כסא בטיחות, יח"צ

בבית ומחוץ לבית - המדריך לאורח חיים בטוח

איך שומרים על הילדים מפני סכנות? מי ברכב מי ברגל, בבית ומחוץ לבית, המדריך לאורח חיים בטוח

  • פורסם ב:
  • 28/05/2018 18:21
  • |

בשעה טובה נולד לכם תינוק. אתם מגיעים הביתה, מתרגשים מפלא היצירה והלב עולה על גדותיו מאושר. אחרי זמן לא רב, התינוק מתחיל לזוז, רוצה לגלות עוד מהעולם הסובב אותו ומטבע הדברים נחשף לסכנות. בדיוק בשביל זה, אתם ההורים, נמצאים שם ומלווים בכל צעד. הנה כמה דגשים שחשוב לשים אליהם לב לאורך הדרך:

למה כדאי לשים לב כאשר בוחרים כיסא בטיחות לרכב?

כיסא בטיחות הוא אחת הרכישות אליהן חשוב לשים לב באופן מיוחד. אחרי הכל, במקרה של תאונה, חלילה, כיסא הבטיחות יהיה אחד האמצעים שיכולים למזער את הפגיעה בתינוק. המומחה אבי ורון ממליץ לשים לב לכמה דברים באופן מיוחד: "ראשית, מומלץ לבדוק האם הכסא הוא בעל תו תקן אירופאי (I-SIZE), שהוא היחיד הבודק גם תאונות צד". "דבר נוסף חשוב ביותר הוא העיגון לרכב", אומר ורון ומונה שלוש שיטות עיגון: הראשונה היא איזופיקס קשיח.

כיסא בטיחות לרכב
 

כיסא בטיחות לרכב(יח"צ)

 

הכיסא מחובר באמצעות חיבור קשיח לטבעות מתכת המצויות ברוב סוגי הרכבים. השנייה היא איזופיקס גמיש, כלומר כזו שבה הכיסא מחובר באמצעות רצועות אל טבעות המתכת שברכב. השלישית והמוכרת ביותר היא חגורות בטיחות, בה עיגון כיסא הבטיחות הוא באמצעות חגורות הבטיחות של הרכב. "השיטה המומלצת ביותר לעיגון היא האיזופיקס הקשיח, כיוון שבה אין כל אפשרות לטעות הנובעת מחיבור רופף או לא נכון של המושב לרכב", אומר ורון.

נקודה נוספת שראוי לשים אליה לב היא מבחני הריסוק אותם עבר כיסא הבטיחות. כאמור, התקן האירופאי הוא המחמיר ביותר, ובמסגרתו הכיסאות מדורגים מדרגה של כוכב אחד ועד חמישה כוכבים. בתקן האמריקאי הדירוג נמדד בסולם בן שלוש דרגות, כאשר הטובה ביותר היא דרגת ה- Best. "חשוב לציין שאם מוצע לכם כיסא שזכה לציון ממוצע במבחני הריסוק, אך הוא מגיע עם עיגון איזופיקס קשיח, עדיף לבחור בו אל מול כיסא שזכה בדירוג המקסימלי במבחני הריסוק, אך אינו בעל העיגון הקשיח", מדגיש ורון.

למה כדאי לשים לב כאשר בוחרים ביגוד ראשוני לתינוק?

נכון, הצבע והדוגמה של הבגד לוכדים את העין, אבל רגע לפני שאתם מושיטים יד לקולב בחנות -  חשוב לבחון גם את איכות הבד, המגע שלו והפריטים על הבגד. העדיפו בגדים ללא כפתורים, רוכסנים ממתכת, קשתות, תוויות בולטות, אבני חן וקישוטים. אלו יכולים לגרום לגירוי, לחנק או לתחושת אי נוחות אצל התינוק. בדקו אם התפרים הפנימיים של הבגד הם מחוספסים או רכים ונעימים למגע. זכרו כי בגדים העשויים מכותנה יכולים להתכווץ מעט בכביסה, כך שאולי מוטב לשקול לרכוש בגד במידה גדולה מעט יותר.

 אופנת תינוקות
 

אופנת תינוקות( יח"צ)

 

לקראת היציאה הראשונית מבית החולים מומלץ לרכוש סט של בגד גוף ומכנסיים עם רגליות השומרות על חום גופו של התינוק. אפשר גם לחבוש לראשו כובע, כדי להגן על אזניו. כיסוי כפות ידיו ורגליו של התינוק נועד כדי למנוע ממנו לשרוט את עצמו וניתן למנוע זאת באמצעות כפפות, גרביים וחבקי גרביים באם התינוק קטן.

ומה בעניין בגדי הים לפעוטות? לקראת הקיץ, מומלץ לרכוש בגד ים בעל ההגנה המקסימלית על עורו של התינוק, בעל תקן UPF 50+. בגדי ים אלו מסננים כמעט 100% מקרני השמש המזיקות לעור.

למה כדאי לשים לב כאשר בוחרים צעצועי התפתחות לתינוק?

צעצועים הם בין הדברים שכיף לקנות והתינוק כמובן ישמח לקבל. יחד עם זה, צעצוע לא בטיחותי, שלא נבדק במכון תקנים ושנעשה בו שימוש בצבעים שלא מותאמים לתינוקות, עלול להיות מלכודת. לפני שאתם רוכשים צעצוע, בדקו האם הוא בעל תקן ממכון התקנים הישראלי, האירופאי או האמריקאי. הקפידו לקרוא את דף ההוראות הנלווה למשחק ובדקו האם הוא מכיל חלקים קטנים שעלולים לגרום לחנק אצל התינוק. בדקו את החומר ממנו עשוי הצעצוע, והעדיפו צעצועים עשויים סיליקון, עץ או פלסטיק איכותי, גמיש וחזק שאינו נשבר בעת זריקה על הרצפה.

 צעצועים לתינוקות
 

צעצועים לתינוקות( יח"צ)

 

חשוב להתאים את הצעצוע לגילו של התינוק, לכן בדקו את המדבקה שאמורה להיות על גבי הצעצוע. חשוב לדעת כי צעצועים המיועדים לתינוקות וילדים יגיעו בשלב זה או אחר לפיהם, לכן הצבעים בהם נעשה שימוש צריכים להיות לא רעילים, לא מתקלפים ונעימים למגע. בצעצועים המשמיעים קולות וצלילים חשוב לוודא שעוצמת הדציבלים המושמעת מותאמת לגילו של התינוק, כך שלא תגרם פגיעה בשמיעתו כתוצאה מהשימוש בצעצוע.

לעוד כתבות בנושא:

כך תבחרו צעצועי התפתחות לתינוק

בייבי ניוז: כל החידושים בעולם התינוקות

כך תעזרו לתינוק להרים את ראשו