10tv, 10tv

איך הפכה נערה משיכון ד' בטבריה - לפרקליטה של אולמרט וקצב?

עורכת הדין שני אילוז גדלה בשיכון ד' בטבריה. היא מימנה לעצמה את לימודי התואר הראשון והשני במשפטים תוך כדי שהיא עובדת בארבע עבודות שונות. עד לא מזמן היא היתה פרקליטה אנונימית אבל בשנתיים האחרונות, בדרך לא ממש ברורה, הפכה לפרקליטת צמרת. כיום היא מייצגת את נשיא המדינה לשעבר משה קצב, בצוות הפרקליטים של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, וראש עיריית בת ים לשעבר שלמה לחיאני • המרוץ לצמרת של שני אילוז

  • פורסם ב:
  • 20/05/2016 22:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/05/2016 00:35
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

היא שולטת בכל הפרטים הקטנים של כל תיקי הלקוחות שלה. שגרת החיים שלה כוללת דילוג בין בתי סוהר, ביקור אסירים וייצוג בוועדות שחרורים, והיא כבר יודעת לבחור את הקרבות שלה בקפידה.


דנקנר, קצב, אולמרט ולחיאני הם רק כמה מן השמות ברשימת הלקוחות ההולכת ומתארכת של עורכת הדין שני אילוז, בת 34, כמעט אנונימית, והיום מייצגת רבים מעברייני "הצווארון הלבן" שמצאו את עצמם מאחורי סורג ובריח. בכל דיוני ועדות השחרורים המתוקשרים אולי הבחנתם בה לצד הפליליסטים הוותיקים.

 

כתבות נוספות בנושא:

משה קצב הגיש ערעור על ההחלטה לא לקצר את עונשו

ועדת השחרורים החליטה: שליש יקוצר מעונשו של שלומי לחיאני

מדוע מתאפשר לאהוד אולמרט לקבל ביקורים בכלא כמעט ללא הגבלה?


היא נכנסת לתמונה בדרך כלל בסוף ההליך הפלילי. לאחר שיש הרשעה וגזר דין וברור ללקוח שהוא עומד להיכנס לכלא. כשעורכי הדין הפליליים ידלגו לתיק הבא, היא תישאר עם הלקוח האסיר תכין אותו לשהות בכלא, תבקר אותו בכל שבוע וכמובן תייצג אותו בוועדות השחרורים.


"אתה במקום הכי נמוך בחיים שלך", אומרת עורכת הדין אילוז, "הגעת למקום הכי אפל שיכול להיות, בוא נראה מפה איך אני עוזרת לך להשתקם, איך אני עוזרת לך להשתלב, אך אני עוזרת לך לחזור הביתה לילדים שלך".


היא מכירה את כל הניואנסים, הסעיפים והתרגילים שיביאו בסופו של דבר את הלקוח שלה למיצוי העונש בּמינימום זמן בכלא. "יש לי המון מון חמלה לאנשים האלה", היא מסבירה, "האנשים האלה הם נעלמים, הם מספרים, הם שקופים, הם חלשים והם לא מעניינים גם אף אחד".

 

 

"יש לי המון חמלה". עו"ד שני אילוז(ללא קרדיט)

דווקא הלקוחות של אילוז מעניינים מאוד, אבל היא יודעת דבר או שניים על להיות במרכז העניינים מהסיבות הלא נכונות. "היא הגיע משום מקום" אמרו עליה. ובכן, אם שום מקום זה טבריה - אז היא הגיע משם.


בגיל 19 עזבה שני אילוז, אז שני כהן, את טבריה. היא בכלל הייתה מאורסת ועמדה להינשא ובהחלטה גורלית שתשנה את חייה החליטה לבטל את החתונה, לעזוב את בן הזוג וללכת ללמוד. היא עזבה את טבריה ולא הסתכלה לאחור, אבל כלום לא בא לה בקלות. את לימודי המשפטים מימנה בעצמה שעבדה בכמה עבודות במקביל.


היא הייתה אמורה בכלל להיות עורכת דין לענייני תעבורה, אבל יום אחד נשלחה כמתמחה צעירה לייצג אסיר בוועדת השחרורים. "הגעתי לוועדת שחרורים והצלחתי לשכנע את הוועדה לשחרר אותו, ובאמת היא שחררה אותו", מספרת אילוז, "מה שהסתבר לי אחר כך כהישג אדיר כי אותו אסיר היה בעצם באגף סגור, וקלושים הסיכויים לשחרר מאגפים סגורים".


שניים מהתיקים הראשונים שלה היו של אולגה בוריסוב שהטביעה את בנה בים ונידונה למאסר עולם ושל אתי אלון, שהורשעה בפרשת הבנק למסחר ונכנסה לכלא לשנים רבות. שתי נשים שהיא הזדהתה מאוד עם סבלן כנשים וכאימהות.


אלה היו תיקים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה אבל העתיד עוד זימן לה לקוחות לא פחות מפורסמים. הראשון היה דני דנקנר, יושב ראש בנק הפועלים, שהורשע במרמה והפרת אמונים בפרשת הבנק הטורקי. הוא נידון לשנת מאסר ושוחרר לאחר כחצי שנה ומאז רשימת הלקוחות רק הולכת ומתארכת.

 

אתי אלון בבית המשפט ברמלה
 

אתי אלון בבית המשפט ברמלה(עידו ארז)

התיק הבא היה התיק של משה קצב שהעלה אותה לתודעה. "את קצב אני מלווה כבר ארבע וחצי שנים", היא אומרת, "הוא לא אותו קצה שהכרתי בהתחלה. זה לא אותו בן אדם, זה אדם אחר לגמרי. הוא שבור, תשוש, עייף ומושפל. אין לו כוח להילחם יותר. הוא אדם מבוגר שעבר הרבה דברים בחיים שלו והיה במעמד הכי רם שיכול להיות ונפל למקום הכי נמוך שיכול להיות. כמה נרקוד על הדם?".


תיק קצב עוד רחוק מסיומו אבל בגזרה אחרת היא כבר רשמה הצלחה נוספת - שחרורו המוקדם של שלומי לַחְיַאנִי, לשעבר ראש עיריית בת ים, לאחר קיצור שליש מעונשו, כשהדיון בוועדת השחרורים נשאר מתחת לרדאר.


סוד ההצלחה שלה טמון בבקיאותה בהרכבי הוועדות, בנטייה שלהן, בשליטה בפרטים, וביכולותיה להעריך את סיכוייהם של לקוחותיה באופן מדויק ולהביא אותם לוועדה מוכנים ככל האפשר. בנוגע ללקוחות, נראה שהיא מתעקשת לראות את הטוב שבהם. היא מאמינה שהיא מספקת להם נקודת אור באפלה שהם ששרויים בה.

 

התיק עוד רחוק מסיומו. משה קצב
 

התיק עוד רחוק מסיומו. משה קצב(חדשות 10)

הלקוחות האחרונים שלה הם רוב מורשעי הולילנד ובהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. שחרורו עדיין לא על הפרק אבל אילוז תעשה הכול כדי שלכשיגיע הרגע - הוועדה לא תוכל לסרב לבקשתו.

 

"נהיינו חברה שאין בה חמלה", מסבירה אילוז, "אנחנו רוצים לתלות בכיכר העיר כל אחד, לא משנה מה הוא עשה כל החיים, שכחנו את התרומה שלו לחברה. זהו, נגמר. רגע, בואו נחשוב קצת. יש דברים שאפשר לסלוח עליהם. הוא ירצה את עונשו, הוא ישלם את חובו לחברה, אבל אפשר קצת יותר עם חמלה".

 

  • תגיות: