיהנום עברו על 300 אלף תושבי העיר מנבג' שבסוריה. בשבוע שעבר שנתיים תחת שלטון האימים של אנשי "המדינה האסלאמית" הגיעו לסיום עם שחרורה של העיר, שיצאה לחיים חדשים במדינה שעדיין קרועה במלחמת אזרחים מדממת הנמשכת כבר יותר מחמש שנים.

 

עוד בחדשות 10:

 

ההקלה העצומה, תחושת השחרור והחופש היו כמעט בלתי נתפשים אחרי השחרור. נשים הציתו סיגריות בצעד מתריס נגד הארגון שאסר אליהם לעשן, גברים מיהרו להוריד את זקניהם שהוכרחו לגדל. תושבי העיר שבצפון סוריה, אנשים פשוטים שמעולם לא הזיקו לאיש, לא לוחמים, לא דתיים אדוקים, רק סונים שאנשי דאע"ש, סונים קיצוניים, החליטו לכבוש אותם. "אני מרגישה אושר, מרגישה שמחה, מרגישה שאני בחלום. אני לא מאמינה. אף אחד לא חווה את מה שחווינו", סיפרה אחת התושבות.

 

נשים צוהלות ברחובות מנבג' אחרי השחרור
 

נשים צוהלות ברחובות מנבג' אחרי השחרור(רויטרס)

הסיגריה הראשונה בחיים החדשים
 

הסיגריה הראשונה בחיים החדשים(רויטרס)

נפטרים מהזקנים שהוכרחו לגדל
 

נפטרים מהזקנים שהוכרחו לגדל(רויטרס)

דאע"ש כפה את את חוקי השריעה, ההלכה האסלאמית בפרשנות הקיצונית ביותר שלה, על תושבי מנבג'. מי שנתפס בגניבה - ידו נכרתה במקום בלי משפט, בלי יכולת לערער או להתגונן. נשים שנחשדו בניאוף, נסקלו למוות כמו בימי הביניים. הסמל המסחרי של דאע"ש - עריפת הראשים הסיטונית, באבחת הסכין או החרב, על כל חשד שהוא, התבצעו גם הם. הכל מצולם ומתועד בשם אללה.

 

לפי תפיסתם, לאנשי דאע"ש הכל מותר. גם אונס של נערות וילדות קטנות. נערות בנות 12 הפכו לשפחות מין. "הם מרחו צבע שחור על החלונות", סיפרה אחת הנשים שנפלו קורבן. "יותר מ-63 אנשי דאע"ש נכנסו למקום והתחילו לבחור נערות. הן צעקו וצרחו, חלקן הקיאו, אחרות התעלפו. אחד מהם לקח אותי ואת אחת מבנות אחי. הוא שאל: 'את מפחדת?' עניתי לו: 'כן' והוא אמר: 'זו לא בעיה שלי'. הוא הביא דבש, טבל בו את הבוהן ושם אותה בפה שלי. הוא שרף אותי עם סיגריות, כיבה אותן על הכתף שלי, על הבטן ועל כפות הרגליים. ואז הוא אנס אותי".

 

האכזריות הבלתי אנושית נמשכה עד הרגע האחרון. לקראת כניסתם של הלוחמים הכורדים ששחררו את מנבג', כשאנשי דאע"ש מבינים שהקרב תם, הם מלכדו בתים והחנו אין ספור מכוניות תופת בלב שכונות הומות אדם. לקצור עוד דם ורע לפני הסוף. "ארגון דאע"ש אסר יותר מ-2,000 אזרחים והשתמש בהם כמגן אנושי", תיאר מפקד בכוחות הסורים הדמוקרטיים. "הם הציבו ביניהם שתי מכוניות ממולכדות, כך שאם היינו נוקטים פעולה כלשהי, הרבה מהאזרחים האלה היו עכשיו מתים".

  • תגיות: