התעללות אמנותית: מה קורה בנבחרת שהייתה התקווה הגדולה למדליה אולימפית?

עד השבוע האחרון נראה היה שדרכה של נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית למדליה בריו הייתה סלולה. אלא שאז צפה תלונה של מתעמלת שהמאמנת אירה ויגדורצ'יק בעטה בה בחימום באליפות שנערכה ברוסיה, והציתה עימות ישיר בין המתעמלות והמאמנת שעיצבה את הענף בארץ בדמותה. "אני לא מאמינה לזה", טוענת המתעמלת אירה ריסנזון. "שכולם ייבדקו בפוליגרף", קורא סנגורה של ויגדורצ'יק. האם הבעיטה העיפה את המדליה למרחק?

  • פורסם ב:
  • 15/07/2016 23:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/07/2016 00:06
  • |
  • כתבים:
  • איתי ורד

לפני שלושה שבועות בלבד עמדה נבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית על הפודיום באליפות אירופה. שנערכה בחולון ועל צוואר המתעמלות נתלו מדליות הזהב. באליפות בשנה קודם לכן זכו במדליית כסף ובסוף השבוע האחרון קטפו מדליית ארד באליפות שנערכה בקזאן שברוסיה. הן התקווה האולימפית הגדולה של ישראל למשחקי ריו 2016. אלא שהשבוע הגיע הפיצוץ שיתכן שהעיף את המדליה למרחק.

 

על הזכייה במדליית הארד העיבה התלונה של המתעמלת קטיה לבינה שמאמנת הנבחרת, אירה ויגדורצ'יק, בעטה בה במהלך החימום לפני העלייה למזרון. עם הנחיתה בנתב"ג הוברחה קטיה מהתקשורת ואירה, שלא כדרכה, שמרה על שתיקה. המתעמלות מתעקשות - הבעיטה לא חד-פעמית, אבל בקזאן נחצה קו אדום. ברביעי האחרון, במפגש עם ראשי האיגוד, הבנות בכו. באיחוד ובוועד האולימפי מנסים לשמור על שקט עד אחרי האולימפיאדה, אבל הקרע בולט לכל עין שעקבה השבוע אחרי הנבחרת.

 

התקרית שנרשמה השבוע שבה והרימה את המסך מעל האשמות קשות על התעללות, משטר נוקשה, הרעבה, השתקה ושלטון אימים שמרחפים מעל הענף במשך שנים. ענף אותו עיצבה ויגדורצ'יק ברוחה ובדמותה. היא החתומה על ההצלחות חסרות תקדים. על האיכויות המקצועיות אין עוררין, אבל הרצון להצליח בכל מחיר חושף גם את הצד האפל. כשכל מאית נקודה קובעת - אין רחמים.

 

מתעמלות הנבחרת אחרי הזכייה באליפות אירופה
 

מתעמלות הנבחרת אחרי הזכייה באליפות אירופה(ספורט 5)

אירה ויגדורצ'יק
 

אירה ויגדורצ'יק(חדשות 10)

אירה ריסנזון הייתה ההצלחה הגדולה הראשונה. המתעמלת הישראלית הראשונה שהעפילה לקדם אולימפי. "אין כזה דבר לא לעמוד בקריטריונים של אירה", היא אומרת. "תמיד היא אמרה לי 'זה לא בגלל שאת לא יפה או לא רזה, זה בגלל שיש סטנדרטים למתעמלת שקופצת גבוה ועושה גלגולים והיא צריכה לשמור על הגוף שלה'. אתה יודע, כשמגיל קטן מתרגלים למאמן, לא שמים לב לקללות האלה. והיא מקללת". בתקרית הנוכחית, ריסנדון מתייצבת לצד ויגדורצ'יק. "אני לא מאמינה לזה", היא מבהירה. "הכל זה שקרים ומשחקים של מאמנות. היא אף פעם לא ידעה לומר לי כל הכבוד, אבל בחיבוק שלה הייתי יודעת שהצלחתי".

 

תלונות על יחס פוגעני ומשפיל הפכו לשגרה. ב-2008 אף הודחה מאמנת לפני האולימפיאדה בגין פגיעה פיזית במתאמנת. במשרד הספורט הקימו ועדות בדיקה, אבל לרוב זה נגמר בבית המשפט. בתי משפט לא מפחידים את אירה. גם היא מכירה את המשחק והגישה תביעת דיבה נגד מתעמלות שהתלוננו על התעללות מצדה - והיא ניצחה.

 

עו"ד אמיר רוזנברג, פרקליטה של ויגדורצ'יק: "כל מילה אמת. צריך להקפיד איתן. מדינה שלמה לא יכולה לומר שהן תקווה אולימפית ומצד שני יש משמעת ברזל. בענפים אחרים אין משמעת ברזל - ואין תוצאות. לא הייתה בעיטה. לא היה ולא נברא. אם אירה הייתה בועטת היא הייתה עומדת כאן ואומרת 'אני בעטתי' ומסיברה למה.. כל מי שמדבר - למכונת אמת".

  • תגיות: