צרפת חייבת לשנות את הגישה. פרשנות

חרף מתקפות הטרור הנרחבות והקשות שפקדו אותה ואת שכנתה, צבי יחזקאלי מאמין שבפריז עדיין לא עשו את שינוי התפיסה הנחוץ על מנת להתמודד עם איום דאע"ש על אדמת אירופה

שלוש מתקפות טרור קטלניות במיוחד ספגה צרפת בתוך פחות משנה. מצב חירום הוא כבר חלק מהשגרה במדינה מאז המתקפה המשולבת בפריז בנובמבר האחרון והכוננות הועלתה לקראת אירוח משחקי היורו במדינה, אולם מתקפת הדריסה והירי ביום הבסטיליה בניס אמש (חמישי) הדגיש מחדש את הבעיות שעדיין טמונות באופן בו מתייחסים הצרפתים לאיום הטרור האסלאמי.

 

הפיגוע בניס - כתבות נוספות:

 

לפי שעה בצרפת אומרים באופן רשמי כי אמנם אינם יודעים אם המחבל מוחמד לחוואיג' בוהלל פעל לבדו, אולם מדגישים כי כבר מבדיקה ראשונית עולה כי לפיגוע שביצע יש סממנים של פעילות טרור מאורגנת. בוהלל היגר לצרפת מתוניסיה ושכניו סיפרו על אדם שנעשה דכאוני ותוקפני בתקופה האחרונה אחרי גירושיו מאשתו ואם שלושת ילדיו.

 

המחבל בוהלל וזירת הפיגוע, אמש
 

המחבל בוהלל וזירת הפיגוע, אמש(רויטרס)

בצרפת עדיין לא יודעים איך לייצר את תמונת המודיעין הנחוצה על מנת להתמודד עם אנשים כמו בוהלל, כיצד להגיע לרזולוציה מודיעינית של אדם בודד ולא התארגנות טרור. בצרפת כ-10% מהאוכלוסייה כיום היא מוסלמית, עובדה שהופכת את הפעילות המודיעינית למסובכת הרבה יותר ודורש שינוי תפיסתי במדינה וצרפת עוד לא שם.

 

חשוב מזה, בעיה מרכזית בפעילות המערב היא המשוואה שנוצרה לפיה כל פיגוע על אדמת אירופה משמעה הגברת התקיפות נגד אנשי המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה. במערב מתגאים שדאע"ש הולך ומאבד את אחיזתו בטריטוריה שהקים לעצמו, ואף עשוי להפסיד השבוע גם את אחיזתו במוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק שהפכה למעוז הארגון במדינה, אולם זה לא עוצר את הטרור.

 

המציאות בשטח הפוכה: ככל שדאע"ש נופל בארצו - הוא קטנלני יותר במערב. יש עלייה במספר הפיגועים שדאע"ש עושה מאז שהתחיל להפסיד שטחים. ובדאע"ש לא מסתירים זאת. בדברים שאומרים ומפרסמים אנשי הארגון למערב, הם מבהירים כי משוואה זו לא עתידה להיפסק.

  • תגיות: