10tv, 10tv

משכונת עתיקות, לפסגה - ולבור: מי אתה, איתמר שמעוני?

ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, נחשב לדמות אהודה במיוחד בעיר: הוא צמח בשכונת קשה, הגיע עד לפסגה וטיפל במהירות בכל טענה ותלונה של תושבי העיר. רק שככל שחלף הזמן, החלו להצטבר סימנים מדאיגים - וכעת, כשהמשטרה מייחסת לו עבירות חמורות, התושבים רק מקווים להתעורר מהסיוט

  • פורסם ב:
  • 22/01/2016 18:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/01/2016 23:41
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

מזג האוויר הסגרירי שפקד באמצע השבוע את אשקלון, משקף את מצב הרוח הכללי בעיר - מאז פשטו חוקרי להב 433 על בניין העירייה, החרימו מסמכים וניתקו מהתושבים את הראש שלהם.

 

איתמר שמעוני נכנס לתפקידו בקומה הרביעית בבניין העירייה רק לפני שנתיים ושלושה חודשים, אבל בתוך זמן קצר להפוך לגיבור מקומי, כזה שילדים רוצים לחקות אותו - והורים שמנצלים כל הזדמנות לעשות איתו סלפי, מסרבים גם היום להתעמת עם החשדות הכבדים נגדו, שמייחסים לו בין היתר אונס, מעשים מגונים, הטרדות מיניות ושוחד. "אני רוצה לקוות שזה חלום רע", אומרת אחת התושבות, "שנתעורר וזה יעבור".


בא משכונת עתיקות

 

ההסבר של התושבים לחיבור שנוצר בינם לבין ראש העירייה שלהם נעוץ לטענתם במקום שבו הוא גדל - שכונת עתיקות בעיר. "זו גאווה שהוא יצא מכאן", אומר אחד משכניו.

 

השבוע, ביום שבו הוחלט להאריך את מעצרו של ראש העירייה בפעם הרביעית, חזרנו אחורה בניסיון להבין איך הצליח האיש עם החיוך הרחב לכבוש את לבם של התושבים - ואיך התרסק מכסא ראש העיר, הישר למקום הכי נמוך שיש: תא המעצר.

 

שמעוני בבית המשפט
 

שמעוני בבית המשפט(חדשות 10)

האיש שנחשב לאחד מקבלני הקולות הגדולים של קדימה בעבר, נחשד כי קיבל את תפקידו הקודם בגלל קשריו עם שר התיירות לשעבר אברהם הירשזון. כך לפחות עלה מתלונה שהעביר אז רוני שטן, יושב ראש דירקטוריון החברה מטעם עיריית תל אביב, למבקר המדינה, ולפיה הירשזון הודיע לו כי הוא חייב למנות את שמעוני למרות שכל המועמדים האחרים היו טובים ממנו.

 

המשטרה המליצה על כתב אישום נגדו ונגד שטן ושר התיירות, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, אבל שמעוני והירשזון הכחישו ובפרקליטות החליטו לסגור את התיק. שמעוני, שמונה לעמוד בראש סניף קדימה באשקלון ופקד אלפים למפלגה החדשה, במה שהוגדר אז "מפקד ארגזים", הסתער על היעד הבא: זכייה בבחירות.

 

יש שאוהבים אותו ויש כאלה שפחות, אבל אין ויכוח על כך ששמעוני הצליח בקדנציה הקצרה שלו לעשות לא מעט. ההשקעה בחינוך ובתרבות, הקשר היומיומי עם התושבים דרך הפייסבוק והפתרונות המהירים, לפעמים מהירים מדי, כמעט לכל סוגיה שהעלו התושבים - הפכו אותו לאהוד, כזה שאף מועמד אחר לא באמת יכול היה לאיים לו על הכיסא.


גם במועצה, לשמעוני לא הייתה אמורה להיות בעיה. הוא זכה לקואליציה רחבה ולרוב גדול בכל הצבעה. באופוזיציה ישבו בתחילת הדרך רק שני חברים ותיקים: ראש העירייה לשעבר בני וקנין וסגנו בקדנציה הקודמת, שלמה כהן. אלא שאחרי כמה חודשים, הגיע הסדק הראשון, שעלול להתברר לו בעתיד כטעות גורלית: שני חברי מועצה מהקואליציה שהלכו עם שמעוני במשך תקופה ארוכה, דילגו לספסלים האחוריים של האופוזיציה כשהם לוקחים איתם לא מעט מידע.

 

שמעוני עם ראש הממשלה נתניהו מחוץ לבית משפחת מנגיסטו. צבר אהדה
 

שמעוני עם ראש הממשלה נתניהו מחוץ לבית משפחת מנגיסטו. צבר אהדה(דוברות עיריית אשקלון)

מאותן הסיבות בדיוק שבגללן לטענתה עזבה ד"ר ריקי שי את הקואליציה, החלו לעזוב את העירייה עובדים בכירים וותיקים. זה אחר זה עזבו: מנהלי אגפים, הגזבר, מהנדס העירייה והיועץ המשפטי.


כבר בשלב הזה החלו ליחשושים על ניהול לא תקין, וגם על קשרים אינטימים פסולים של ראש העירייה עם נשים שעבדו תחתיו בתפקידו הקודם כמנכ"ל חברת אתרים - אבל אלה היו רק שמועות.

 

הידיעה ששינתה הכל

 

בנובמבר 2014 חלה התפנית. הפרסום בחדשות 10, שחשף בפעם הראשונה את הפרשה לפני הציבור והוביל את המשטרה לנשים ששמעוני שילם להם דמי שתיקה- הפך את ישיבות המועצה לסוערות במיוחד. בקואליציה אמנם ישבו 19 חברים, אבל במהלך ישיבות המועצה נשמע בעיקר קולם של חברי האופוזיציה שדרשו תשובות.

 

שמעוני שתק, אחר כך הכחיש ואיים לתבוע את חדשות 10 - ואז חזר בו, ובסוף שינה שוב אסטרטגיה וטען כי עבריינים שהוא נלחם בהם, בניסיון למנוע מהם להשתלט על העסקים בעיר, מנסים להפיל אותו. כך הוא אמר לי בשיחה אישית וכך גם העיד במשטרה, כשהפך לעד תביעה נגד אותם עבריינים שהציתו רכוש בחוף בר כוכבא כדי לאיים עליו. 
בעדות שלו, שאנחנו מביאים כאן היום לראשונה, אמר אז שמעוני: "ההנחייה שלי הייתה לתת תנאי סף קשים כדי לא לאפשר לגורמים עבריינים להיכנס פנימה... הייתה ישיבה באיזשהו מקום ששם קיבלו החלטה לשים לי מטען ברכב על רקע נושא ההתערבות שלי בחופים. האמת, זה גרם לי לחשוש".

 

שמעוני. טען שעבריינים מנסים להפיל אותו
 

שמעוני. טען שעבריינים מנסים להפיל אותו(חדשות 10)

למרות החשש, שמעוני באמת ניסה להילחם בפשיעה המאורגנת בעיר - דבר שראשי עיר רבים נמנעים מלעשות, אבל הטענה שלו כי ארגוני פשע ניסו לתפור לו תיק מתנפצת, כשמסתכלים על החשדות המיוחסים לו. כמה מהם כלל לא קשורים לעבודתו בעירייה, אלא דווקא לתפקידו הקודם כמנכ"ל חברת אתרים בתל אביב. גורם המעורה בחקירה אמר לנו השבוע כי התנהלותו של שמעוני לאורך השנים מצביעה על שיטת עבודה שסיגל לעצמו.

 

גם הפרסום הראשון ביוני האחרון על דמי השתיקה לא עצר את שמעוני שהמשיך לעבוד במרץ, אבל הוא לא היה היחיד. בזמן שראש העירייה חנך גנים ובתי ספר חדשים, עבדו כמה מחברי האופוזיציה מסביב לשעון. בישיבות המועצה הם ניסו למרר לו את החיים - ואחריה, המשיכו מאחורי הקלעים לבדוק כל צעד שלו ולאסוף מידע שהועבר לחוקרי המשטרה, שניהלו אז חקירה סמויה.

 

השיא הגיע בלילה שלפני המעצר: אז, בפעם הראשונה, הטיחו בו חברי האופוזיציה את מה שנשמע באותם רגעים כאיום סרק. "בישיבה הבאה אתה לא תהיה פה". כמה שעות לאחר מכן, כששמעוני מתכונן לעוד יום עבודה, פשטו החוקרים על ביתו ועצרו אותו. מעצר שלא הפתיע אף אחד, אבל הפתיע את כולם.

 

"הכל היה בהסכמה"

 

היום (שישי), אחרי 18 ימים במעצר, שוחרר שמעוני לביתו עם חשדות כבדים ולא מעט סימני שאלה. בחקירתו הוא לא מכחיש כי היו לו רומנים עם כמה נשים - אבל לטענתו הכול היה בהסכמה. עכשיו, אחרי שענה לחוקרים על כל השאלות שנשאל, הוא יצטרך לספק הסברים גם לתושבים שלו, שאמנם עדיין עוטפים אותו באהבה, אבל יחד עם זאת מדגישים שוב ושוב כי לא יסכימו שעבריין יישב על כסא ראש העירייה.

 

עכשיו במשך עשרה ימים ישהה שמעוני במעצר בית, שם לפחות בינתיים הוא זוכה לתמיכה מלאה. אשתו רויטל הגיעה לכל הדיונים ולמרות החשדות הכבדים עמדה לצד בעלה - כל זאת בזמן כשהיא בחודשי הריון מתקדמים ונושאת ברחמה את בנם הרביעי.

  • תגיות: